Eğer bu e-maili düzgün göremiyorsanız, lütfen buraya tıklayın

01 Ekim 2009 Sayı: 130
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


2009-2010 AKADEMİK YILI RESMİ AÇILIŞ TÖRENİKadir Has Üniversitesi 2009 – 2010 Akademik yılına, 28 Eylül 2009 Pazartesi günü, Cibali Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle başladı.

Kadir Has Üniversitesi Cibali Merkez Kampüsü’nde, 28 Eylül 2009, saat 14:00’de gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kadir Has Üniversitesi multivizyon gösterisinin ardından Rektör Prof. Dr. Yücel YILMAZ, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri HAS açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında yeni öğrencilerin katılımıyla Kadir Has Üniversitesi’nin taze kan kazandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Yücel Yılmaz, bu yıl Kadir Has Üniversitesi’nin toplumdaki fark edilirliği, saygınlığı ve güvenilirliğinin iyice pekiştiğini belirtti. Bir üniversitenin itici gücünün öğrencileri olduğunu söyleyen Yılmaz, batıdakinden hiç de farklı olmayan çağdaş bir eğitim veren Kadir Has Üniversitesi’ni, büyük bir eğitim yarışına güçle, şevkle katılmış, alt yapısını buna uygun olarak hazırlamış, kendine çizdiği yolda hızla ilerleyen bir üniversite olarak tanımladı. Devamı için tıklayınız...

Kadir Has Vakfı’nın bugüne dek gerçekleştirdiği maddi değeri 600 milyon doları aşan yatırımlarına değinen Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise, konuşmasında önümüzdeki eğitim yılına yönelik yeni yatırımların müjdesini verdi.
Devamı için tıklayınız...

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has yaptığı açılış konuşmasında 12 yılı geride bırakan Kadir Has Üniversitesi’nin bu süre içinde çağdaş, donanımlı, sadece bilimi rehber edinen bir üniversite kimliğine kavuştuğunu belirtti. Nuri Has konuşmasına şöyle devam etti: Devamı için tıklayınız...

Açılış konuşmalarını takiben klasik müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz “Bilim, Teknolojı ve İnsan: Dünden Bugüne” başlıklı  2009-2010 Akademik Yılı Açılış Dersini  işledi.

Törenin son bölümünde üstün performans gösteren Akademik-İdari Personele ve Kadir Has Üniversitesi öğrencilerine “Teşekkür Beratları”  takdim edildi.

İlk olarak İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Toktaş Tübitak teşvik ödülü kazanması, son bir yılda 1 kitap, 2 kitap bölümü, ulusal dergide 1 makale, uluslararası hakemli dergide 4 makale yayınlamış olması ve vermiş olduğu derslerde göstermiş olduğu üstün performanstan dolayı ardından, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Başak Muratoğlu Türkiye'yi Venedik Bienali'nde kuratör olarak temsil etmesi ve 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde vermiş olduğu derslerde göstermiş olduğu üstün performanstan dolayı ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Metin Şengül 2008-2009 akademik yılında uluslararası hakemli dergilerde 6 makalesi yayınlanmış olması ve vermiş olduğu derslerde göstermiş olduğu üstün performanstan dolayı “Yılın Başarılı Öğretim Üyeleri” ödülünü almaya hak kazandılar.

Ardından 2008-2009 Akademik yılında göstermiş oldukları üstün performans sebebiyle, idari ve akademik personele Teşekkür Beratları verildi.

Kuruluşundan günümüze Kadir Has Üniversitesi’nde 10 yıl boyunca değerli hizmetler yapmış olan personele ise “10 Yıl Hizmet Beratı” , sporda üstün başarı gösteren Kadir Has Üniversitesi öğrencilerine Teşekkür Beratları ve son olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dersi kapsamında Kadir Has Üniversitesi öğrencileri arasında gerçekleştirilen proje yarışması sonuçları açıklanarak öğrencilere beratları takdim edildi.


TÜRKİYE’NİN İLK ve TEK “YENİ MEDYA LİSANS ve YÜKSEK LİSANS” PROGRAMLARI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE

Kadir Has Üniversitesi iletişim Fakültesi tarafından 2009 yılında açılmış olan ve Türkiye’de bir ilk olan Yeni Medya programlarının öğrencileri, hem küresel ve ulusal medya sektörlerine ilişkin kuramsal ve pratik bilgi ve deneyimle donatılacaklar, hem de iletişim teknolojilerindeki son gelişmeleri güncel olarak takip ederek mesleklerine uyarlama becerisi kazanacaklardır. Öğrenciler eğitimleri süresince mobil teknolojiler, web tasarım, animasyon, dijital müzik, bilgi yönetimi gibi konularda tecrübe kazanacaklardır.


