01 Nisan 2010, Sayı: 140
 
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır
 
HABERLER / ETKİNLİKLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini, bu bölümünde görebilirsiniz
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.
Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne " Remove " yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri

Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax : (212) 534 07 41


Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax : (212) 441 45 34


Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax : (212) 731 57 37
 
KADİR HAS, VEFATININ 3. YILDÖNÜMÜNDE
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE ANILDI


Kadir Has Üniversitesi kurucusu, Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na sahip işadamı, büyük hayırsever ve eğitim sevdalısı Kadir Has, vefatının 3. yıldönümünde, Kadir Has Üniversite-si'nde düzenlenen törenle anıldı.

"Vatan Borcu Ödüyorum" sözüyle yatırımların en önemlisi olan insana ve eğitime destek veren merhum Kadir Has anısına düzenlenen Kadir Has Anma Töreni ailesi, öğrencileri, dostları ve sevenlerinin katılımı ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın konuşmaları ile gerçekleştirildi.


Mütevelli Heyet Başkanı Nuri Has, Kadir Has'ın en büyük ve en önemli kalıcı hayır eseri olarak nitelediği Kadir Has Üniversitesi'ni yüksek öğrenimin hizmetine dahil ettiği günden itibaren yaşamının en mutlu dönemini geçirmeye başladığını kaydetti. Kadir Has Üniversitesi'ni, Kadir Has'ın belirlediği hedeflere ulaştırmak için son üç yılda tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirten Nuri Has şöyle devam etti:   "Kadir  Has'ın   bizlere   tahsis     ettiği kaynaklarla sürekli atılımlar yapıyoruz. Bugün, ülkemizin saygın ve aranan yüksek  öğrenim  kurumları  arasında yeralan Kadir   Has Üniversitesi, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri'nin dünya çapındaki üniversiteleriyle de işbirliği içerisindedir. Üniversitemiz, Türkiye'de rüştünü ispat etmiş ve dünyaya açılma aşamasını yakalamıştır. Eminim ki, bu aşama, merhum büyüğümüzün şânına yakışır bir noktaya ulaşmıştır."

Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Kadir Has'ın girişimcilik özelliğini vurgulayarak, ülkemize getirdiği kendi alanlarında öncü uluslararası kuruluşlara değinerek; ondaki girişimci zihniyet, çalışkanlık, kararlılık ve adını ölümsüzleştiren ilkelerin kendileri için yol gösterici olduğunu belirtti.  Kadir Has'ın 20 yıl boyunca  yaklaşık 500 milyon dolarlık kalıcı hayır eserleri yaptırdığını söyleyen Can Has, Kadir - Rezan Has çiftinin kurduğu Kadir Has Vakfı'nın,  başta İstanbul ve Kayseri olmak üzere yurdun dört bir köşesinde eğitim, kültür, sağlık ve sosyal yardım tesisleri inşa ettiğini belirtti.

 


Rektör Prof.Dr. Mustafa Aydın ise, Kadir Has'ı anmak adına yapılabilecek en büyük katkının, Kadir Has'ın adını ebediyete kadar yaşatacak olan bu yüksek eğitim yuvasının ışığının, bugünkü öğrencilerin ellerinden ve gönüllerinden gelecek nesillere yansıyarak tüm yurda yayılması olduğunu vurguladı. Aydın, Bu ışıkla aydınlanan genç nesillerin arasından nice Kadir Has'lar yetişmesi temennisi  zannediyorum   ki   hepimizin en derin arzusudur " dedi. Kadir Has'ın geçmişte üniversite mensuplarına yapmış olduğu konuşmalarını incelediğinde bir cümlesinin özellikle dikkatini çektiğini belirten Aydın, "Diyor ki, 'benden ne istediyseniz yerine getirdim, laboratuarlar, bilgisayarlar, kitaplar.... Şimdi ben de sizden şunu istiyorum: Üniversitemizi dünyanın en iyi üniversitelerinden biri yapın ve bunun için yurdun ve dünyanın neresinden en iyi hocalar varsa bunları bulup buraya getirin" Üniversitenin bugünkü yönetimi ve Mütevelli Heyeti kurucumuzun bu sözlerini en içten misyonları olarak benimsemiştir. Kadir Has vatan borcunu ödeyerek aramızdan ayrıldı; bizimse hala ona ödeyecek borçlarımız var. Öğrenciler için bu sürekli çalışarak başarıyla mezun olmak, iş dünyasında ve akademide yüksek hedeflere ulaşmak; biz öğretim üyeleri için ise çok üretmek, kaliteli üretmek ve aramıza en iyileri katarak üniversitemizi bir dünya üniversitesi yapmaktır" şeklinde konuştu.


