Eğer bu e-maili düzgün göremiyorsanız, lütfen buraya tıklayın

15 Kasım 2009 Sayı: 133
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI’NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "

REZAN HAS MÜZESİ ,Türk Resim Sanatı’nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu–Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has’ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı’nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye’de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

www.hsbc.com/culturalexchange 


FORDHAM ÜNİVERSİTESİ ve KHU ORTAK EXECUTIVE MBA PROGRAMIDünyanın en önemli  Executive MBA programları  arasında gösterilen Fordham Üniversitesi Executive MBA Programı, Fordham Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan işbirliği çerçevesinde hayata  geçiriliyor.  Global Executive MBA Çift Diploma programımız , iş dünyasının  bankacılıktan, denizciliğe farklı sektörlerinden yönetici konumundaki katılımcıların  New York ziyaretiyle 16 Kasım 2009  tarihinde başladı. Amerika’nın en iyi işletme okulları listesinde 24’üncü sıraya yerleşen Executive MBA programı 2008 yılında Wall Street Journal’ın listesinde 26’ıncı sırada yer aldı. Uluslararası MBA konusunda oldukça deneyimli olan Fordham Üniversitesi’nin 5 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Çin’deki Pekin Üniversitesi ile de ortak çalışmaları bulunan Fordham Üniversitesi’nde yaklaşık 2 bin de Çinli öğrenci eğitim görüyor. Fordham Üniversitesi, aynı zamanda iş dünyasının pekçok önde gelen isminin de mezun olduğu bir üniversite olma niteliğini taşıyor.

Fordham University Graduate School of Business, öğrenci merkezli, 90 farklı ülkeden öğrenci barındıran küresel bir networkle işletme eğitimi veren dünyanın en saygın üniversitelerden biri olarak biliniyor. Fordham University Graduate School of Business, küresel iş hayatının merkezi sayılabilecek New York City’de kurulu olmasıyla da öne çıkıyor. Fordham University Graduate School of Business mezunlarının büyük bir çoğunluğu finans (finance) sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Okul mezunları, finans sektöründen sonra sırasıyla pazarlama (marketing) ve danışmanlık (consulting) sektörlerinde yer alıyorlar.

Fordham Üniversitesi ile Kadir Has Üniversitesinin ortaklaşa hayata geçirdiği proje Türkiye açısından da bir ilk olma özelliği taşıyor. İlk haftası New York’ta başlatılan programın 21 aylık bölümü Kadir Has Üniversitesinde Amerikalı ve Türk hocaların eğitimleri ile sürecek ve Pekin’de gerçekleştirilecek bir haftalık program ile son bulacaktır.  

Daha detaylı bilgi almak için:
Vedat AKMAN
vakman@khas.edu.tr 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NİN ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ HONG KONG İLE DEVAM EDİYOR

Hong Kong University of Science and Technology  (HKUST) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Jang Kyo Kim, Bilgisayar Mühendisliği Program Başkanı Dr. Amine Bermak ve Fakülte Sekreteri Ms. Margaret Chou 16 Kasım 2009 günü üniversitemizi ziyaret ettiler. Kadir Has Üniversitesi Rektör Prof. Yücel Yılmaz ile ortak projeler konusunu görüşen heyet, daha sonra Kadir Has Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Feza Kerestecioğlu ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ile iki üniversitenin mühendislik fakülteleri arasındaki olası işbirlikleri ve değişim programlarını detayları ile değerlendirdiler. Konuk akademisyenler aynı gün saat 14.00 de HKUST’taki lisans ve lisansüstü programlar, araştırma etkinlikleri ve doktora bursları konusunda bir seminer verdiler.

SİYASET, HUKUK VE SAĞLIK ALANININ
ÖNDE GELEN İSİMLERİ SAĞLIK HUKUKU’NUN
EN GÜNCEL MADDELERİNİ ELE ALDI

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Barosu tarafından düzenlenen II. Uluslararası Sağlık Hukuku Sempozyumu’nda Klinik Araştırmalar - Domuz Gribi Aşısı, Türkiye’nin Sağlık Politikaları ve Eleştiriler, Sigara Yasağı, Hasta Hakları, Hekim Hakları, Organ Nakli ve daha bir çok güncel konunun cevapları tartışıldı.

Sempozyumun açılış konuşmaları Kadir Has Üniversitesi Rektörü Yücel Yılmaz, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Ali Güzel, İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın ve Türk Tabipler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy tarafından yapıldı. 

AKP Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, CHP Milletvekili Dr. Ali Arslan, Sağlık Eski Bakanı,  MHP Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Osman Durmuş, Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk İnce ve çok sayıda yerli ve yabancı öğretim üyesi ile uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda, özel oturumlar ve atölye çalışmaları da düzenlendi.

