15 Şubat 2010, Sayı: 137
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
 
HABERLER / ETKİNLİKLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini, bu bölümünde görebilirsiniz
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.
Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne " Remove " yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri

Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax : (212) 534 07 41


Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax : (212) 441 45 34


Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax : (212) 731 57 37
 
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİNDE 2002 - 2010 YILLARI ARASINDA REKTÖRLÜK GÖREVİNİ YÜRÜTMÜŞ BULUNAN PROF.DR.YÜCEL YILMAZ BU GÖREVİ
PROF.DR. MUSTAFA AYDIN’A TÖRENLE DEVRETTİ

Kadir Has Üniversitesinde 2002-2010 yılları arasında Rektörlük görevini yürütmüş bulunan Prof.Dr. Yücel Yılmaz bu görevi Prof.Dr. Mustafa Aydın’a 19 Ocak 2010 tarihinde düzenlenen törenle devretti. Has Ailesi, üniversite rektörleri, akademik camianın saygıdeğer üyeleri ve Kadir Has Üniversitesi mensuplarının katıldığı törende Rektör Prof.Dr. Yücel Yılmaz’ın da üyesi olduğu Kadir Has Üniversitesi Türk Müziği Korosu sahne aldı. Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Prof.Dr. Yücel Yılmaz, Prof.Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmalarının ardından tören Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası'nın solist Atilla Aldemir eşliğinde verdiği konser ile devam etti.

Prof.Dr. Mustafa Aydın'ın törende yapmış olduğu konuşma

KKTC BAŞBAKANI DERVİŞ EROĞLU,
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE


Kadir Has Üniversitesi, 12 Şubat Cuma günü, saat 14.00’da, Kıbrıs konusunda son gelişmeleri değerlendirmek üzere, KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu’nu ağırladı.

Konferansın açılış konuşması Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın tarafından yapıldı. Rektör Aydın konuşmasında, Kıbrıs konusunun bir dış politika meselesi olmadığını, Türk halkının bu konuyu milli bir mesele olarak değerlendirdiğini belirterek, “Kıbrıs Dünya için önemli değilmiş gibi görünüyor ancak bu sorun sürekli olarak ada halkının dışında tüm dünyanın müdahelesine uğramaktadır. Belki de bu yüzden çözülememektedir” dedi.  Kıbrıs sürecinde Türk halkının her zaman çözümden ve barıştan yana olduğuna değinen Prof. Dr. Mustafa Aydın, bu süreci Türkiye’nin AB üyeliğinden bağımsız düşünmek ve her zaman alternatif bir B planı ile hareket etmek gerektiğini vurguladı.

KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin politik manada en büyük hazinesinin demokrasi olduğunu belirtirken, uluslararası tanınırlık konusunda yaşanan sıkıntıları da demokrasinin gücü ile aşabileceklerini kaydetti. Eroğlu, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raporu’nda Kıbrıs ile ilgili bölümlerin yarattığı hayal kırıklığına değinerek, konunun gerçek muhattabı olarak  Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın gereken cevabı verdiğini belirtti.  

Eroğlu konuşmasında ayrıca Adalet Divanı’nın almış olduğu Orams Davası kararı, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusundaki tutumu, müzakere süreci ve KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı sürecinden bahsetti.

“Müzakerelerde duygusal davranmayi bir kenara birakabilmeyi öğrenebilmeliyiz. Gerçekçi, rasyonel ve bilimselliğe dayalı bir müzakere stratejimiz olmalıdır.” diyen Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: ”KKTC Cumhurbaşkanlığı sadece müzakerecilikten ibaret değildir. Bu makam, cumhurun başı olarak, devletin başı olarak pek çok sorumluluk gerektirmektedir. Ancak şu ana kadar müzakerecilik tarafı ağır basmıştır. Doğrusu ben cumhurbaşkanlığı makamını daha geniş bir perspektiften değerlendirmekteyim. Bu makam halka açık olmalıdır. Devletin başı olarak hareket etmelidir. Elbette müzakereler çok önemlidir ve bu, bir ekip işidir. Halen pek çok başlıkta müzakereler devam etmektedir. Yönetim ve güç paylaşımından tutun, mülkiyet, güvenlik ve garantiler, AB ile ilişkiler gibi ana başlıkların altında da bir çok başka alt başlık bulunmaktadır. Üstelik müzakereler, her konuda anlaşılmadan hiç bir konuda anlaşılmış sayılmayacaktır’ temel prensibi üzerine kurgulanmıtı. O zaman bu işe bir bütün olarak bakmak lazımdır.”

Yoğun bir öğrenci katılmının sağlandığı Konferans sonrasında öğrenciler, Başbakan Eroğlu’na çeşitli sorular yönelttiler.


SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ 2. KHÜ – STK GÜNLERİ
İLE DEĞER KAZANIYOR

Kadir Has Üniversitesi, Has Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi tarafından düzenlenen 2. Kadir Has Üniversitesi-Sivil Toplum Kuruluşları günleri çok geniş bir yelpazede sosyal sorumluluk bilincini güçlendirmek için çıtayı yükseltiyor. 