Kadir Has Anı Kitapçığı
...

Edebiyat Kulübü Başkanı Mehmet Özcan'ın Kadir Has Anısına Yaptığı Konuşma

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunu Erkan İşçimen'in Kadir Has Anısına Yazdığı Şiir


KADİR HAS ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


Bu yıl konusu "Türkiye
'de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Potansiyeli ve Kullanılabilirliği" olan ve Türkiye'nin en prestijli ödüllerinden birisi olarak kabul edilen KADİR HAS Ödülleri 3. KADİR HAS Anma Töreni ile sahiplerine verildi.

Yaşamını eğitime adamış, Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi, Kadir Has Üniversitesi  kurucusu büyük hayırsever ve eğitim sevdalısı iş adamı Kadir Has   adına her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kadir Has Ödülleri bu yıl 6. kez sahiplerini buldu.

"Vatan Borcu Ödüyorum" sözüyle yatırımların en önemlisi olan insana ve eğitime destek veren merhum Kadir Has anısına düzenlenen Kadir Has Anma Töreni ailesi, öğrencileri, dostları ve sevenlerinin katılımı ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın konuşmaları ile gerçekleştirildi. 

Doç. Dr. Ahmet Duran Şahin'in " Enerjide Bütünleşik (Hibrit) Sistem Zorunluluğu" konulu eseri ödül değerlendirme kurulu tarafından birinciliğe layık görüldü.  İkinciliği Doç. Dr. Ali Vardar ve Prof. Dr. Bahattin Çetin' in kazandığı  "Türkiye'de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Potansiyeli ve Kullanılabilirliği" konusunda Mansiyon ödülleri ise Mert Nazlıoğlu, Ahmet Çimen ve Özer Bostanoğlu tarafından paylaşıldı


ABBAS GÜÇLÜ ile GENÇ BAKIŞ KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDEYDİKadir Has Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı Abbas Güçlü ile Genç Bakış, 17 Mart 2010 Çarşamba gecesi,  Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu ağırladı. Programda Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları tartışıldı.

Genç Bakış Programında;
24 Nisan neden soykırım günü olarak anılıyor? Osmanlı Devleti tehcire neden venasıl karar verdi?  Kaç kişi tehcir edildi? Tehcir sırasında neler yaşandı? Soykırım iddiaları neye dayandırılıyor? İddiaların hedefi ne? Soykırım iddialarının dünyada kabul görmesi halinde Ermenilerin toprak talep etme hakkı doğar mı? Yabancı ülkelerin parlamentolarında sözde soykırımın tanınması ne ifade ediyor,  bir hükmü var mı? Soykırım  iddialarını  tanımak  parlamentoların  görevi midir?

ABD'de soykırımın tanınmasının ayrı bir önemi var mı? Son oylamalarda çıkan birbirine yakın sonuçlar neyin göstergesi? Amerika ve İsveç'te kabul edilen tasarılar Türkiye-Ermenistan ilişkilerini etkiler mi? gibi öğrenciler tarafından yönlendirilen birçok soru yanıtlandı.

Programı izlemek için tıklayınız...

19.03.2010 Milliyet Gazetesi Abbas Güçlü Köşe Yazısı


MİLLİ PİYANGO İDARESİ 29 MART 2010 ÇEKİLİŞİ BİLETLERİNDE " İSTANBUL'UN KALBİNDE BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ " SLOGANI İLE KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ KOMPOZİSYONU KULLANILDI

GÜLBEN ERGEN "ÇOCUKLAR GÜLSÜN DİYE" İLE  KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU...


