Eğer bu e-maili düzgün göremiyorsanız, lütfen buraya tıklayın

15 Aralık 2009 Sayı: 135
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDEN SPOR HUKUKU
ve YÖNETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI KONUĞU
ŞENEZ ERZİK

Geçtiğimiz Kasım ayında Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı kapsamında Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin misafiri olarak ders veren Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve TFF MHK Başkanı Oğuz Sarvan’dan sonra 19 Aralık 2009 tarihinde UEFA As Başkanı Şenes Erzik Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı’nda FIFA ve UEFA’nın Yapılanması üzerine ders verecektir.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ LİSELERİN REHBER ÖĞRETMENLERİNİ PROF DR. ÜSTÜN DÖKMEN’İN “TANIMA, TANIŞMA, TANIŞTIRMA”  KONULU SEMİNERİNDE BULUŞTURDU

İstanbul’daki ortaöğretim kurumlarında rehberlik ve psikolojik danışmanlık ile yurt içi ve yurt dışı üniversite danışmanlığı görevini yürüten öğretmenler ve yöneticilerin katıldığı seminer 10 Aralık 2009’da, Cibali’deki Kadir Has Kampüsümüzde gerçekleştirildi.

Öğretmenler seminerden sonra  “Türk Resim Sanatının Bir Asırlık Öyküsü II” sergisi ile Rezan Has Müzesi’ndeki Neolitik’ten Selçuklu’ya Sessiz Tanıklar” sergilerini gezdiler.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİNİN ULUSLARARASI iŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI ERASMUS STAFF MOBILITY PROGRAMI KAPSAMINDA DANİMARKA'NIN AARHUS ÜNİVERSİTESİ İLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Kadir Has Üniversitesi  Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ertuğrul Çimen 30 Kasım – 4 Aralık 2009 tarihlerinde olası işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi ve farklı kütüphanecilik uygulamalarının karşılaştırılması amacıyla Aarhus Üniversitesi  (Danimarka) Kütüphanesini (Statsbiblioteket) ziyaret etti.Program kapsamında yaklaşık 30 kütüphane personelinin katıldığı bir toplantıda 1,5 saat süre ile Kadir Has Üniversitesi ve Kütüphanesi hakkında bilgi veren Çimen, kütüphane hizmetlerinin ulaşmış olduğu uluslar arası standartları örnekleri ile tanıttı.

5 Gün süren program kapsamında merkez kütüphane dışında 5 ayrı fakülte kütüphanesi ziyaret edilmiş, bilgi işlem, uluslararası ilişkiler ofisi gibi bölümlerin de yer aldığı 4 ayrı bölüm yöneticileri ile toplantılar yapılmıştır.

Program sonunda yapılan değerlendirme toplantısında her iki kurum kütüphanesi arasında sürekli iletişim sağlanması ve işbirliği fırsatlarının araştırılması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI PLANLAMA, ARAŞTIRMA DANIŞMANLIK HİZMETLERİ OFİSİ KOBİ'LERE, İL ÖZEL İDARELERİNE VE BELEDİYELERE DANIŞMANLIK DESTEĞİ VERİYOR

Aralık 2008 tarihinde kurulmuş olan Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Planlama, Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri Ofisi Türkiye’deki KOBİ’lere, Belediyelere ve İl Özel İdarelerine yönelik danışmanlık hizmeti sunuyor.

KOBİ’lere yönelik temel danışmanlık seviyesindeki hizmet ücretsiz olup ,bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin Ofisi arayarak randevu almaları ve desteğe esas olacak konu ile ilgili hususları içeren dokümanları görüşmeye getirmeleri önerilmektedir.

Aynı program kapsamında İl Özel İdarelerine,  İl ve İlçe Belediyelerine ihtiyaç duydukları konularda ücretsiz temel eğitim ve yönetim danışmanlık hizmetleri sunulacaktır. Bu hizmetten faydalanmak isteyen İl Özel İdareleri ve Belediye ilgililerinin Ofisle temasa geçmesi, belirlenecek randevuya danışmanlık verilmesi istenen konuya yönelik dokümanlarla katılmaları beklenmektedir.

Ofis yukarıda belirtilen faaliyetlere ek olarak uluslararası iktisadi kalkınma ve yönetim danışmanlık calışmalarına devam etmektedir.

