01 Temmuz 2010, Sayı: 146
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
HABERLER / ETKİNLİKLER

 
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TANITIM GÜNLERİ BAŞLIYOR

12- 30 Temmuz

Tanıtım Günleri'nde seni; uzman rehberler, doğru tercihler yeni başlangıçlar bekliyor

 

Her saat başı Taksim AKM önünden Cibali'ye kalkan servislerle

Kadir Has Kampüsü (Cibali)

Selimpaşa Kampüsü

Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083

E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL

 


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ve TÜSEV  ISTR 9. ULUSLARARASI KONFERANSI'NA
EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

70 ülkeden 600 kişinin katılacağı Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği  9. Uluslararası Konferansı'nın açılışı Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Nüfus Fonu Direktörü Thoraya Ahmed Obaid tarafından yapılacak.

Sivil toplum alanında araştırma yapan akademisyen, enstitü, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği'nin 9. Uluslararası Konferansı (ISTR-International Society for Third Sector Research)                               7 - 10 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

2010 yılında İstanbul'da düzenlenmesi, Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarının tanınması ve uluslararası ilişkilerinin gelişmesi adına büyük önem taşıyan konferansın teması  "Krizle Yüzleşmek: Üçüncü Sektör ve Sivil Toplumun Karşılaştığı Güçlükler ve Fırsatlar" olarak belirlendi.

İki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen ve sivil toplum alanında yapılan en önemli etkinliklerden biri olma özelliğine sahip ISTR Uluslararası Konferansı'nın İstanbul'da yapılacak bu yıl ki programında katılımcılar 150 kadar panel, atölye çalışması ve sunum izleme fırsatı yakalayabilecek.

Devlet-sivil toplum ilişkileri, yönetişim-hesapverebilirlik, sosyal ekonomi, sosyal girişimcilik ve sosyal girişimler, kalkınma yardımları ve Güney-Kuzey diyalogu, filantropi, gönüllülük, kurumsal sosyal sorumluluk, sosyal sermaye ve yoksulluk gibi konuların yer alacağı konferansta ülkemizde sivil toplumun katılımcılara en iyi şekilde anlatılması için Türkiye'de sivil topluma ilişkin oturum ve çalıştaylara da yer verilecek.

ABD merkezli bir kuruluş olan ve ABD'nin en prestijli üniversite ve enstitülerinden Harvard, Princeton, Stanford, Washington, Indiana ve New York Üniversitelerini, Avrupa'nın en önde gelen eğitim kurumlarından London School of Economics, Oxford Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Trinity College, Bolonya Üniversitesi gibi çok sayıda saygın kurumu bünyesinde bulunduran ISTR, sivil toplum kuruluşları ile bu konuda akademik çalışmalar yürüten kuruluşları bir araya getirmekte, sivil toplumun geliştirilmesi adına önemli rol oynuyor.


 

Güzel Sanatlar Fakültesi 2010-2011 öğretim yılında alınacak öğrencileri belirlemek amacıyla yapılacak yetenek sınavıyla ilgili ön kayıtlar 05-22 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü' nde yapılacaktır.

Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Lise diploması fotokopisi - Öğrenci belgesi aslı

YGS Sonuç belgesi fotokopisi veya internet çıktısı

3 Adet vesikalık fotoğraf  (Baş Açık - Sakalsız)

100 TL. Sınav Kayıt Ücreti dekontu


BEN ÇALIŞMAK İSTİYORUM 3. DÖNEM TANIŞMA TOPLANTISI ve "KADIN, EKONOMİ, POLİTİKA" ADLI KİTABIN TANITIMI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avusturya Liseliler Derneği Kadın Platformu ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Ben Çalışmak İstiyorum' projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu'nun katılımıyla, Kadir Has Üniversitesi'nde yapılan tanışma toplantısında, doğunun kızları ve sektör temsilcileri üçüncü kez biraraya geldi.