Gülben Ergen 30 Mart Salı günü  "Çocuklar Gülsün Diye" ile  Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle buluştu... 

Gülben Ergen faaliyete geçirdiği yeni sosyal sorumluluk projesini  "Çocuklar Gülsün Diye" anlatmak amacıyla 30 Mart Salı günü Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Oldukça keyifli geçen söyleşide Gülben Ergen sosyal sorumluluk projesinin hedeflerini öğrencilerimiz ile paylaştı.  

" Çocuklar Gülsün Diye " Sosyal Sorumluluk Projesinin Hedefleri  0-6 yaş arası çocuklara hak ettikleri mutluluğu vermek...Köylerde, ilçelerde, ihtiyacı olan her yerde ana sınıfları yapmak...Yapacakları ana sınıflarının içine oyuncak, giyim, müzik, kitaplar, zeka geliştirici malzemeler, her türlü rengi katmak, götürmek...Evlerinden okullarına giderken yürüdükleri o uzun yolları alacağımız servis araçları ile kısaltmak, neşeli kılmak...Trabzon, Erzurum, Mardin, Tokat, Hatay 'da 5 ana sınıfı yaptırmak ve servis araçlarını almak.. 

Gülben Ergen şimdi sahip olduğu tüm olanakları kullanma zamanı olduğunu düşünüyor... 

Niye?

Çocuklar Gülsün Diye...


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ " PROJENİ KAP GEL" İLE KAPILARINI GELECEĞİN MÜHENDİS VE BİLİM ADAMLARINA AÇIYOR


Kadir Has Üniversitesi, lise öğrencilerinin bilim projelerine destek olup  evsahipliği yapacağı "Projeni Kap Gel" Liselerarası Proje  yarışması ile    geleceğin özgün ve yeni buluşlarını bugünden  hayata geçiriyor.  

Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında tüm lise öğrencilerinin katılabileceği Projeni Kap Gel yarışmasında, öğrenciler ürün geliştirme ve tasarım becerilerini gün ışığına çıkarıyor. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, okul müdürleri ve rehber öğretmenleri ile iletişime geçerek, en fazla 3 kişiden oluşturacakları takımları ve rehber öğretmenleri eşliğinde projelerini değerlendirme kuruluna hazırlayacakları posterler ile sunacaklar. Sunumlar için gerekli tüm donanım ve yazılım ortamı Kadir Has Üniversitesi tarafından sağlanacak.  

Projelerin özgünlük, yaratıcılık, yeni buluşlar, geliştirmeye açıklık, kullanım kolaylığı, yararlılık, farklı ortamlarda çalışabilme, poster ve poster performansı gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirileceği Projeni Kap Gel yarışmasında, öğrenciler Kadir Has Üniversitesi'nin eşsiz kütüphanesi ve laboratuarlarından yararlanabilecek. 

Projeni Kap Gel yarışmasında dereceye giren geleceğin dahileri, Kadir Has Üniversitesi tarafından değerli hediyelerle ödüllendirilecek. Yarışmada birinci olan projenin 3 üyesi ve proje danışmanı öğretmenine dizüstü bilgisayar hediye edilecek. Proje özetleri 19 Nisan 2010 tarihine kadar teslim edilebilecek ve ödül töreni 30 Nisan 2010 tarihinde yapılacak. Her alanda eğitime sağladığı desteğe devam eden Kadir Has Üniversitesi Projeni Kap Gel yarışması ile, geleceğin özgün ve yeni buluşlarını bugünden hayata geçirmek isteyen tüm lise öğrencilerini, yeteneklerini sergilemeleri ve geleceklerine doğru yön verebilmeleri için bu değerli projenin bir parçası olmaya davet ediyor.

