15 Haziran 2010, Sayı: 145
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
HABERLER / ETKİNLİKLER

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ DÜNYA SİNEMA VE MEDYA ARAŞTIRMACILARINI AĞIRLIYOR

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, Avrupa Sinema ve Medya Çalışmaları Ağı Konferansı için dünyada sinema ve medya alanında çalışan 380 araştırmacı, yazar, uzman ve akademisyeni bir araya getiriyor.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, 24-27 Haziran tarihleri arasında Avrupa'nın en büyük sinema ve medya çalışmaları konferansı olan Avrupa Sinema ve Medya Çalışmaları Ağı Konferansı'na (European Network for Cinema and Media Studies- NECS) ev sahipliği yapıyor.

2010 Kültür Başkenti İstanbul, sayısız kentsel proje ve uygulamasına, kültür ve sanat etkinliklerine sahne olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, "Kentsel Uzlaşmalar" (Urban Mediations) konusuyla gerçekleştirilecek olan Avrupa Sinema ve Medya Çalışmaları Ağı Konferansı'nda, Avrupa'nın seçkin üniversiteleri ve araştırma enstitülerinden sinema ve medya alanında 380 uzman, araştırmacı, yazar ve akademisyeni ağırlayacak.

Kentsel Üretim, Kentsel İlişki Ağları, Küresel Kentlerde Medya, Kentsel Hareketlilik, Seyirci ve Kent İlişkisi konularının ele alınacağı konferansa Columbia Üniversitesi'den Saskia Sassen, Amsterdam Üniversitesi'den Thomas Elsaesser ve Warwick Üniversitesi'den Charlotte Brunsdon gibi akademik dünyanın en saygın isimleri ana konuşmacı olarak katılırken, panel ve konuşmalara paralel olarak yerli ve yabancı filmler gösterilecek.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 YILI MEZUNLARI DİPLOMALARINA KAVUŞTU


Kadir Has Üniversitesi, 2009- 2010 Öğretim Yılı Mezunları, yoğun bir eğitim döneminin ardından diplomalarına kavuşmanın heyecanını yaşadı.

Açılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın yaptığı tören, 12 Haziran 2010 Cumartesi günü, Selimpaşa Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Kadir Has Üniversitesi'nin 13'üncü yılını tamamladığını belirten Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Nuri Has, Selimpaşa Kampüsü'nün, Kadir Has Üniversitesi'nin temellerinin atıldığı kampüs olduğunu belirterek ayrı bir anlam ve öneme sahip olduğunu söyledi. Kadir Has Üniversitesi'nin genç bir üniversite olmasına rağmen, merhum Kadir Has'ın konuya çok ciddi yaklaşımı, yöneticiler ve akademisyenlerin özverili gayretleriyle bugün övünç duyulan bir üniversiteye dönüştüğünü kaydetti.

Mezun öğrencilerin ailelerine özverili gayretleri ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür eden Nuri Has  konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün üniversite mezunu oluyorsunuz. Ne mutlu size. Hayalleriniz gerçekleşiyor.Hayata atılıyorsunuz. İş-güç sahibi olmaya hazırlanıyorsunuz. Ülkemiz, sizden hizmet bekliyor. Bu arada Kadir Has Üniversitesi yönetimi de, elinizdeki diplomayla bizim bu gözümüz gibi koruduğumuz üniversitemizi, yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil etmenizi bekliyor.

Biliyorum ki, yeni yaşamınızda yüksek bilgi donanımınızla her ortamda fark yaratacaksınız. Kendinize her zaman güvenin, çünkü sizler eğitimin en kalitelisini bu üniversitede aldınız. Kurucumuz merhum Kadir Has Beyefendi, sizlerden söz ederken, "Onlar, benim beyaz güvercinlerim" derdi. Kadir Bey'in beyaz güvercinleri, bugün yuvalarından uçuyor, istikbale doğru kanat çırpıyor. Beyaz Güvercinler, bahtınız açık olsun".

Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise Kadir Has isminin, topluma verdiği büyük hizmetler ve saygınlığı ile artık bir marka olduğunu belirterek, vakıf olarak bunun değerini korumak ve yüceltmek için büyük çaba harcadıklarını kaydetti. Kadir Has Vakfı'nın, faaliyetlerini hiç kesintisiz sürdürdüğünü ve yeni eğitim kurumları yaptırdığını söyleyen Can Has, Kadir Has Üniversitesi'nin kalkınması, ilerlemesi için maddi imkanlarını kesintisiz seferber ettiklerini kaydetti.

Konuşmasında Kadir Has Üniversitesi'nin 10. dönem mezunlarını uğurlamaktan kıvanç duyduklarını kaydeden Can Has, "Burada edindiğiniz bilgilerin ülkemizin kalkınmasında birer yapı taşı olacağına inancım sonsuzdur. Ayrıca şunu bilmenizi isterim ki, Kadir Has Üniversitesi bundan sonraki yaşamınızda gerek duyduğunuzda her zaman yanınızda olacaktır." diyerek öğrencilere desteğini dile getirdi.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilere, mezun olurken ellerinde çok büyük bir güçle, Nobel ödüllü Güney Afrikalı devlet adamı Nelson Mandela'nın ifadesiyle, "dünyayı değiştirmek için sahip olunabilecek en kudretli silahla" ayrıldıklarını ifade etti.

Mezun öğrencilerin almaya hak kazandıkları diplomaları bundan sonraki hayatları için en önemli kazanım olarak değerlendiren Aydın, "Hedeflerinize doğru kanat açtığınız bugün tam da bu nedenle hedeflerinizi ve arzularınızı buraya geldiğiniz o ilk günkü en saf halleriyle hatırlamanız ve o yolda nerede olduğunuzun bilincine varmanız (bence) önemli" diye konuştu.

Rektör Aydın ayrıca, Üniversitenin tanıtım filminde kullandığı bir sahneden örnek vererek söyle konuştu: "Üniversitemizin tanıtım filminde kullandığımız çok hoş ve son derece anlamlı bir bölüm var: Kurduğu eğitim yuvasında öğrencilerle biraraya gelen Kadir Has beyefendi hissettiği heves ve çoşkuyu ifade ederken, 'keşke ben de bu sıralarda oturup öğrenci olabilsem' diyordu. Aslında sayın Kadir Has'ın bu coşkusunu Üniversitemizi ziyaret eden yerli-yabancı tüm konuklar dile getiriyorlar: 'keşke biz de burada öğrenci olabilsek...'. Sizler bu özlemin; bu ayrıcalığın parçası oldunuz. Bizler bu ayrıcalık duygusunu sizlerde sürekli kılacak nesnel, özgür, cesaretli ve üretken bilim ortamını daim kılmak amacıyla tüm enerjimizle ve birikimimizle çalışıyoruz. Sizler ülkenin dört yanına dağıldıktan sonra da bu amaca yönelik olarak çalışmaya, emek vermeye devam edeceğiz. Bu emek, ülkemize adanmışlığın, geleceğe güvenimizin ve Kadir Has Beyefendinin bize bıraktıklarına saygımızın en önemli işaretidir".

Mezuniyet töreni dereceye giren öğrencilerin konuşmaları, diplomaların verilmesi ve kep atma coşkusuyla sona erdi.

Kadir Has Üniversitesi 2009-2010 eğitim-öğretim yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nden toplam 473 mezun verdi. Sosyal Bilimler ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda ise 253 öğrenci mezun oldu.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has'ın 2009-2010 Öğretim Yılı, "Fakülteler" Mezuniyet Töreni Konuşması

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Can Has'ın  2009-2010 Öğretim Yılı, "Fakülteler" Mezuniyet Töreni Konuşması

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Başkanı Nuri Has'ın     2009-2010 Öğretim Yılı, "Fakülteler" Mezuniyet Töreni Konuşması


