01 Ağustos 2010, Sayı: 147
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
HABERLER / ETKİNLİKLER
 
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TANITIM GÜNLERİ DEVAM EDİYOR.

Tanıtım Günleri'nde seni; uzman rehberler, doğru tercihler yeni başlangıçlar bekliyor

 

Her saat başı Taksim AKM önünden Cibali'ye kalkan servislerle

Kadir Has Kampüsü (Cibali)

Selimpaşa Kampüsü

Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083

E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL

 


ZHEJİANG GONGSHANG ÜNİVERSİTESİ (ZJSU) SPOKEN ENGLISH PROJECT (SEPP) ANLAŞMASI KAPSAMINDA KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Zhejiang Gongshang Üniversitesi (ZJSU) 1909 yılında Zhejiang bölgesinin başkenti Hanghzhou şehrinde kurulmuş bir üniversite olup dünya çapında 20 ülkede ; ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya,  Zelanda, Japonya , Kore ve Türkiye'den yalnızca Kadir Has Üniversitesi ile öğrenci değişimi anlaşmaları imzalamıştır.

2011 yılında 100.yılını kutlayacak bünyesinde 400 'ü aşkın yabancı öğrenci bulunduran bu üniversite ile Kadir Has Üniversitesi , 2009 yılında SEPP (Spoken English Project - İngilizce Dilini Pratik etme) anlaşması imzalayarak ilk 20 öğrencisini 2009 Eylül ayında Çin'e 3 haftalığına göndermiştir. Programdan çok mutlu dönen ve aynı şekilde öğrencilerimizi ağırlamaktan memnun kalan ZJSU üniversitesi bu yılda ilk defa 19 öğrenci ve 2 öğretim üyesini  üniversitemize göndermiştir.

SEPP programının ana amacı öğrencilerin İngilizce dilini aralarında pratik etme ve iki kültürün birbirlerini tanımalarıdır. Bu amaçla program kalış süresince hergün öğretim üyemiz Doç.Dr.Serhan Oksay tarafından günde 2 saat Türkiye'nin kültürü, coğrafyası, politikası, ekonomisi, Türk dili ve Türk mutfağı , gelenek görenekleri hakkında seminerler verilmekte olup ayrıca İstanbul'un belli başlı turistik yerlerine gezi düzenlenmiştir

Öğrenciler bir Türk Üniversitesini ve Türk öğrencileri yakından tanıma şansını elde etmiş ve İstanbul' u gezmişlerdir. Aynı program kapsamında Kadir Has Üniversitesinin 20 öğrencisi bu yılda 13 Eylül 2010 - 30 Eylül 2010 tarihleri arasında Çin'e ZJSU'ya yeniden gidecekler ve Çin 'i yakından tanıma fırsatını bulacaklardır.

Öğrenciler arasında çok popüler olan bu program,  anlaşma kapsamında, öğrencilere uçak bileti masrafı hariç başka hiçbir finansal yaptırım getirmemektedir. Zhejiang Gongshang Üniversitesi (ZJSU) 1909 yılında Zhejiang bölgesinin başkenti Hanghzhou şehrinde kurulmuş bir üniversite olup dünya çapında 20 ülkede ; ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya,  Zelanda, Japonya , Kore ve Türkiye'den yalnızca Kadir Has Üniversitesi ile öğrenci değişimi anlaşmaları imzalamıştır.

 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ " BİLİŞİM ÇAĞINDA İŞLETME YÖNETİMİ " SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLADI

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Nuri Has, KHÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş'ın açılış konuşmaları ile 12 Temmuz Pazartesi günü başlayan TOBB | CISCO Girişimcilik Programının ilk dersi TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından verildi.  

Bu programda, girişimcilere bir işletmeyi başarı ile yönetmek için ihtiyaç duyacakları yetenek ve becerilerin kazandırılacağını belirten Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, sertifika programının özellikle KOBİ'ler ve girişimcilerin ulusal ve uluslararası alanda daha rekabetçi olabilmeleri için, gerekli araçları ve yöntemleri ortaya çıkarmada büyük destek sağlayacağını vurguladı.