Detaylı bilgi için
sites.khas.edu.tr/projenikapgel
(212) 533 65 32 /  1222 Pınar Özdemir
arsan@khas.edu.tr

Yrd.Doç.Dr. Taner Arsan


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ GELENEKSEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ŞENLİĞİ TEKNOLOJİ TRENDLERİNİ BELİRLİYOR

Kadir Has Üniversitesi bu yıl 8. kez düzenlenecek olan Bilişim Teknolojileri Şenliği ile, Türkiye'ye çağ atlatacak bilişim sektörünü gençlerle buluşturuyor ve yeni dünya düzeninde bilişim dünyasının lokomotif sektörlerden birisi olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bilişim teknolojilerinin kullanımının arttırılması ve bu teknolojiyi kullanacaklara en iyi seviyede eğitim verilmesini hedefleyen Kadir Has Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Şenliği sektörün yeniliklerini, en son teknoloji ürün ve uygulamalarını bir şenlik havasında teknoloji tutkunları ile buluşturuyor.

Deneyim, bilgi, eğitim ve teknolojiyi yine bir araya getiren Kadir Has Üniversitesi, 28, 29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 8. Bilişim Teknolojileri Şenliği' nde öğrencileri ve binlerce teknoloji severi bilişim sektörünün önde gelen firmaları ile yakınlaştırıyor. Yeni teknolojileri, ürün ve firma tanıtımlarını, farklı eğitimler, seminerler, teknolojik oyun ve eğlence parkı etkinlikleri ile gerçek bir şenlik havasında yaşatacak olan 8. Bilişim Teknolojleri Şenliği, sektörünün en prestijli ödül törenlerinden birisi olarak kabul edilen "Yılın En HAS Bilişimcileri Ödül Töreni" ile sona erecek.SEMİNER: " TRAFİKTE YAŞAMI SEÇ"
Dilara Çetin - Aviva Sigorta

Tarih:
07 Nisan 2010
Saat:
12:00 -14:00, Salon Haliç


SEMİNER: " İSTANBUL SURİÇİ'NDE YAPILAN ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARI "
Dr. Feridun Özgümüş

Tarih:
08 Nisan 2010
Saat:
10:00 -12:00, Salon Balat


KONFERANS: " YÖNETİM ve TASARIM STRATEJİLERİ "
Seyhan Özdemir- Mimar, Sefer Çağlar - İçmimar

Tarih:
08 Nisan 2010
Saat:
12:00 -14:00, Salon Haliç


KONFERANS: " TÜRK SERMAYE PİYASALARINDA GÜNCEL GELİŞMELER"
Hüseyin Erkan, İMKB Başkanı

Tarih:
13 Nisan 2010
Saat:
11:00 -13:00, Salon Cibali
SEMİNER: " TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU"
Aktug Sönmez

Tarih:
14 Nisan 2010
Saat:
13:30 -14:30, Salon Cibali


SEMİNER: " CEZA HUKUKU "
Doç.Dr. Mahmut Koca

Tarih:
15-16 Nisan 2010
Saat: 09:00 -18:00, D Blok Büyük Salon


SEMİNER: " TÜRK ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİNİN KAYNAK PAYLAŞIMI FAALİYETLERİNDE
YENİ YAKLAŞIMLAR "
KITS (KÜTÜPHANELER İŞBİRLİĞİ TAKİP SİSTEMİ)
Ertuğrul Çimen (Kadir Has Üniversitesi), Ayhan Tuğlu (Bahçeşehir Üniversitesi), Mehmet Manyas (Sabancı Üniversitesi), Sema Çelikbaş (İstanbul Teknik Üniversitesi), Zeki Çelikbaş (İstanbul Teknik Üniversitesi)

Tarih:
16 Nisan 2010
Saat:
09:00 -18:00, Salon FenerSOHBET: " FÜTÜRİST VE KARİKATÜRİST'İN GÖZÜNDEN SOSYAL MEDYANIN GELECEĞİ "
Erdil Yaşaroğlu, Ufuk Tarhan, Serdar Kuzuloğlu

Tarih:
20 Nisan 2010
Saat:
09:00 -18:00, D Blok Büyük Salon


SEMİNER: " COMPUTER-AIDED BIO-MIMETIC DESIGN OF 3-DIMENSIONAL HETEROGENEOUS ACTIVE "
Dr. Bahattin Koç

Tarih:
20 Nisan 2010
Saat:
15:00 -17:00, Salon Fener


SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI'NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "


REZAN HAS MÜZESİ,Türk Resim Sanatı'nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu - Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has'ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu"adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı'nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye'de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

 
© Kadir Has Üniversitesi