Türkiye’nin ilk sivil toplum, üniversite ve iş dünyası işbirliğini oluşturan Kadir Has Üniversitesi,  Has Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi, 2. KHÜ – STK  günleri ile öğrencileri, sivil toplum kuruluşlarını ve sosyal sorumluk bilinci içinde olan geniş kitleyi bir araya getiriyor. Geçtiğimiz sene “Has Dayanışma Projeleri” adı altında 66 Sosyal Sorumluluk Projesine imza atan Kadir Has Üniversitesi öğrencileri, bu sene de sahip oldukları sosyal sorumluluk bilincini sivil toplum kuruluşları ve toplumun her kesimi ile paylaşmaya hazırlanıyor.  

Etkinlik ve seminerler ile tam bir festival havasında geçecek olan 2. STK günleri 3 – 4 Mart tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi, Cibali kampüsünde gerçekleşecek.


3  Mart Çarşamba Programı:
 10:30 - 10:45

Açılış Konuşmaları
Prof. Dr. Mustafa AYDIN
KHÜ Rektörü
Serdar DİNLER
(Türkiye KSS Derneği Başkanı)
Bürçin KARAGEMİCİOĞLU
( KHÜ Sosyal Sorumluluk Birimi, Kordinatör)

Cibali Salonu

 10:45 - 12:00

PANEL
 “Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşlarının Kalkınmaya Etkisi”
Serdar DİNLER
(Moderatör-Türkiye KSS Derneği Genel Başkanı)              
Sezai HAZIR
(HABİTAT İçin Gençlik Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı)
Hansın DOĞAN
(UNDP, Program Sorumlusu)                                          
Fikret TOKSÖZ
(TESEV, İyi Yönetişim Program Direktörü)

Cibali Salonu

12:00 - 14:00

Sürdürülebilir Yaşam Filmleri - Buğday Derneği katkılarıyla

D- Blok Sinema A

 14:00 - 15:00

PANEL
“Sanat ve İnsan” (Dünya Çevre Bilinci ve Eğitim Derneği)
Fikret HAKAN
(Sanatçı / Edebiyatçı)                                                    
Nesrin AKKOÇ
(Sanatçı /DÇBED Dernek Başkanı)

Cibali Salonu

16:00 - 17:00

Film Gösterimleri - Belgesel Filmler

D- Blok Sinema A

3  Mart Çarşamba Programı:

10:00 - 11:30

SEMİNER
“Sosyo-Ekonomik Kalkınmada Doğa - İnsan İlişkileri ve Küresel Isınma“ (Dünya Çevre Bilinci ve Eğitim Derneği)
Ediz HUN
(Sanatçı / Çevre Bakanlığı Bakanlık
Eski Baş Danışmanı ve  İstanbul Çevre İl Müdürü)
Nesrin AKKOÇ
(Sanatçı /DÇBED Bşk.)

Cibali Salonu

12:00 - 13:00

“Katılımcı STK’ların Film/Slide Show Gösterimleri”
(TOÇEV “Yüzüm Umuttur”)
 Sanatçılar ile Söyleşi -

D Blok, Büyük Salon

13:00 - 14:00

SEMİNER “Yurtdışı Staj Programları ve Liderlik”
(Aiesec Türkiye)
Merve TUNALI  

Cibali Salonu

15:00 - 17:00

 “FİLM” Belgesel Gösterimleri

D- Blok Sinema A


TASARIM ATÖLYESİ - 1
ORTAÖĞRETİM 11. ve 12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE
Tasarım konularıyla ilgilenen, tasarım becerisini keşfetmeye hevesli, bu alanların eğitimini deneyimlemek isteyen gençlere yönelik olarak 3 saatlik kısa bir çalışma düzenliyoruz. İlgilenen tüm orta öğretim öğrencilerini Tasarım Atölyemize davet ederiz. Katılım ücretsizdir.


KONFERANS: " HUKUK FAKÜLTESİ
PERŞEMBE KONFERANSLARI - İCRA HUKUKUNDA TEMEL HAK ve İLKELER "

Prof. Dr. Muhammet Özekes

Tarih: 18 Şubat 2010
Saat: 17:30 -19:00, Salon Cibali
KONFERANS: " YAS, ANALIK ve HOCALIK: TULLIA D'ARAGONA'NIN RÖNESANS DÖNEMİ ÖZNELLİĞİ'NİN YENİDEN İNŞASI
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Kültür ve Sanat Serisi
Dr. Elizabeth Pallitto

Tarih: 24 Şubat 2010
Saat: 17:00 -18:00, Salon Cibali

SEMİNER: " HER YÖNÜYLE BAĞIMLILIKLAR
ve RUH SAĞLIĞI "

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek

Tarih:
26 Şubat 2010
Saat:
10:00 -13:30, D Blok Büyük Salon

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
EDUCATURK EĞİTİM FUARINDA
Kadir Has Üniversitesi 25-26-27-28 Şubat-1 Mart  2010 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonunda gerçekleştirilecek olan İstanbul Educaturk Eğitim Fuarına katılacaktır.
SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI'NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "


REZAN HAS MÜZESİ,Türk Resim Sanatı'nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu - Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has'ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı'nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye'de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

 
© Kadir Has Üniversitesi