Abbas Güçlü'nün "Diyalog Köşe Yazısı" (02 Ekim 2009)

En yeni bölümler


Ek yerleştirmeyle öğrenci alacak bölümler arasında çok yeni ve çok farklı bölümler de var. Bunlardan biri de Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü.

İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Yeni Medya Bölümü, Telekom, İnternet ve Mobil İletişim sektörlerindeki katma değerli servis üretimine yönelik nitelikli uzman yetiştirmek amacıyla kuruldu. Ek yerleştirmeyle 45 öğrenci alınacak. Ücreti de 16 bin lira artı KDV. 45 kontenjanın 10’una yüzde 50, 15’ine de yüzde 25 burs verilecek.

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Yeni Medya Yüksek Lisans programı ise 21. yüzyılın bu yeni medya alanlarına yönelik içerik ve hizmet üretimine ilişkin eğitimine başlıyor.

Yüksek lisansa da 20 öğrenci alınacak. Öğrenim ücreti ise 11 bin lira artı KDV.
Telekom, İnternet ve mobil iletişim alanlarında çalışan, çalışmak isteyen ya da bu konuda bilgi birikimine sahip olmayı hedefleyen üniversite mezunlarına duyurulur.

Gazeteci ve yapımcı Mithat Bereket ’in de bu projenin önemli sac ayaklarından biri olduğunu da özellikle hatırlatırız.

Türkiye’nin bu ilk ‘Yeni Medya’ bölümünde dersleri, alanında uzmanlaşmış öğretim görevlileri ve sektör temsilcileri verecek.

FORDHAM ÜNİVERSİTESİ ve KHU ORTAK EXECUTIVE MBA PROGRAMIDünyanın en önemli MBA eğitimleri arasında gösterilen Fordham Üniversitesi Executive MBA Programı, Fordham Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan işbirliği çerçevesinde Türkiye’de de gerçekleştiriliyor.  Global Executive MBA Çift Diploma programımız 14 Kasım 2009 tarihinde New York ziyaretiyle başlayacaktır. Fordham Üniversitesi Dış İlişkiler Sorumlusu Kate Randolph ve heyeti Amerika’dan mülakatlar için 12,13 ve 14 Ekim tarihlerinde üniversitemizde olacaklardır.Amerika’nın en iyi işletme okulları listesinde 24’üncü sıraya yerleşen (Executive MBA programı 2008 yılında Wall Street Journal’da 26’ıncı sırada yer aldı) ve uluslararası MBA konusunda oldukça deneyimli olan Fordham Üniversitesi’nin 5 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Çin’deki Pekin Üniversitesi ile de ortak çalışmaları bulunan Fordham Üniversitesi’nde yaklaşık 2 bin de Çinli öğrenci eğitim görüyor. Fordham Üniversitesi, aynı zamanda iş dünyasının pekçok önde gelen isminin de mezun olduğu bir üniversite olma niteliğini taşıyor.

Fordham University Graduate School of Business, öğrenci merkezli, 90 farklı ülkeden öğrenci barındıran küresel bir networkle işletme eğitimi veren dünyanın en saygın üniversitelerden biri olarak biliniyor. Fordham University Graduate School of Business, küresel iş hayatının merkezi sayılabilecek New York City’de kurulu olmasıyla da öne çıkıyor. Fordham University Graduate School of Business mezunlarının büyük bir çoğunluğu finans (finance) sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Okul mezunları, finans sektöründen sonra sırasıyla pazarlama (marketing) ve danışmanlık (consulting) sektörlerinde yer alıyorlar.

Yapılan eğitim işbirliği anlaşması çerçevesinde öğrenciler, Executive MBA Programı’nın ilk haftasını New York’da, son haftasını ise Pekin’de alacaklar. Kalan 21 aylık eğitim ise her ayın bir haftası Kadir Has Üniversitesi’nde verilecek.

Daha detaylı bilgi almak için:
Vedat AKMAN
vakman@khas.edu.tr 


SERGİ : “ ÇİZGİLERDE ANADOLU ”
Karikatür Sergisi

REZAN HAS MÜZESİ  “ÇİZGİLERDE ANADOLU” KARİKATÜR SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

 

Yayınları, sürekli olarak düzenlediği konferans, sergi ve etkinliklerle Kültürel Mirasın önemine dikkat çeken Rezan Has Müzesi, konuyu bu kez karikatürün “ironik” yaklaşımıyla  gündeme getirmek üzere 1 Ekim-1 Kasım 2009 tarihleri arasında “Çizgilerde Anadolu” karikatür sergisini izleyicilerle buluşturuyor. Sergi karikatürlerinden oluşan aynı isimli karikatür albümü, Kasım ayında Rezan Has Müzesi yayınlarından, meraklıların beğenisine sunulacak.

