01 Ocak 2010
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
 
   
 
HABERLER / ETKİNLİKLER
 
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.
[Bilgi İşlem Merkezi]
Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne " Remove " yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax : (212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax : (212) 441 45 34
Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax : (212) 731 57 37

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ GELENEKSEL YENİYIL KUTLAMASI 28 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kadir Has Üniversitesi mensupları geleneksel yeni yıl kutlamasını 28 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirdi. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof Dr Yücel Yılmaz tüm çalışanların ve öğrencilerin iyi bir yıl geçirmesini diledi. Yılmaz, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has’a da üniversiteye sundukları olanaklar için teşekkür etti. Prof Dr Yücel Yılmaz’ın ardından söz alan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has da tüm Kadir Has Üniversitesi mensuplarının yeni yılını kutladı.

İDSO sanatçılarından Gülten Çapan ve Mete Duruman’ın verdiği mini konserle süren yeni yıl kutlaması herkesin stresini atma fırsatı bulduğu güzel bir kokteylle son buldu.

SOCIA NEW YEAR PARTY

Kadir Has Üniversitesi'nin 6 yıldır geleneksel olarak düzenlenen yeni yıl partisi Socia New Year Party bu yıl 29 Aralık Salı günü Kadir Has Kampusu B blok holde gerçekleşti. Ege Çubukçu'nun sahne aldığı partide yaklaşık 1500 Kadir Has'lı tüm yılın yorgunluğunu saatlerce dans ederek attı.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI
22 ARALIK 2009' DA BULUŞTULAR

Pegasus Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali SABANCI ve Yenibirİş.com Genel Müdürü Deniz Ceylan KILIÇLIOĞLU’nun katıldığı toplantı Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel YILMAZ’ın mezunlara” yuvanıza hoş geldiniz” sözleri ile başladı. Gerek mezunlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, gerekse onlara yeni ufuklar açmayı hedefleyen buluşmada Sn KILIÇLIOĞLU Yenibiriş.com ile Kadir Has Üniversitesi arasında  başlatılacak işbirliğini kısaca özetlerken, Türk genç girişimcilerinin öncüsü, Ali SABANCI sıcak ve vizyoner yaklaşımı ile mezunlarımıza ve çok sayıda öğrencimize keyifli bir sunum yaptı. Toplantı mezunların çeşitli soruları ve sonrasında kokteyl ile sona erdi.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ TED ANKARA KOLEJİ’NDE DÜZENLENEN ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI'NA KATILDI

Kadir Has Üniversitesi olarak 25 Aralık 2009 günü TED Ankara Koleji’nde düzenlenen Üniversite Tanıtım Fuarı’na katıldık. 6 akademisyen ve 2 tanıtım görevlisiyle katıldığımız fuarda TED Ankara Koleji ve bölgedeki diğer okulların öğrencileriyle birebir ilgilenme fırsatı bulduk. Fuarda hem bu sene sınava girecek öğrencilerin sorularını cevapladık, hem de sınava sonraki senelerde girecek olan adayların üniversitemizi tanımasını sağladık. Öğrencilerden bazıları üniversitemizin bölüm ve puanlarıyla ilgilenirken, bazıları yurtdışı bağlantıları ve çift diploma olanakları hakkında ayrıntılı sorular sordular. Sabah 08.30’da başlayan fuar, öğleden sonra 16.00’da sona erdi.

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HESAPLAMALI BİYOLOJİ VE BİYOENFORMATİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI
Biyolojik verilerin son yıllarda artan bir hızla birikimi, bu verilerin işlenmesi ve analiz edilmesi için ileri düzeyde hesaplamalı tekniklerin geliştirilmesi ve kullanımını kaçınılmaz yapmıştır. 2001’de yayınlanan insan genomu, biyolojide yeni bir dönüm noktası olmuştur. Bu sayede, birçok bilim dalını bir araya getiren disiplinler arası yeni bir bir bilim dalının temelleri atılmıştır. Biyoinformatikte kullanılan hesaplamalı yöntemler, matematik, istatistik, fizik, ve kimya gibi bir çok temel bilim dalından yararlanılarak geliştirilmiştir. Ayrıca, bu yöntemlerin uygulanması ileri düzeyde bir bilgisayar alt yapısı, programlama dilleri ve algoritmaları gerektirmektedir.

