01 Şubat 2010, Sayı: 136  
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
  HABERLER / ETKİNLİKLER

Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini, bu bölümünde görebilirsiniz
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.
[Bilgi İşlem Merkezi]
Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne " Remove " yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri

Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax : (212) 534 07 41


Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax : (212) 441 45 34


Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax : (212) 731 57 37
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“ İSTANBUL’UN YÜZEY VE YÜZEYALTI JEOLOJİ VERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE PAYLAŞILMASI ÇALIŞTAYI ” KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen “İstanbul’un Yüzey ve Yüzeyaltı Jeoloji Verilerinin Değerlendirilmesi ve Paylaşılması Çalıştayı”, 29-31 Ocak 2010 tarihleri arasında, Kadir Has Üniversitesi Eğitim ve Kültür Merkez’inde gerçekleştirildi. 29 Ocak Cuma günü saat 13:30 da başlayan Çalıştay, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yücel Yılmaz, Prof. Dr. Celal Şengör ve Tahir Öngür’ün açılış konferanslarıyla başladı. Çalıştay‘da ayrıca Marmaray Projesi, İstanbul Metro projesi ve Melen projeleri, İstanbul’da tamamlanmış ve devam eden metro, tünel ve benzeri çalışmalarda jeolojik unsurların kazı performansına etkisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında yapılan mikrobölgeleme çalışmalarının genel tanıtımına yer verildi.

SPOR İLETİŞİMİ SERTİFİKA PROGRAMI
SPOR MEDYASINA YENİ DEĞERLER
KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYORTASARIM ATÖLYESİ - 1
ORTAÖĞRETİM 11. ve 12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE

Tasarım konularıyla ilgilenen, tasarım becerisini keşfetmeye hevesli, bu alanların eğitimini deneyimlemek isteyen gençlere yönelik olarak 3 saatlik kısa bir çalışma düzenliyoruz. İlgilenen tüm orta öğretim öğrencilerini Tasarım Atölyemize davet ederiz. Katılım ücretsizdir.TASARIM ATÖLYESİ BAŞVURU FORMU

HAS KSS AKADEMİSİ E-DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI.
2009 yılı başında üniversitemizin iş ve akademik dünyada Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) alanında da yetkin bir merkez haline gelmesini sağlamak amayıcla, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği işbirliği ile kurulan HAS Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi’nin hazırladığı eletronik dergi yayın hayatına başladı. Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Sorumluluk projeleri konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bilgilerin aktarılacağı derginin “Çevre” temalı ilk sayısına aşağıdaki adresden erişilebilir.

http://haskssakademisi.khas.edu.tr
 
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ VE HUKUK ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

Kadir Has Üniversitesi Teknoloji ve Hukuk Araştırma Merkezi’nin kuruluş amacı, bilişim, genetik, nanoteknoloji ve enerji gibi yeni gelişen teknolojilerin insan, toplum ve çevre üzerinde etkileri ile ortaya çıkardığı hukuki sorunları araştırarak, inceleme ve değerlendirmeye tabi tutmak ve çözüm önerileri geliştirmektedir.  Bu merkez, alanında uzman kişilerin toplandığı çekim merkezi ve uluslararası işbirliklerinin yapılabileceği bir adres olmayı hedeflemektedir.

Teknolojik gelişmeleri takip ve onları hukuki açıdan analiz etmek ayrı bir uzmanlık işidir. Her yeni gelişme, insan hakları, kişilik hukuku, uluslar arası hukuk, rekabete etkileri ve getirilecek mevzuatın olası sonuçları hakkında bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Ülkemizde bu değerlendirmeleri yapacak bir araştırma merkezinin olmayışı, Üniversitemizi bu alanda çalışacak ilk araştırma merkezini kurmaya sevk etmiştir.  

Araştırma Merkezimiz, Teknolojik gelişmeler konusunda Türkiye açısından politikaların ve temel hukuki düzenlemelerin yapılmasında aktif rol üstlenmeyi, bu alandaki uzman hukukçu eksikliğini lisans, lisans üstü ve sertifika programları ile gidermeyi; ülke açısından alanındaki temel sorunları ve politikaları ülke gündemine taşımayı, kamuoyunu alanındaki temel sorunlar hakkında aydınlatmayı kendisine görev seçmiştir.

ORD. PROF. DR. SULHİ DÖNMEZER ANILIYOR

Türkiye’de Ceza Hukuku’nun unutulmaz büyük hocası Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer her yıl olduğu gibi bu yıl da doğum gününde anılacak.

Beşinci Dönmezer anma gününde, Sulhi Dönmezer’in hayatı, eserleri ile ilgili bir konuşma yapıldıktan sonra Dönmezer Ödülü, Ceza Hukuku alanında 2009 yılında bir yayın ya da çalışma sahibine verilecek.

Tören Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’ın “Güncel Bir Ceza Hukuku Sorunu” konulu konferansı ile sona erecek.


Tarih:
13 Şubat 2010
Saat:
11:00, Salon Cibali


PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİNDE ANILIYOR
Kadir Has Üniversitesi 6 Şubat Cumartesi günü saat 15:00’da, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin düzenlediğini Prof. Dr Türkel Minibaş’ın vefatının 1’inci yıldönümü anma törenine ev sahipliği yapıyor.
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TÜRK MÜZİĞİ KOROSU ÇALIŞMALARINI 19 OCAK 2010 SALI GÜNÜ ÜNİVERSİTEMİZ MENSUPLARI VE MİSAFİRLERİ
İLE PAYLAŞTI


Kadir Has Üniversitesinin Türkiye’nin öncüsü olarak açtığı “Yeni Medya” Bölümü Misafir Profesör Edward Bakst ve Öğr.Gör. Justin Hoffman’ı kadrosuna katarak güçlenmeye devam ediyor.


KONFERANS: " MOSDER 6. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI "
Gönül Çınar - Mosder Genel Sekreteri

Tarih: 16 Şubat 2010
Saat: 13:00 -14:00, Salon Cibali
KONFERANS: " HUKUK FAKÜLTESİ
PERŞEMBE KONFERANSLARI - İCRA HUKUKUNDA TEMEL HAK ve İLKELER "
Prof. Dr. Muhammet Özekes

Tarih: 18 Şubat 2010
Saat: 17:30 -19:00, Salon Cibali
SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI'NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "


REZAN HAS MÜZESİ,Türk Resim Sanatı'nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu - Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has'ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı'nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye'de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

 
 
 
© Kadir Has Üniversitesi