Tanışma toplantısının ardından 2008 - 2009 yılında gerçekleştirilen konferanslardan yola çıkılarak hazırlanan, Prof. Dr. Deniz Bayrakdar başkanlığında, editörlüğünü Şirin Tekeli, Yıldız Ecevit ve Pervin Somer'in yaptığı, önsözleri Milli Eğitim Bakanı Sn. Nimet Çubukçu ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Aydın tarafından yazılan"Kadın Ekonomi Politika "Ben Çalışmak İstiyorum" adlı kitabın tanıtımı yapıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ALD Kadın Platformu Başkanı Prof. Dr. Deniz Bayrakdar,"İki önemli olay için burada bulunmaktan gurur duyuyorum. 2008'de 5-6 kadın olarak yola çıktık. İlk sene 11, ikinci sene 24 öğrenciye ulaştık. Proje kapsamında konferanslar yaptık. Konferanslar kadar bellek oluşturmak da önemliydi. Bubelleği oluşturmak yayınlarla ve arşiv yaparak gerçekleşiyor" diyerek kitabın çıkış noktasını anlattı.   

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise nüfusunun yarısını evde tutan ve işgücüne katmayan ülkelerin gelişme şansları olmadığını söyleyerek, Üniversite ve Vakıf olarak bu ve benzer projeleri sonuna kadar desteklediklerini kaydetti. Prof.Dr. Aydın, projenin geldiği noktada bundan sonra eğitim gören öğrenciler için hükümet tarafından sağlanacak mikrokredilerle bu kızların kısa sürede iş sahibi olmaları hatta bir adım ötesinde işveren olabilecekleri önerisinde bulundu. 


BİLİŞİM ÇAĞINDA İŞLETME YÖNETİMİ " SERTİFİKA PROGRAMI / 12-22 TEMMUZ 2010

 

TOBB, TEPAV ve CISCO işbirliğiyle hazırlanan"Bilişim Çağında İşletme Yönetimi" programı, işletme yönetiminde en yeni yöntem ve eğilimlerin anlatıldığı bir eğitim programıdır.  Programda günümüz koşullarında verimliliğin önünde engel teşkil etmeye başlayan, geleneksel işletme yapısı ile uyumlu yönetim pratiklerinin yerini alacak uygulamalar, uluslararası alanda gelişen yeni eğilimler ışığında anlatılmaktadır.  Bu yönüyle program, KOBİ'ler başta olmak üzere firma ve kuruluşların kurumsallaşması ve büyümesi süreçlerini yönetmeyi kolaylaştırmaktadır. Giderek ağ tabanlı olma eğilimindeki küresel ekonomide Bilişim Teknolojilerine (BT) işletme yönetiminde duyulan ihtiyaç her geçen gün daha güçlü biçimde hissedilmektedir. "Bilişim Çağında İşletme Yönetimi" programında BT ve işletme yönetimi arasındaki ilişki, bu gerçekten yola çıkılarak detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. Programda kapsanan diğer konular arasında outsourcing, kurumun yapısal dönüşümü için gerekli hazırlık seviyesinin değerlendirilmesi, farklı konularda karşılaşılan zorluklar ve bunlar için geliştirilmiş BT temelli çözümler gibi başlıklar da yer almaktadır.

Program ayrıca farklı sektörlerden katılımcıların oluşturacağı geniş bir network ile iş dünyasında yeni potansiyellerin oluşturulabilmesini kolaylaştırmayı da hedeflemektedir.  Ayrıca her hafta yapılan seminerlerde farklı konularda deneyimli profesyonellerin verdiği seminerler programı daha da zenginleştirmektedir 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ TASARIM KAMPI
 

Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu yaz ikinci kez gerçekleştireceği Tasarım Kampı ile tasarım ve sahne dünyasına ilgi duyan lise öğrencileri ile yeni mezunlarına kapılarını açıyor. Bir hafta sürecek olan Tasarım Kampı'nda genç tasarımcı ve tiyatrocu adayları iç mimarlıktan, endüstri tasarımına, grafik tasarımından tiyatroya uzanan yelpazede seçebilecekleri çeşitli atölye çalışmalarına katılmak, yaratıcılıklarını keşfetmek, Güzel Sanatlar Fakültesi'ni tanımak, kendilerini denemek ve belki de ileride meslekleri olacak, günümüz iş dünyasında önemi her gün artan alanlarla tanışmak fırsatı bulacaklar. Uygulayarak öğrenmenin, eğlenerek üretmenin keyfiyle Güzel Sanatlar Fakültesi akademik kadrosunun eşliğinde geçecek bir haftanın sonunda, katılımcılara ailelerinin de katıldıkları bir törenle katılım sertifikaları verilecek.
Tasarım Kamp'ına katılım ücretsiz olup katılımcıların, velileri tarafından imzalanmış olan katılımcı formunu doldurmaları gerekmektedir. Katılım formu fakültemiz web sayfasından temin edilebilir. Kamp programı ve detaylar ilerleyen tarihlerde fakültemiz web sayfasına konulacaktır. Kontenjanımız sınırlı olduğundan başvurularınızı hızlı bir şekilde tamamlamanızı öneririz.

