15 Mayıs 2010, Sayı: 143
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
HABERLER / ETKİNLİKLER
KARADENİZ BÖLGESİ'NİN 2020 VİZYONU KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE ŞEKİLLENİYOR

Ermenistan Dışişleri Eski Bakanı Vartan Oskanian, Yunanistan Dışişleri Eski Bakanı Tassos Giannitsis, Romanya Maliye Eski Bakanı Prof. Daniel Daianu, Gürcistan Dışişleri Eski Bakanı Tedo Japaridze ve  Romanya Dışişleri Eski Bakanı Sergiu Celac, Kadir Has Üniversitesi'nde barışçıl ve işbirliği içinde bir Karadeniz için biraraya geliyor.

Karadeniz Bölgesi tartışmalı bir alan ve yoğun bir çekişmenin odağıdır. Bu; bölgenin değişen dinamiklerini, karmaşık gerçeklerini, bölge dışındakilerin çıkarlarını ve bölgenin dünyanın geri kalanıyla olan ilişkilerini yansıtır. Bölgenin, kuzeyi güneye ve doğuyu batıya bağlayan stratejik konumunun yanı sıra; petrol, gaz, taşımacılık ve ticaret rotalarında bulunması öneminin giderek artmasındaki önemli etkenlerdir.

Ne var ki, bölgedeki yoğun çıkarlara rağmen, bölgenin asıl öncelikleri ve ihtiyaçları hala büyük ölçüde göz ardı edilmektedir. Bu, bir dereceye kadar bölgesel aktörlerin gelecek için ortak bir vizyonda birleşememelerine bağlanabilir. Karadeniz'in bölgeler arası bir bölge olarak ortaya çıkması ve güçlü iç ve dış aktörlerin birbirleriyle çatışan çıkarları, bölge için gereken odağı zedelemekte ve bölgeye yönelik alınabilecek sonuçları muğlâklaştırmaktadır. Bu nedenle, tüm sorunları ve öncelikleriyle birlikte bölgenin acilen yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, ilgili tüm aktörlerin ne yapılması gerektiğini daha iyi anlamalarını ve sorunlara yaratıcı şekilde yaklaşabilmelerini sağlayacak; böylece bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahını arttıracaktır. Barışçıl ve işbirliği içinde bir Karadeniz Bölgesi herkesin yararına olacaktır.

Bu bilgiler ışığında, Black Sea Trust of German Marshall Fund, International Centre for Black Sea Studies, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ve Bertelsmann Stiftung'un girişimleriyle, 2009 yılında kurulan Karadeniz Komisyonu, tüm paydaşların ihtiyaçları, öncelikleri ve çıkarlarını dikkate alan "Karadeniz Bölgesi için 2020 Vizyonu | A 2020 Vision for the Black Sea Region" başlıklı, kapsamlı bir rapor hazırlamıştır.

Karadeniz Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, 17 Mayıs 2010 tarihinde, Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Bertelsmann Stiftung Proje Direktörü Armando Garcia Schmidt tarafından yapılacak basın açıklamalarıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır. Raporun duyurulmasının akabinde, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak amacıyla, raporun hazırlanmasına katkı sağlayan uzmanlar ile politika yapıcılardan Ermenistan Dışişleri Eski Bakanı Vartan Oskanian, Yunanistan Dışişleri Eski Bakanı Tassos Giannitsis, Romanya Maliye Eski Bakanı Prof. Daniel Daianu, Gürcistan Dışişleri Eski Bakanı Tedo Japaridze ve Romanya Dışişleri Eski Bakanı Sergiu Celac'ın da katılımlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecektir.

ABD'NİN DÜNYACA TANINMIŞ İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU VE OBAMA'NIN BAŞKAN SEÇİLMESİNE BÜYÜK DESTEK SAĞLAYAN SAYIN DR.JULIAN BOND ÜNİVERSİTEMİZDE