TOBB | CISCO Girişimcilik Programına Kimler Katılabilir?

Program küçük işletmelerin kurucuları, yöneticileri, orta - büyük işletmelerin işletme ve bilişim teknolojileri müdürleri, kamu kuruluşlarının yöneticileri, bilişim teknolojileri çalışanları,         sivil toplum kuruluşlarının bilişim teknolojileri liderleri, danışmanları ve sistem destekçileri ile yenilikçi ruha sahip, verimlilik odağını ve girişimcilik vizyonunu geliştirmek isteyen herkese açık olan sertifika programı, 12 - 15 Temmuz ve 19 - 22 Temmuz 2010 tarihleri arasında her akşam 18.30 - 21.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.
"Bilişim Çağında İşletme Yönetimi" Sertifika Programı 5 modülden oluşmaktadır;

Modül 1: Stratejik Zorunluluklar: İçinde bulunduğumuz Dünyada Bilişim Teknolojilerine (BT) İhtiyacımız Neden Bu Kadar Büyük?

Modül 2: Yönetim Stratejileri: Değişik Sektörlerde Bilişim Teknolojilerinden Nasıl Daha Fazla Yararlanabiliriz?

Modül 3: Kurumsal Altyapının Hazırlanması: Kurum olarak nasıl bir teknolojiye ihtiyacımız var? Ağ tabanlı olmadan önce nelere dikkat edilmeli? BT birimi mi oluşturmalı, dışarıdan mı destek almalıyız?

Modül 4: BT Temelli Çözümler: Farklı alanlarda karşılaşılan zorluklar, bu zorluklar için geliştirilmiş BT temelli çözümler ve sektörden örnekler.

Modül 5: Durum Değerlendirmesi: Tahmin Oyunları: Bir tekrar, iç ve dış durum değerlendirmesi, pest analizi ve beş güç modeli, SWOT analizi.


ISTR 9. ULUSLARARASI KONFERANSI, KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

70 ülkeden 500 kişinin katıldığı Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği (ISTR) 9. Uluslararası Konferansı'nın açılışı Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Nüfus Fonu Direktörü Thoraya Ahmed Obaid tarafından, Kadir Has Üniversitesi'nde yapıldı.

Sivil toplum alanında araştırma yapan akademisyen, enstitü, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği'nin 9. Uluslararası Konferansı (ISTR-International Society for Third Sector Research)  7 - 10 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ev sahipliğinde gerçekleşti.

2010 yılında İstanbul'da düzenlenmesi, Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarının tanınması ve uluslararası ilişkilerinin gelişmesi adına büyük önem taşıyan konferansın teması "Krizle Yüzleşmek: Üçüncü Sektör ve Sivil Toplumun Karşılaştığı Güçlükler ve Fırsatlar" olarak belirlendi.

İki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen ve sivil toplum alanında yapılan en önemli etkinliklerden biri olma özelliğine sahip ISTR Uluslararası Konferansı'nın İstanbul'da yapılan bu yıl ki programında katılımcılar 150 kadar panel, atölye çalışması ve sunum izleme fırsatı yakaladı.

ABD merkezli bir kuruluş olan ve ABD'nin en prestijli üniversite ve enstitülerinden Harvard, Princeton, Stanford, Washington, Indiana ve New York Üniversitelerini, Avrupa'nın en önde gelen eğitim kurumlarından London School of Economics, Oxford Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Trinity College, Bolonya Üniversitesi gibi çok sayıda saygın kurumu bünyesinde bulunduran ISTR, sivil toplum kuruluşları ile bu konuda akademik çalışmalar yürüten kuruluşları bir araya getirmekte, sivil toplumun geliştirilmesi adına önemli rol oynuyor.


TÜRK HALKININ EN BÜYÜK SORUNU " İŞSİZLİK "
Kadir Has Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, Türk halkının Türkiye'nin en büyük sorununu "İŞSİZLİK" olarak gördüğü ortaya çıktı. 

