Kadir HAS Biyografi

1921 Yılında Kayseride doğdu. Kayseri’nin tanınmış ailelerinden  “Hasağalar”  ailesine mensup olan Has, ülkemizin ilk sanayicilerinden Nuri HAS ile Zekiye Has’ın oğludur. Küçük yaşta ailesiyle birlikte Kayseri’den Adana’ya giden Kadir  HAS ilköğrenimini bu ilimizde tamamladıktan sonra Ortaöğrenim için İstanbul’a gönderildi.

İstanbul’un Bebek semtindeki eski özel Boğaziçi Koleji’nden mezun olan Has, 1942 yılında yine Kayseri’nin tanınmış ailelerinden Mehmet Germirli ile Şehime Germirli’nin kızları Rezan Germirli ile evlendi

İş hayatına 21 yaşında Adana’da başlayan Kadir  HAS, 1960 yılına kadar ticaretle meşgul oldu. Bu arada babası ve kardeşleriyle birlikte Akbank’ın kurucuları arasında yer aldı.1960’da İstanbul’a taşınan Kadir  HAS burada, iş hayatında çok büyük atılımlar yaptı. Dünya devi Coca Cola’yı 1964 yılında ülkemize getiren HAS, 1968 yılında da yine bir başka dünya devi olan Mercedes’in otobüs fabrikasını kurdu.

Yaklaşık yarım asırlık iş hayatı süresince Türk iş hayatının öncüleri arasında yer alan Kadir  HAS, 1980 yıllardan itibaren hayır işlerine başladı. Geçen 25 yıl içerisinde ülkemize otuzun üzerinde eğitim tesisi armağan etti. Bu arada Kadir  HAS Üniversitesi’ni kuran Kadir  HAS, ayrıca Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi ile İstanbul’daki Marmara Üniversitesi’ne çeşitli tesisler yaptırarak armağan etti.

Bugüne kadar 600 milyon doları bulan bağışlarıyla eğitim kurumları, hastahaneler, sosyal yardım tesisleri yaptırıp türk halkına armağan eden Kadir  HAS, 1997 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından Devlet Üstün Hizmet madalyası ile taltif edildi.

Rezan HAS’la evliliğinin 65. yılını kutlayan Kadir  HAS’ın Zekiye, Can, Nuri, Rezan ve Aleyna adında manevi evlatları bulunuyor. 

Sayın Kadir Has'ın bazı özdeyişlerini nesillere örnek oluşunu ümit ederek aşağıda anıyoruz.

“Sadece kazanmak değil, paylaşmayı da bilmek lazım.”

‘Allah sevgili kullarına hayır işi yapmayı nasip edermiş. Sevmediklerine de çok para verir, ama hayır işi yapmayı nasip etmezmiş.’

Allah’ın sevgili kullarından olduğuma inanıyorum. Çünkü bana eğitim için, eğitimciler için ve milletimin sağlığı için hizmet verecek hayır işleri yapmayı nasip etti. Bunun için Allah’a şükrediyorum.”

"Bilindiği gibi hayırseverlik, bir gönül işidir, karşılığı ise bir çift 'Allah razı olsun' sözüdür. Hayır işleri, ülkemizin kalkınması ve milletimizin refahı için yapılmaktır. Gönül ister ki, bu teşebbüslere, hali vakti yerinde olan daha çok insan katılsın. Dinimizde, hayır işi yapan kişiyi kıskanmak, günahtır. Allah, bana hayır işi yaptırıyor. İnşallah bunu sevdiği başka kullarına da nasip eder de onlar da hayır yapmanın ne kadar hayırlı bir iş olduğunu anlarlar."

“İşte geldik gidiyoruz. Böyle diyorum ama içimden bir ses daha çok şey yapmam gerektiğini söylüyor. Bu nedenle de bağışlarımı hızlandırıyorum.”

“Varlıklı kişilere örnek olmak istiyorum. Ülkemin zenginlerine mesajım var: Beni ibret alsınlar.”

“Doğup büyüdüğüm topraklarla ödeşmeye geldim.”

“Bu fani dünyada kalıcı bir mutluluk arıyorum. Ardımdan Allah razı olsun duygularının olmasını arzu ediyorum. Adımı taşıyan bir üniversitenin kurulması bu duygularımı zirveye taşıyacak.”

 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ KURUCUSU VE MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI KADİR HAS’IN BAĞIŞLARI İLE YAPTIRILAN KALICI EĞİTİM, KÜLTÜR VE SAĞLIK TESİSLERİ

 
Fotoğraflarla işadamı Kadir Has...
ANI DEFTERİ
 
KADİR HAS'IN ARDINDAN BASIN
 

detaylı harita için tıklayınız

Cibali Merkez Kampüsü
Cibali / İSTANBUL 34230 Telefon : (212) 533 65 32, (212) 533 57 65 Fax : (212) 534 07 41

Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center Mehmetcik Sok. No.1 34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon : (212) 441 47 24 Fax : (212) 441 45 34


Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon : (212) 713 90 08, (212) 713 90 01, (212) 731 90 01 Fax : (212) 731 57 37


© Kadir Has Üniversitesi