Ünlü Amerikalı sosyal aktivist, insan hakları savunucusu, öğretim görevlisi, şair ve yazar Dr. Julian BOND 20 Mayıs 2010 Perşembe günü üniversitemizde bir konferans verecektir. Amerika'nin en önde gelen siyahi liderlerinden birisi olarak kabul edilen Julian BOND, 1968 yılında henüz 28 yaşındayken ABD'de başkan yardımcılığı için aday gösterilen ilk siyahtır. ABD hukuk sisteminde çok önemli bir yere sahip olan BOND v. FLOYD (385 U.S. 116) davasının davacısı konumunda olan BOND, Georgia Temsilciler Meclisi'nin kendisini Vietnam savaşına karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle Meclis'e sokmama kararına karşı yürüttüğü yasal mücadeleyi başarı ile sonuçlandırmıştır. BOND 1980 ila 1990 arasında ABD'nin Amerikan, Drexel, Harvard ve Virginia üniversitelerinde  dersler vermiştir. Kendisine 2002 yılında Amerikan Ulusal Özgürlük Ödülü de verilen BOND, uzun yıllar boyunca politik, ekonomik ve sosyal alanlarda verdiği özgürlük mücadeleleri ile Amerikan siyasi otoriteleri tarafından ABD Başkanı OBAMA'ya başkanlık yolunu açan en önde gelen siyahi liderlerden birisi olarak kabul edilmektedir. BOND, 1998-2010 (Şubat) tarihleri arasında ABD'nin en etkili siyahi derneklerinden NAACP (Siyahların Gelişimi Ulusal Derneği)'nin başkanlığını da yürütmüştür.  Halen Washington'da bulunan Amerikan Üniversitesi'nde dersler veren BOND, Virginia Üniversitesi Tarih Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Fakültemiz öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Sezgin Seymen ÇEBİ'nin davetlisi olarak  üniversitemize gelecek olan BOND, konferansta ABD'de verdiği insan hakları mücadelesine ilişkin önemli kilometre taşlarını, Dr. Martin Luther KING ile tanışmalarını, BOND v. FLOYD davasını, ABD'de siyahların mevcut durumu ile ABD Başkanı Barack OBAMA'ya ilişkin düşüncelerini bizimle paylaşacaktır. 20 Mayıs 2010, Perşembe günü saat 11.00'da Cibali salonunda yapılacak konferansa tüm Kadir Has Üniversitesi mensupları davetlidir.

Tarih: 20 Mayıs 2010 , Saat: 11:00 -12:30, Salon CibaliModern eğitim sürecinin ayrılmaz ve tamamlayıcı yanını oluşturan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri öğrencinin yaşamında oynadığı rol nedeniyle de günümüzün en çok sorumluluk gerektiren eğitim alanlarından biri haline gelmiştir.

Bu bağlamda Kadir Has Üniversitesi,  ortaöğretim kurumlarında rehberlik ve psikolojik danışmanlık ile yurt içi ve yurt dışı üniversite danışmanlığı görevini yürüten tüm değerli öğretmenler ve yöneticiler için 2009-2010 eğitim öğretim yılında seminerler düzenlemektedir.

2009-2010 akademik yılının ilk semineri; Sayın Prof.Dr. Üstün Dökmen, ikinci seminer Prof.Dr. Mansur beyazyürek tarafından gerçekleştirilmiş olup tüm eğitimcilerimizin kişisel gelişimlerine .oldukça önemli katkılar sağlamıştır.

Akademik yılın son seminerinde ;

"Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu ile  "Rehber Öğretmenler ve İletişim Bilinci" konusu işlenecektir.

Program;

Prof.Dr. Mustafa AYDIN
, Kadir Has Üniversitesi Rektörü

Prof.Dr. Doğan CÜCELOĞLU

Soru - Cevap

Kokteyl ve Müzik Dinletisi (Kadir Has Üniversitesi Müzik Kulubü Öğrencileri)

Tarih;  31 Mayıs 2010 Pazartesi, Saat;   14.00


KONFERANS: " ÜST DÜZEY YÖNETİMİNDE KADIN TEMSİLİ ve KSS"
Tarih: 26 Mayıs 2010 , Saat: 12:30 -14:30, Salon Cibali

KONFERANS: " INTERNET MEDYASI DERNEĞİ'NİN INTERNET GÜNLERİ "
Tarih: 27 Mayıs 2010 , Saat: 09:00 -18:00, D Blok Büyük Salon

SEMİNER: " İŞ GÜVENCESİ ve İŞE İADE DAVALARI "
Tarih: 26 Mayıs 2010 , Saat: 09:30 -17:30, D Blok Büyük Salon

SEMPOZYUM: " TÜRK DÜNYASI HUKUK KURULTAYI "
Tarih: 03 - 05 Mayıs 2010 , Saat: 09:30 -18:0, D Blok Büyük Salon

TASARIM ATÖLYESİ  8 MAYIS 2010 TARİHİNDE BU YIL 2. KEZ YAPILDI

Tasarım Atölyesi'ne katılan üniversite adayları yaratıcılıklarını keşfetmek, kendilerini güzel sanatlar ortamında denemek ve belki de ileride meslekleri olacak, günümüz iş dünyasında önemi her gün artan yaratıcı alanlarla tanışma fırsatı buldular. GSF akademik kadrosunun yönlendiriciliğinde eğlenerek üretmenin keyfini yaşadılar.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ KHASFEST 2010 İLE  SINIRSIZ EĞLENCE ZİRVEYE ÇIKTI

Tam 12 yıldır, düzenlendiği ilk günden günümüze bir "Üniversite Festivali" nden çok daha fazlasını yaşatan Khasfest, 8 Mayıs Cumartesi günü SINIRSIZ EĞLENCE mottosu ile geri döndü.