"Türkiye'nin Gündemini Belirleme Araştırması" başlığını taşıyan ve Türkiye'yi temsilen 26 ilde (İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Manisa, Tekirdağ, Balıkesir, Adana, Antalya, Hatay, Zonguldak, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Van, Erzurum ve Ağrı) gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına göre, Türk Halkı ülkenin en büyük sorununu "İşsizlik" olarak görüyor. 

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Baybars Hawks tarafından yürütülen araştırmada ayrıca Türk halkının gelecek 10 yıl içinde Türkiye'nin en büyük sorununun yine "İşsizlik" olacağını düşündüğünü gösterdi. Halk, işsizliğin baş sorumlusunu "Hükümet" olarak görürken, bu sorunu yine "Hükümet" in çözebileceğine inanmakta. 

Yapılan araştırmada işsizliği, hem kısa hem de uzun dönemdeki beklentiler açısından "Ekonomik Kriz" ve "Terör" takip ediyor. İşsizlik gibi, ekonomik krizin sorumlusu ve çözüm adresinin de halk tarafından yine "hükümet" olarak düşünüldüğü ortaya çıkmıştır.
Siyasi gündem ile ilgili pekçok önemli konunun sorgulandığı araştırmada, halk hükümetin "Ergenekon Örgütü" ile ilgili tutumunu olumsuz değerlendirirken, "Balyoz Darbe Planı"nın da varlığına inanmadığını belirtmiştir. Diğer taraftan, "Ergenekon Operasyonu" ve "Balyoz Darbe Planı"nın, halkın orduya bakışını olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. İrtica, Yargı Sistemi ve Başkanlık Sistemi konularında da nabızları yoklanan kamuoyu; Türkiye'de irtica sorunu olduğunu düşünmediğini, yargı sorunu olduğunu düşündüğünü ve Başkanlık sistemini de desteklemediğini belirtmiştir.

Hükümet, muhalefet ve diğer devlet kurumlarına olan güven durumlarının da sorgulandığı araştırmada, AK Parti hükümetine duyulan güvenin %44, ana muhalefete duyulan güvenin ise %30,5 olduğu ortaya çıkmıştır. Halkın en güvendiği üç kurum olarak da; birinci sırada %82,3 ile "ordu", ikinci sırada %76,1 ile "polis/kolluk güçleri", üçüncü sırada ise %69 ile "yargı" yeralmaktadır.  Kadir Has Üniversitesi toplum ve siyasette ortaya çıkan yeni eğilimler çerçevesinde tekrarlanacak olan araştırmaları ile, bu konularda rehberlik görevini sürdürmeye devam edecektir.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TASARIM KAMPI İLE GENÇ YETENEKLERE BİR KEZ DAHA KAPILARINI AÇTI

Kadir Has Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen Tasarım Kampı ile tasarım ve sahne dünyasına ilgi duyan gençlere yaratıcılıklarının sınırlarını aşma ve Kadir Has Üniversitesi öğrencisi olma deneyimini yaşatıyor. 

Güzel Sanatlar Fakültesi'nin 5 - 9 Temmuz 2010 tarihleri arasında ikinci kez gerçekleştirdiği Tasarım Kampı ile genç tasarımcı ve tiyatrocu adayları İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Tiyatro, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarım bölümlerinden 14 gönüllü akademisyen tarafından yürütülen atölye çalışmaları ile yaratıcılıklarının sınırlarını zorladı. 

Katılımcı 35 lise öğrencisi ilgi duydukları alanda kendilerini denemenin yanısıra uygulayarak öğrenmenin ve Kadir Has Üniversitesi'nin benzersiz ortamında üretmenin tadını çıkarttılar. 

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde yürütülen Tasarım Kampı, 9 Temmuz 2010 Cuma günü yapılan sertifika töreni ve kamp boyunca yapılan çalışmalardan oluşan sergi ile son buldu. Güzel Sanatlar Fakültesi sergi holü ile B blok merdivenlerinde yer alan atölye işleri yaz boyunca izlenebilir. Tasarım Kampı ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nin lise öğrencilerine yönelik diğer etkinlikleri ile ilgili bilgi almak için tasarimkampi@khas.edu.tr adresine email atabilir, ya da facebook'da "Tasarım Kampı" kişisini ekleyebilirsiniz.  