Ekim ayı boyunca ziyaret edilebilecek sergi, Aktüel Arkeoloji dergisinin düzenlediği, 1. Ulusal Çizgilerde Anadolu Karikatür Yarışması’nda ödül alan ve sergilenmeye layık bulunan eserlerden oluşuyor.

“Çizgilerde Anadolu” sergisi; büyüyen kentlerin binaları, barajların suları, kaçakçıların kazmaları altında yok edilen, görmezden gelinen ya da yok edilme tehlikesi yaşayan İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI Anadolu’yu anlatıyor ortak bir karikatür diliyle. Çizilen, boyanan, içerisinden bir fikrin olduğu her karikatür, Anadolu’nun bilinçli ya da bilinçsizce nasıl yok edildiğini bugün… nasıl Anadolusuz kaldığımızı gösteriyor bir kez daha.

Tarih: 01 Ekim - 01 Kasım 2009, Saat: 09:00 -18:00 , C Blok Sergi Salonu


SEMİNER: " AVRUPA KOLEJİ NATOLİN KAMPÜSÜ İSTANBUL EĞİTİM GEZİSİ 2009 "
İş Müffetişleri Derneği

Tarih: 05 Ekim 2009, Saat: 10:00 -13:30 , Fener Salonu
Tarih: 06 Ekim 2009, Saat: 10:00 -16:30 , Fener Salonu
Tarih: 07 Ekim 2009, Saat: 10:00 -16:30 , Fener Salonu
Tarih: 08 Ekim 2009, Saat: 10:00 -14:30 , Fener Salonu
Tarih: 09 Ekim 2009, Saat: 10:00 -16:30 , Fener Salonu

TOPLANTI: " ALLIANCE GRAPHIGUE INTERNATIONALE GENEL KURUL TOPLANTISI "
Güzel Sanatlar Fakültesi ve Grafikerler Meslek Kuruluşu Tarafından Düzenlenmektedir

Tarih: 17 Ekim 2009
Saat:
09:00 - 17:00 , Haliç Salonu

" MARKETPLACE SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ "
Güzel Sanatlar Fakültesi ve Grafikerler Meslek Kuruluşu Tarafından Düzenlenmektedir

Tarih: 23 Ekim 2009
Saat:
09:00 - 19:00 , Salon Cibali, D Büyük Salon

SEMİNER: " CSR PAZAR YERİ ETKİNLİĞİ "
Beatriz Berruga

Tarih: 23 Ekim 2009
Saat:
09:00 - 11:00, Haliç Salonu

SERGİ :  " SERAMİKLER "
MUSTAFA TUNÇALP

 

Mustafa Tunçalp “Seramikler”Sergisi 21 Ekim – 10 Kasım tarihlerinde Rezan Has Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Günümüz seramik sanatçılarından Mustafa  Tunçalp,  köklerinden yola çıkarak evrenselliğe ulaşma sürecinde, geçmişle bugünü buluşturduğu eserlerini, Rezan Has Müzesi’nde sergileyecek. Sergide, sanatçının Türk desenlerinin günümüz seramik sanatında farklı tekniklerin kullanılmasıyla ortaya çıkmış eserleri yer alacak.

Anadolu Selçuklu Çini Sanatında görmeye alışılan geometrik geçmeler, rumiler ile Osmanlı Çini Sanatında görülen lale, karanfil ve tuğralar; sanatçının seramik tabaklarında, heykellerinde hayat buluyor. Mustafa Tunçalp çalışmalarıyla ilgili olarak “Sanata bakışı ve tarzıyla örtüştüğü için, yüzeysel tasarım, form ve birçok çalışmalarında net, yalın bulduğu Selçuklu ve Osmanlı desenlerini kullandığını“ ifade ederken, bu tutkunun sebebinin talebelik döneminden kaynaklandığını hocalarının kendisini, eşsiz bir esin kaynağı olarak Anadolu Medeniyetleri’ne yönlendirmesinin  sanatında büyük etkisi  olduğunu  ekliyor. 

Rezan Has Müzesi Mustafa Tunçalp “Seramikler“ sergisi ile ziyaretçilere  bir ustanın ve çamurun bu başyapıtlarıyla tanışma fırsatı yaratıyor.

Tarih: 21 Ekim -10 Kasım 2009, Saat: 09:00 -18:00, A Blok Sergi Salonu

© Kadir Has Üniversitesi