Son 15 yıl içinde mühendisliğe olan ilginin azaldığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan bilgisayar ve biyolojiye artan ilgi dikkat çekmektedir. Bu iki bilim dalının aynı zamanda popüler olması bir rastlantı değildir. Teknoloji son hızla ilerlemektedir ve bu da biyoloji alanında tam bir bilgi patlamasına sebep olmuştur. Ancak, bilgiyi biriktirmek yeterli değildir. Biyolojik bir sistemi anlamak için bu bilginin işlenmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Tam bu noktada bilgisayar bilimi ve teknolojisi devreye girmektedir. Biyoinformatik bu iki önemli bileşimin sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Biyoinformatik alanındaki gelişmeler bu alanda çalışacak elemanlara büyük bir ihtiyaç doğurmuştur. Özellikle akademik yönden bu konuda eğitilmiş elemanlar yok denecek kadar azdır. Zira, biyoloji konusunda eğitim almış bir kişi hesaplama yönünden yetersiz kalırken, hesaplama ağırlıklı bir konuda uzmanlaşmış bir kişi biyoloji yönünden yetersiz kalmaktadır. Biyoinformatik konusunda açılacak bir yüksek lisans programı her iki yönden de yeterli ölçüde eğitim almış elemanlar kazandıracak ve bu ciddi açığı kapatacaktır.

Kısaca programın amacını özetlemek gerekirse, biyolojik alandaki hızla artan verileri bir araya getirerek veri bankaları oluşturan, bu bilgileri işleyen, bu yönde istatistiksel algoritmalar ve yöntemler geliştiren, canlı organizmayı daha iyi tanımaya yarayacak moleküler modeller oluşturan ve tüm bu model ve yöntemleri bilgisayar teknolojisi aracılığıyla kullanan elemanlar yetiştirmektir.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM VE EKONOMİ DERSİNİN MİSAFİRİ TİJEN MERGEN
Kadir Has Üniversitesi’nde bu yıl öğretim üyesi Cem Haydar Bektaş tarafından verilmeye başlanan ‘BİLİŞİM VE EKONOMİ’ dersinin bu haftaki konuğu Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen’di. Dersin akışı içinde akademik ve profesyonel hayattan bir kişi davet edilmekte, öğrencilere başarı hikayeleri aktarılarak profesyonel hayatları ile ilgili karar vermelerinde yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Tijen Mergen çalışma hayatıyla ilgili olarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiyeler kendi hayatından örnekler içermekteydi.

2003'ten beri Doğan Gazetecilik bünyesinde Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı ve Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Üyesi olarak profesyonel çalışmalarına devam etmekte olan Tijen Mergen, 2000 yılında Dünya Gazetesi tarafından verilen "Yılın Profesyonel İş Kadını" ödülünü aldı.

Dersin sonunda kendisine katkılarından dolayı Cem Haydar Bektaş tarafından teşekkür plaketi verildi.
AMERİKAN KÜLTÜR VE EDEBİYATI KÜLTÜR VE SANAT SERİSİ KONFERANSLARI
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen kültür ve sanat serisi konferansları kapsamında Dr.Matteo Casini tarafından "Ghost Queens: Two Renaissance Noblewomen between the Republic of Venice and the Ottoman Empire" konulu konferans 30 Aralık 2009 Tarihinde Fener Salonunda gerçekleştirildi.

MUSTAFA SARIGÜL İLE SÖYLEŞİ
Kariyer Kulübü, İşletme Kulübü, Hukuk Kulübü, Siyaset Bilimi Kulübünün 30 Aralık 2009 tarihinde ortaklaşa düzenledikleri etkinliğe Sn.Mustafa Sarıgül "Siyaset ve Kariyer" konulu konuşması ile katıldı.


SEMPOZYUM: " HUKUKÇU VE HİTABET ETKİNLİKLERİ "
Kemal Kümkumoğlu

Tarih: 04 Ocak 2009
Saat: 16:00 - 19:00, Fener Salonu

FİLM GÖSTERİMİ : " HUKUKÇU VE HİTABET ETKİNLİKLERİ "
Hüküm Adlı Filmin Gösterimi

Tarih: 7 Ocak 2009
Saat: 16:00 - 19:00, D Blok Sinema A

SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI’NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "

REZAN HAS MÜZESİ ,Türk Resim Sanatı’nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu–Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has’ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı’nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye’de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.


www.hsbc.com/culturalexchange 

© Kadir Has Üniversitesi