Tasarım Kampı Künyesi: 
Tasarım Kampı Koordinatörü: Yard.Doç.Dr. Orçun Kepez
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Atölyesi: Yard.Doç.Dr. Orçun Kepez, Öğr.Gör. Mehtap Doğanca, Okutman Mine Özkaynak, Okutman Selin Tunalı
Endüstri Ürünleri Tasarımı Atölyesi: Yard.Doç.Dr. Ayşe Coşkun Orlandi, Öğr.Gör. Serkan Bayraktaroğlu, Araş.Gör. Çınar Narter, Yük.Lisans Asistanı Işıl Karataş
Grafik Tasarım Atölyesi: Yrd.Doç.Dr. Nur Balkır Kuru, Okutman İz Öztat, Yük.Lisans Asistanı Vildan Öztürk
Tiyatro Atölyesi: Öğr.Gör. Şafak Suppan, Öğr.Gör. Özlem Özhabeş
Tasarım Kampı Grafik İşleri: Aytekin Kar, Meltem İşleyen
Tasarım Kampı İletişim ve Tanıtım: Esma Boğazlıyan, Sevda Zaim

SUZİKİ MÜZİK EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI

Dr. Shinichi Suzuki tarafından, 1930'lu yılların başlarında,  "yeteneğin doğuştan olmadığı ve her çocuğun bir enstrümanı iyi çalması için eğitilebileceği" düşüncesi tüm dünyada yayılmıştır. Bugün 'Suzuki Metodu' olarak bilinen bu eğitim tekniği, Suzuki'nin çocukların ana dilini öğrenme yollarını mütevazi ve son derece pratik olan analizinden ortaya çıkmıştır.

Suzuki'nin bu metodu ve felsefesi yüzlerce öğretmen tarafından Amerika'da, Avrupa'da, Avustralya'da, Yeni Zelanda'da ve Asya'da benimsendi. Bunun sonucunda Uluslararası Suzuki Derneği 1980'de kuruldu.  Sonrasında Ulusal Suzuki Dernekleri, öğretmen eğitimini geliştirmek, eğitimcilik çalışmasını daha ileriye taşımak ve daha çok çocuğun Suzuki metodu ile yetiştirilmesini sağlamak üzere dünya genelinde yaygınlaştı.

Müzik Eğitimine küçük yaşlarda başlamanın, üstün yeteneği haiz çocukların keşfedilmesini kolaylaştırması yanında, müziğin çok yönlü etkisinin geliştirici etkisinin tüm çocukların eğitim süreçlerinde ortaya koyacağı fayda da son derece açıktır. Ülkemizde erken eğitim açısından her çocuğun bir enstrüman çalmasının sağlanması için Suzuki eğitimcilerinin yetiştirilmesi amacıyla Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Suzuki Müzik Eğitim Derneği iş birliği ile hazırlanan Suzuki Metodu Müzik Eğitmeni Sertifika programı Fransadan Suzuki Eğitimcisi ve Avrupa Suzuki Derneği Yönetim kurulu üyesi olan Christophe  Bossuat, Ruben Rivera, Harald Söderberg tarafından, Keman, Viyolonsel,Gitar olarak verilecektir. Suzuki Müzik Eğitmeni Sertifika programı üç seviye olarak her seviye 6 gün,  günde 6 saat toplam 36 saat olarak planlanmıştır.  Sertifika programı toplam 108 saat olarak planlanmıştır.  Sertifika programı kapsamında Suzuki Eğitimi nedir, Felsefesi ve 3,4 yaş çocuklarda keman eğitimi nasıl uygulanır gibi konular işlenecektir.