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, KÜLTÜR ve TURİZM BAKANI  ERTUĞRUL GÜNAY ve AVUSTURYA EĞİTİM SANAT ve KÜLTÜR BAKANI CLAUDIA SCHMIED'E EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Kültür ve Turizm Bakanı Dr. Ertuğrul Günay meslektaşı Avusturya Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanı Dr. Claudia Schmied ile Kadir Has Üniversitesi'nde biraraya geldi. İki ülke arasında geçerli olacak Memorandum of Understanding protokolünün imza töreninde biraraya gelen iki bakan çağdaş sanat, kültür, müzecilik ve gayrimaddi kültür mirası alanlarında Türkiye ve Avusturya arasında gelecekte yürütülecek ortak çalışmaların temelini attı. İmzalanan protokol ile önümüzdeki günlerde Avusturya eğitim, sanat ve kültür bakanlığı tarafından Laudon Sarayı'nda yürütülen Artist in Residence programına üç Türk sanatçısı üç ay süreyle konaklamaları için davet edilecek. Ayrıca güzel sanatlar, tiyatro, edebiyat ve fotoğrafçılık alanlarında maddi imkanlar dahilinde çeşitli işbirlikleri ve etkinlikler planlanacak.

Memorandum of Understanding protokolü imza töreni sonrasında iki bakan,  Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın yaptığı konuşmaların ardından, Kadir Has Üniversitesi'nde başlayan In Between. Austria Contemporary  sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Sergiye Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Levent Bıçakcı, Ahu Has, Selin Has, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ünlü modacı Atıl Kutoğlu'nun yanı sıra sanat ve kültür dünyasından birçok kişi katıldı. Küratörlüğünü Karin Zimmer'in yaptığı sergi 30 Haziran'a kadar ziyaretçilerin katılımına açık.


SEMİNER: " CERN'DE NELER OLUYOR VE GELECEKTE NE BEKLENİYOR? BÜYÜK HİDRON ÇARPIŞTIRICISI (LHC) ve ATLAS DENEYİ "

Dr. Gökhan Ünel - Cern University of California At Irvine

Tarih: 16 Haziran 2010 , Saat: 14:00, Salon Fener

SEMİNER: " QUANTUM COMPUTING: TELEPORTATION "
Prof. Dr. Tekin Dereli - Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi
Tarih: 16 Haziran 2010 , Saat: 13:00-15:00, Akıllı Sınıf

SEMPOZYUM: " YARGITAY KARARLARI "
Tarih: 26 Haziran 2010 , Saat: 09:00 -18:00, Salon Cibali
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE
IT
YAZ KAMPI

Gelecekteki mesleğinizle şimdiden tanışın

  • Kendi dinamik web sayfanızı yapmak istiyorsanız,
  • Geleceğin "facebook", "twitter", "skype", "MSN" türü programlarında daha iyisini yapmak istiyorsanız,
  • Wi-Fi, ADSL, Modem, IP, VPN, GPRS, GIS, GPS, 3G, 4G nedir bilmek isterseniz,
  • Bilgisayarın içinde neler olduğunu merak ediyorsanız,
  • Kısaca IT "wizard" olmak istiyorsanız,

 5-16 Temmuz 2010 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri (IT) yaz kampımıza davetlisiniz. Katılım ücretsizdir.

Başvuru: Tanıtım ve Halkla İlişkiler,
Pınar Özdemir, 0212 533 65 32 (1222)
Kadir Has Kampüsü, Fen Edebiyat Fakültesi,
Enformasyon Teknolojileri Bölümü


ÜNİVERSİTEMİZ 8-10 HAZİRAN TARİHLERİNDE EUROPA NOSTRA 2010 YILLIK KONGRESİ'NİN ÖNEMLİ TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Üniversitemiz, Cibali Kampusu binalarının koruma-uygulama projesini 2003 yılında, mansiyon ile ödüllendiren EUROPA NOSTRA, 2010 Yıllık Kongresi'ni İstanbul'da yapma kararı almıştı. Bu bağlamda Europa Nostra Yönetim Kurulu üyesi Orhan SİLİER başkanlığındaki Yürütme Kurulu'nda, üniversitemizi temsilen Prof.Dr.E.Füsun ALİOĞLU, Dr.Mehmet ALPER ve Y.Doç.Dr.Yonca KÖSEBAY ERKAN yer almışlardır.

İstanbul 2010 etkinlikleri kapsamında da yer alan bu uluslar arası düzenleme kapsamında, Europa Nostra'nın asosye üyesi olan üniversitemizde üç toplantı yapılmıştır.İlk toplantı, XLVI. EUROPA NOSTRA BİLİMSEL KONSEYİ KONFERANSI, 8-9 Haziran 2010 günlerinde gerçekleşmiştir. Bu seneki teması"Ortaçağdan Günümüze Antik Surlu Yerleşmelerin Yeniden Kullanımı" olarak belirlenen konferansta çeşitli ülkelere ilişkin örnekler iki gün boyunca tartışılmıştır.