Taleplerinizi aşağıdaki telefonlardan bildirebilirsiniz:
KOBİ Sorumlusu : Dilek Murtezaoğlu - 0212 533 65 32 – Dahili : 1632
Belediye Sorumlusu : Ayşegül Abaylı - 0212 533 65 32 – Dahili : 1770
İl Özel İdare Sorumlusu : Deniz Kozat - 0212 533 65 32 – Dahili : 1770

SEKİZİNCİ OECD ULUSLARARASI YATIRIM FORUMU
7 - 8 ARALIK 2009’DA PARİS’TE YAPILDI

Uluslararası Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), 7 – 8 Aralık 2009 tarihleri arasında Paris’de düzenlediği “Küresel Kriz Sonrasında Uluslararası Yatırımlar” Zirvesine, Kadir Has Üniversitesi, Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Sedat Aybar çağrılı olarak katıldı.

Akademisyenlerin yanısıra Maliye Bakanları ve Büyükelçilerin de ilgi gösterdiği ve küresel kriz sonrası, daha adil, daha temiz ve daha güçlü bir yatırım ortamı temalı toplantıda Doç. Dr. Sedat Aybar da Kadir Has Üniversitesi (KHÜ) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK), Columbia Üniversitesi, Vale Columbia Center (VCC), New York ile ortaklaşa hazırladığı yurtdışında doğrudan yatırım yapan Türk şirketlerinin uluslararası piyasalarda artan önemini ve iş startejilerini araştıran ve bu alanda hazırlanan ilk olan çalışmanın bulguları üzerine bir sunum yaptı.

Programın detaylarını http://www.oecd.org/dataoecd/11/28/44236558.pdf adresinden izlemek mümkün.

" AB TELEKOMÜNİKASYON POLİTİKASI, MEDYA VE TÜRKİYE'NİN UYUMU " EĞİTİM SEMİNERİ KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ VE AVRUPA KOLEJİ İŞBİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞTİ

Kadir Has Üniversitesi ve Avrupa Koleji (College of Europe) akademik işbirliği çerçevesinde “AB Uyum Eğitim Seminerleri” programlarının üçüncüsü olan “AB Telekomünikasyon Politikası, Medya ve Türkiye’nin Uyumu” konu başlıklı eğitim semineri 14-17 Aralık 2009 tarihleri arasında, Cibali Kadir Has Üniversitesi Kampüsü’nde düzenledi. Eğitim seminerlerinin sertifika töreni Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM adına Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürü Ahmet Arslan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleştirildi.

CEM YILMAZ KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Cibali Merkez Kampusü Haliç Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Cem Yılmaz öğrencilerle karşılıklı sohbet havasında 3 saat geçirdi. Salonun erkenden dolmasıyla beraber öğrencileri bekletmeyerek sahneye çıkan Yılmaz, öğrencilerin sordukları soruları tüm samimiyetiyle cevapladı. Ünlü komedyen sohbete üniversite yıllarını anlatarak başlarken, daha sonra öğrencilerin sorularıyla beraber, farklı pek çok konuda da gençlerin merakını giderdi. Cem Yılmaz, filmlerinden, özel hayatına, sahne yaşamından, okul yaşamına kadar pek çok konuda açıklama yaparken, tüm salondakileri kahkahalara boğan esprilere de imza attı.

Cibali Merkez Kampusü Haliç Salonunda gerçekleştirilen buluşmaya öğrencilerin ilgisi yoğunken; Cem Yılmaz, böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için Kadir Has Üniversitesi’ne teşekkür ederek keyifli sohbeti noktalandırdı.

TOPLANTI : " YENİKAPI TRANSFER MERKEZİ ve ARKEOLOJİK PARK "
İstanbul Çalışmaları Merkezi Üyeleri ve ARKİTERA Üyeleri

Tarih: 17 Aralık 2009
Saat: 09:00 - 18:00, D Blok Sinema A
KONFERANS : " CONTEMPORARY TURKISH -RUSSIAN AFFAIRS WITHIN THE PERSPECTIVE OF HISTORICAL, ECONOMICAL, POLITICAL DIMENSIONS "
Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın

Tarih: 18 Aralık 2009 - Saat: 09:00 - 18:00, D Blok Büyük Salon
Tarih: 19 Aralık 2009 - Saat: 09:00 - 18:00, D Blok Büyük Salon
SEMİNER : " GENÇSEN GELECEKSİN "
Microsoft ve Turkcell

Tarih: 18 Aralık 2009
Saat: 10:00 - 18:00, Cibali Salonu
SEMİNER : " 501. LEJYON "
Cansu Korkmaz

Tarih: 23 Aralık 2009
Saat: 12:00 - 13:00, Cibali Salonu
" GNCTRKCLL İLE LOKAL ANESTESİ
STAND UP SHOW "

Tarih: 28 Aralık 2009,
Saat:
11:00 - 17:00, D Blok Büyük Salon

SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI’NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "

REZAN HAS MÜZESİ ,Türk Resim Sanatı’nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu–Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has’ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı’nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye’de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

www.hsbc.com/culturalexchange 

© Kadir Has Üniversitesi