Tasarım Kampı Koordinatörü
Yard.Doç.Dr. Orçun Kepez 
Kadir Has Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi 
Tel: 0212 533 5765 & 0212 533 6532 
E-posta: tasarimkampi@khas.edu.tr
Sorularınızı göndermeden önce geçtiğimiz sene Türkiye'nin önde gelen Mimarlık portalı arkitera.com'da  yayınlanan"Tasarım Kampı Sıkça Sorulan Sorular" yazısını okumanızı öneririz.

http://www.arkitera.com/h43389-tasarim-kampi-lise-ogrencilerinden-yogun-ilgi-gordu.html

Tasarım Kampı Başvuru Formu için tıklayınız


İLETİŞİM FAKÜLTESİ'NİN LİSELİLERE YÖNELİK RTS YAZ KAMPI

5-9 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak sinema ve televizyona meraklı liseli gençler için bir hafta boyunca workshoplar düzenlenecektir. Robert Kolej, Üsküdar Amerikan, İstanbul Erkek, Şişli Terakki Liselerinden gelen toplam 16 öğrenci 5-9 Temmuz arasında bir hafta içine sabahtan akşama 5 gün boyunca temel film yapım eğitimi alacaklardır. Hafta sonunda gene fakültemizce düzenlenen 48 Saat Film Festivali bünyesinde filmlerini üretecekler. Hocalarımızın yanısıra kısa film çekimlerinde liseli öğrencilere fakültemiz öğrencileri abilik-ablalık yapacaklar. Bu workshoplarda yapılan tüm kısa filmler ailelerinin de davetli olduğu bir galada 15 temmuzda Perşembe günü saat 19da büyük salonda gösterilecektir. Bu workshoplarda üretilen filmler kasım ayında fakültemizin Türkiye çapında yapacağı 48 Saat Film Festivali'ne katılmaya hak kazanacaktır.


 

Kendi dinamik web sayfanızı yapmak istiyorsanız,

Geleceğin"facebook","skype","MSN" türü programlarından daha iyisini yapmak istiyorsanız,

Wi-Fi, ADSL, Modem, IP, VPN, GPRS, GIS, GPS, 3G, 4G nedir bilmek isterseniz,

Bilgisayar içinde neler olduğunu merak ediyorsanız,
Kısaca IT"wizard" olmak istiyorsanız,

5-16 Temmuz 2010 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri (IT) yaz kampımıza davetlisiniz.

Başvuru
Tanıtım ve Halkla İlişkiler, Pınar Özdemir, 0 212 533 65 32 ( 1222 )
Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü, Fen Edebiyat Fakültesi, Enformasyon Teknolojileri Bölümü, Cibali / İstanbul


 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ 37. SAYISI YAYINLANDI


 

 

SERGİ: " HASANKEYF'İ BİLİR MİSİN? " FOTOĞRAF SERGİSİ27 Mayıs - 31 Temmuz 2010Yer: Rezan Has Müzesi

Ziyaret Saatleri : 09:00-18:00

Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü (Cibali) Bahçelievler Kampüsü Selimpaşa Kampüsü
Kadir Has Caddesi
Cibali / İSTANBUL
34083
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İSTANBUL
E-5 Karayolu Üzeri
Selimpaşa / İSTANBUL
Telefon : (212) 533 65 32 Telefon : (212) 441 47 24 Telefon : (212) 731 90 08
Fax : (212) 533 65 15 Fax : (212) 441 45 34 Fax : (212) 731 57 37
Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr Danışma : danisma@khas.edu.tr

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "
Remove " yazıp e-vision@khas.edu.tr adresine yollayınız.


© Kadir Has Üniversitesi