Suzuki Müzik Eğitmeni Sertifika Programı 1. Seviye Suzuki Eğitimcisi Sertifika programı ile başlayacaktır.  Birinci seviye Suzuki Eğitmeni olabilmek için düzenlenecek olan üç seminere de katılmak ve seminer sürecinin tamamlanmasının ardından düzenlenen sınav sonucuna başarılı olmak gerekmektedir.  Sınav sonucuna başarılı olan katılımcılara uluslar arası geçerliliği olan Suzuki Eğitimcisi Sertifikası verilecektir.

Kimler Katılabilir?
Suzuki Müzik Eğitim Sertifika Programı'na Dr Suzuki yaklaşımı ve felsefesini benimseyerek kariyerini küçük çocuklara müzik öğretme amacı taşıyan ve öğretim becerilerini geliştirmek isteyen müzisyenler  katılabilirler. Suzuki Öğretmen adayı olarak katılan kişiler program sonunda uzman bir Suzuki öğretmeni olarak yüzlerce öğrencinin hayatını değiştirme imkanı yakalayacak ve  eğitimdeki ana dil metodu yaklaşımıyla öğrencilerinizi yetenekli müzisyenlere dönüştürme şansınız olacaktır.

Suzuki Öğretmen adayı olabilmek için program yöneticilerinden oluşan jürinin önünde mülakat ve istenen işitsel bir parçanın performansını sunulması gerekmektedir. Adayların 18 yaşını doldurması ön koşul olmakla beraber  öğretmenlik tecrübesine sahip olmak bir avantajdır. 

Suzuki Müzik Eğitmeni Sertifika Programı Tarihleri:

  • Seviye: 1 -6 Kasım 2010
  • Seviye: 12-16 Mart 2011
  • Seviye: 27 Haziran - 1 Temmuz 2011

Her bir seviye 30 saat eğitim olarak planlamış olup toplam eğitim süresi 90 saattir.

Suzuki Müzik Eğitmeni Sertifika Programı Ücreti: 3,300 TL + KDV (%8)
   
Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Başvuru Formu


İLETİŞİM FAKÜLTESİ'NİN LİSELİLERE YÖNELİK RTS YAZ KAMPI YAPILDI

5-9 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak sinema ve televizyona meraklı liseli gençler için bir hafta boyunca workshoplar düzenlenmiştir. Robert Kolej, Üsküdar Amerikan, İstanbul Erkek, Şişli Terakki Liselerinden gelen toplam 16 öğrenci 5-9 Temmuz arasında bir hafta içine sabahtan akşama 5 gün boyunca temel film yapım eğitimi almışlardır. Hafta sonunda gene fakültemizce düzenlenen 48 Saat Film Festivali bünyesinde filmlerini üreterek, hocalarımızın yanısıra kısa film çekimlerinde liseli öğrencilere fakültemiz öğrencileri abilik-ablalık yapmışlardır. Bu workshoplarda yapılan tüm kısa filmler ailelerinin de davetli olduğu bir galada 15 temmuzda Perşembe günü saat 19da büyük salonda gösterdi. Bu workshoplarda üretilen filmler kasım ayında fakültemizin Türkiye çapında yapacağı 48 Saat Film Festivali'ne katılmaya hak kazanmışlardır.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE IT YAZ KAMPI YAPILDI
 

Kendi dinamik web sayfanızı yapmak istiyorsanız,

Geleceğin"facebook","skype","MSN" türü programlarından daha iyisini yapmak istiyorsanız,

Wi-Fi, ADSL, Modem, IP, VPN, GPRS, GIS, GPS, 3G, 4G nedir bilmek isterseniz,

Bilgisayar içinde neler olduğunu merak ediyorsanız,
Kısaca IT"wizard" olmak istiyorsanız,

5-16 Temmuz 2010 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri (IT) yaz kampımızada yapıldı

Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü (Cibali) Bahçelievler Kampüsü Selimpaşa Kampüsü
Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İSTANBUL
E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL
Telefon : (212) 533 65 32 Telefon : (212) 441 47 24 Telefon : (212) 731 90 08
Fax : (212) 533 65 15 Fax : (212) 441 45 34 Fax : (212) 731 57 37
Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "
Remove " yazıp e-vision@khas.edu.tr adresine yollayınız.


© Kadir Has Üniversitesi