İkinci toplantı, AVRUPA KÜLTÜREL MİRAS ÖDÜLÜ KAZANAN KURUM VE PROJELERİN SUNUMLARI ise 10 haziran günü, D Blok Büyük Salon ve Sinema Salonu A'da gerçekleşmiştir. Bu toplantılarda, KORUMA, ARAŞTIRMA, HİZMET, EĞİTİM ve FARKINDALIK kategorilerinde ödül kazananlar sunumlarını yapmışlardır. Üçüncü toplantıyı ise AVRUPA KÜLTÜREL MİRAS TRUST'LARI (INTO EUROPE), Mütevelli Heyeti odasında gerçekleştirmiştir.

Europa Nostra Istanbul 2010 toplantıları kapsamında bir diğer etkinlik ise Sirkeci Garı'nda düzenlenmiştir. Küratörlüğünü Üniversitemiz öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Yonca KÖSEBAY ERKAN'ın yaptığı "ÖRNEĞİN GÜCÜ" adlı bu etkinlik AVRUPA BİRLİĞİ KÜLTÜREL MİRAS ÖDÜLÜ / EUROPA NOSTRA ÖDÜLLERİ'nin yer aldığı bir sergidir. 

Seçki, 1978 yılından günümüze kadar dağıtılmış olan 1000'in üzerinde ödül arasından belirlenen 108 projeyi tanıtmaktadır.

Ek bilgi için tıklayınız...

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞANLARI VE YAKINLARI "BAHAR KONSERİ"NDE BİR ARAYA GELDİ

Kadir Has Üniversitesi Mensupları 9 Haziran 2010 Çarşamba günü üniversitemiz Türk Müziği Korosu'nun Şef Asuman Ercan yönetiminde, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Saz Sanatçılarının eşliğinde gerçekleştirilen konserle, bahara "merhaba" dedi. Açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr Mustafa Aydın'ın yaptığı konsere, çalışanların yanı sıra, aileleri de katıldı.

ARKA SOKAKLARDA SANAT OLUYOR

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Halkla İlişkiler Ödülleri Yarışması, 31 Mayıs gecesi yapılan törenle sahiplerine kavuştu. 12 kategori ve 12 alt kategoride 147 Özel, Kamu ve STK olmak üzere, 48 Genç İletişimcinin başvuruda bulunduğu yarışmada toplam 195 proje yarıştı. Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencilerinden Deniz Yıldız, Duygu Sazan, Adile Gülşen Beceriklier, Kerem Levent hazırladıkları projeleriyle Genç iletişimciler dalında ödüle layık görüldü.

Mezuniyet Hediyesi
Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencilerinden Deniz Yıldız, Duygu Sazan, Adile Gülşen Beceriklier, Kerem Levent böyle önemli bir ödüle layık görülmeleri ikinci bir sevinç yaşamalarına neden oldu. Ödül törenine öğrenciler bölüm başkanları Doç. Dr. Banu Baybars Hawks'la katıldılar.

Halkla ilişkiler mesleği adına Türkiye'deki en önemli dernek olan TÜHİD'in ödülünü alarak yollarına devam edecek olan genç iletişimciler, projelerine güveniyor ve hayata geçirilebilir buluyor


SERGİ: " HASANKEYF'İ BİLİR MİSİN? " FOTOĞRAF SERGİSİ SERGİ: " IN BETWEEN. AUSTRIA CONTEMPORARY " ÇAĞDAŞ SANAT SERGİSİ
 
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü (Cibali) Bahçelievler Kampüsü Selimpaşa Kampüsü
Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İSTANBUL
E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL
Telefon : (212) 533 65 32 Telefon : (212) 441 47 24 Telefon : (212) 731 90 08
Fax : (212) 533 65 15 Fax : (212) 441 45 34 Fax : (212) 731 57 37
Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "
Remove " yazıp e-vision@khas.edu.tr adresine yollayınız.


© Kadir Has Üniversitesi