Türkiye’de ve Dünya’daki sağlık politikaları ve yeni gelişmelerin tartışıldığı Sempozyum, 13-14 Kasım 2009 tarihlerinde, Kadir Has Üniversitesi D Blok Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İnsanı, toplumu ve kurumları çok yakından ilgilendiren hukuki konuları bilimsel bir platformda ele almayı ve çözüm önerileri ortaya koymayı misyon edinen Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye uygulamaları örneğinin Batı ülkelerindeki uygulamalarla karşılaştırılması, bu alanda çalışan uzmanların karşılıklı görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaları noktasından hareketle bu sempozyumu gerçekleştirdi.

SEMPOZYUM: " BİZANS'IN GÜNÜMÜZE YANSIMALARI "
İstanbul Araştırmaları ve Uygulama Merkezi

Tarih: 19 - 21 Kasım 2009
Saat:
10:00 - 20:00 , D Blok Büyük Salon

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Kadir Has Üniversitesi ve Koç Üniversitesi sponsorluğu ve Rezan Has Müzesi desteğiyle gerçekleşen “Bizans’ın Günümüze Yansımaları” başlıklı uluslararası sempozyumu gururla sunar.

İstanbul Çalışmaları Merkezi ilk büyük etkinliklerinden biri olarak günümüzdeki Bizans düşüncesine odaklanan bir konferansa ev sahipliği yapmanın önemli olduğunu düşünmektedir. Böyle bir konferans, Bizans araştırmacıları ve meraklılar için İstanbul’un dününü, bugününü ve geleceğini anlamada Bizans’ın farklı algılanışlarının oynadıkları rolleri anlamada bir fırsat olacaktır.  Bu etkinliğin sadece Bizans uzmanlarını değil, diğer disiplinlerde çalışan akademisyenlerin ve İstanbul halkının yoğun ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.

Konusmacılar
Aşağıda “Bizans’ın Günümüze Yansımaları” başlıklı sempozyuma konuşmacı olarak katılacakların listesi bulunmaktadır:  

*Savaş Arslan, Sinema ve Televizyon Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi
* I. Bartholomeos, İstanbul Rum Patriği
*Buket Kitapçı-Bayrı, Tarih Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi, Paris 1/Sorbonne Üniversitesi
*Murat Belge, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, Bilgi Üniversitesi
*Massimo Bernabo, Müzikoloji Okulu, Pavia Üniversitesi
*Koray Durak, Tarih Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi
*Helen C. Evans, Bizans Sanatı Mary ve Michael Jaharis Küratorü, Metropolitan Sanat Müzesi
*Andrew Finkel, Gazeteci, Televizyon Programcısı
*John Freely, Fizik Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi
*Matthew Gumpert, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü, Kadir Has Üniversitesi
*Gani Müjde, Yazar, Senarist, Yönetmen
*Nevra Necipoğlu, Tarih Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi
*İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü
*Robert Ousterhout, Sanat Tarihi Bölümü, Pennsylvania Üniversitesi
*Alessandra Ricci, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Koç Üniversitesi,
*Ayşe Çalık Ross, Arkeoloji Bölümü, Kocaeli Üniversitesi
*Maria Vassilaki, Bizans Sanatı Bölümü, Tesalya Üniversitesi, Atina Benaki Müzesi Bilimsel Danışmanı


Yukarıda adı geçen konuşmacıların sunumlarına ek olarak sempozyum dahilinde Bizans temalı Türk filmleri gösterilecek, Bizans müziğinin geçmişi ve bugünü ile ilgili bir performans gerçekleştirilecektir.

Organizasyon: Matthew Gumpert, Kadir Has Üniversitesi
Bilimsel Danışman: Alessandra Ricci, Koç Üniversitesi

Sempozyum hakkında detaylı bilgi programı ve detaylı bilgi http://sites.khas.edu.tr, www.ku.edu.tr, http://rhm.org.tr/tr/ ya da İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Matthew Gumpert’ten (gumpert@khas.edu.tr) edinilebilir.

İstanbul Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Kadir Has Üniversitesi’nde bünyesinde kurulmuştur. Merkez, çeşitli sempozyumlar, seminerler, araştırma fonları ve yayınlar yoluyla İstanbul’un değişen kültürünü ve şehrin kendisini anlamada yaratıcı ve disiplinlerarası bir forum olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır.
 
“Bizans’ın Günümüze Yansımaları”  Program Akışı

FİLM GÖSTERİMİ : " AN INCONVENIENT TRUTH "

Tarih: 18 Kasım 2009
Saat:
12:00 - 14:00, D Blok Sinema A,
D Blok Sinema B
Saat: 13:30 - 14:30, D Blok Büyük Salon

Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 12:00 - 14:00, D Blok Sinema B

Tarih:
23 Kasım 2009

Saat: 12:00 - 14:00, D Blok Büyük Salon, D Blok Sinema B
SEMİNER : " HAYATA ARTI VAKFI "
Ebru Bakaloğlu, Coca Cola Türkiye

Tarih: 25 Kasım 2009
Saat: 13:30 - 14:30, D Blok Büyük Salon
© Kadir Has Üniversitesi