Her yıla özel birbirinden farklı konseptleri, unutulmaz yerli ve yabancı yıldızlara yaptığı ev sahipliği, ortalama 8000 kişinin 120.000 m2' lik bir alanda doyumsuz eğlence ve müzik ziyafeti yaşadığı Khasfest 2010 bu senede ilkbahar'a damgasını vurdu. 

Kadir Has Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Öğrenci Kulüpleri ve Uni Socia Club işbirliği ile düzenlenen Khasfest, klasik bir üniversite festivali olmanın çok ötesinde tamamen eğlence odaklı. Her sene olduğu gibi bu yılda tek hedefi katılımcılara Sınırsız Eğlence sunmak olan Khasfest 2010'un bu seneki konukları Serdar Ortaç, Bengü ve Hüseyin Karadayı'ydı.

Marmara Denizi'ne sıfır, 120.000 m2' lik bir alana yayılmış olan Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa Kampüsü'nde misafirlerini ağırlayan festival, bugüne kadar müzikal vizyonunu sürekli geniş tutarak dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra Türkiye'den 50'ye aşkın müzisyene evsahipliği yaptı.

Türkiye ve dünyadaki en parlak yıldızları binlerce izleyiciyle buluşturan Khasfest'te bugüne kadar Madcon, Bob Sinclar pst. Gary Nesta Pine, Benny Bennasi The Biz, Kenan Doğulu, Hande Yener, Yalın, Demet Akalın, Teoman, MFÖ, Dolapdere Big Gang ve Burhan Öcal gibi isimler sahne aldı.

Serdar Ortaç, Bengü ve Hüseyin Karadayı  ile ilkbahar çoşkusunu muhteşem showlar ve konserler ile sınırsız eğlencenin zirveye taşındığı Khasfest 2010 her sene olduğu gibi misafirlerine unutulmaz bir gün daha yaşattı.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE AVRUPA GÜNÜ KUTLAMASI ETKİNLİKLERİ

Kadir Has Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde, 10 Mayıs 2010 Pazartesi günü, "AB - Türkiye İlişkilerinde Ön Yargıların Aşılmasında Sivil Toplum ve İletişimin Önemi" konulu bir panel gerçekleştirildi.

Açılış konuşması KHU Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz Bayrakdar ve  KKTC Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün tarafından yapılan panelde Türkiye-Avrupa Vakfı (TAV) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Müezzinoğlu moderatörlük görevini üstlendi.

Panele İktisadi Kalkınma Vakfı ( IKV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, ZEGO İletişim Kurucusu ve Başkanı Gazeteci Zeynep Göğüş, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği ( TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi, ABGS Kurucu Genel Sekreteri B.E. Volkan Vural, Türkiye AB Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Günuğur ve AB Çalışmaları Merkezleri Genel Başkanı, ABGS E. Genel Sekreter Yrd Tunay İnce konuşmacı olarak katıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'nun değerlendirmesi ile sonuçlanan panelin ardından, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birliği Türkiye Temsilcisi ve KHÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürü Serdar Dinler, "Avrupa Birliği 2020 Stratejisi" ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

AB Günü kutlaması ve panel kapsamında, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (ATAUM) katkılarıyla, "Basında Türkiye-AB İlişkilerinin 50 Yılı " isimli gazete birinci sayfalarından oluşan özel bir sergi, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, KKTC Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Sayın  Hüseyin Özgürgün  ve Avrupa Parlamenter Meclisi Başkanı Sn. Mevlüt Çavuşoglu'nun katılımıyla açıldı.


Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü (Cibali) Bahçelievler Kampüsü Selimpaşa Kampüsü
Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İSTANBUL
E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL
Telefon : (212) 533 65 32 Telefon : (212) 441 47 24 Telefon : (212) 731 90 08
Fax : (212) 533 65 15 Fax : (212) 441 45 34 Fax : (212) 731 57 37
Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "
Remove " yazıp e-vision@khas.edu.tr adresine yollayınız.


© Kadir Has Üniversitesi