Eğer bu e-maili düzgün göremiyorsanız, lütfen buraya tıklayın

01 Aralık 2009 Sayı: 134
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


ASYA MUHASEBE AKADEMİSYENLERİ DERNEĞİ’NİN (Asian Academic Accounting Association; AAAA)
10. YIL KONGRESİNE BU YIL ÜNİVERSİTEMİZ
EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR

15-18 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Asya Muhasebe Akademisyenleri Derneği’nin (Asian Academic Accounting Association; AAAA) 10. Yıl Kongresine bu yıl üniversitemiz ev sahipliği yapmıştır.

AAAA, merkezi Malezya’da bulunan ve muhasebe akademisyenleri tarafından 1998 yılında kurulan bilimsel bir dernektir. Derneğin amacı muhasebe akademisyenleri ve profesyonelleri arasında iletişimi güçlendirmek ve muhasebe eğitimi ile araştırmalarına ilgi duyanlara bir forum alanı sunmaktır.

Daha önceki yıllarda sırasıyla Singapur, Malezya, Japonya, Endonezya, Tayland, Avusturalya, Endonezya ve Dubai’de yıllık kongre ve konferanslarını yapan dernek 10. yıl kongre ve konferansını ise Türkiye’de Kadir Has Üniversitesinde  gerçekleştirilmiştir.4 gün süren konferans, 4 ayrı kategoride (Doktora Çalıştayı, Paralel Oturumlar, Araştırma Forumu ve AAAA Genel Kurulu) gerçekleşmiştir. Konferansın ilk günü, 15 Kasım 2009 tarihinde, 8 ülkeden Doktora öğrencilerinin bir araya gelerek bilimsel çalısmalarını paylaştıkları Doktora Çalıstayı (Doctoral Colloquium) Cincinati Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Pradyot Sen gözetiminde gerçekleştirilmiştir.

16 Kasım 2009’da ise konferans TÜRMOB Genel Başkanı Sayın Masum Türker tarafından yapılan açılış konuşmasını takiben, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu Baskanı Sayın Bülent ÜSTÜNEL’in konuşması ile devam etmiştir.

16 Kasım 2009 Pazartesi günü öğleden sonra ve 17 Kasım 2009 Salı günü paralel oturumlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan toplam 29 paralel oturumlarda Muhasebe Eğitimi; Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri; Denetim; Muhasebede Davranıssal Konular; Sermaye Piyasaları; Kurumsal Yönetim; Getiri Yönetimi; Finansal Muhasebe ve Raporlama; Uluslararası Muhasebe; Yönetim Muhasebesi; Sosyal ve Çevresel Muhasebe; İslami Muhasebe, Bankacılık ve Finansman konuları olmak üzere toplam 12 alanda olmak üzere 95 bildiri sunulmuştur. Sunulan bu bildiriler, konferansa bildiri sunmak üzere toplam 5 kıta ve 42 ülkeden gönderilen toplam 172 bildiri arasından, her bir bildiri için hazırlanan iki hakem raporu sonucu seçilmiştir.

Konferansta bildiri sunumlarının yapıldığı bu paralel oturumların yanı sıra, bilimsel çalışmalarını diğer akademisyenlerle paylaşmak isteyenlerin bir araya geldiği Araştırma Forumu da yine 16 ve 17 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma Forumu’na toplam 17 arastırma makalesi
sunulmuştur

AAAA Genel Kurulu 17 Kasım 2009 Salı günü saat 18.00’de Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Yapılan Genel Kurulda AAAA Başkanlığı bir yıllığına Türkiye’ye devredilmiş ve AAAA Başkanlığına Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Vekili Doç. Dr. Mehmet Hasan EKEN seçilmiştir. Genel Kurulda ayrıca AAAA 11. Kongre ve Konferansının gelecek yıl Tayland’da yapılması yönünde karar alınmıştır.

Genel Kurulu müteakip Konferansın Gala Yemeğine gerçekleştirilmiştir. Gala Yemeği’nde Finans Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tevfik ALTINOK Türkiye ekonomisine ilişkin bir sunum yapmışlardır.

Konferansın son günü olan 18 Kasım 2009 tarihinde konferansa katılan delegeler için İstanbul’da turistik geziler tertip edilmiştir.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ VE FORDHAM ÜNİVERSİTESİ EXECUTIVE MBA PROGRAMI
NEW YORK’DA BAŞLADI

Fordham Üniversitesi uluslararası sahasını Kadir Has Üniversitesi ile başlattığı Executive MBA Çift Diploma Programı ile genişletti.

3 kıtaya yayılan ve 22 hafta sürecek olan program, 15 Kasım’da, Kadir Has Üniversitesi’nin 20 öğrencisiyle New York’ta düzenlenen tanıtım haftasıyla başladı.

Fordham Üniversitesi’nin kıdemli rektör yardımcısı Stephan Freedman “Kadir Has Üniversitesi ile anlaşma yapmış olmaktan çok memnunuz” diyerek ortaklıktan ne kadar memnun olduklarını dile getirdi. Ticari faaliyetlerin giderek küreselleştiğini belirten Freedman, buna bağlı olarak işletme alanındaki eğitimin de küreselleşmesi gerektiğini vurguladı. Freedman ayrıca, bu programın öğrenciler için bir fırsat olduğunu ve üniversitelerinin bu alandaki ve dünya çapındaki liderliklerini pekiştireceğini ekledi.

Açılış programına katılan finans, hukuk ve girişimcilik geçmişi olan öğrenciler çift diploma programının büyük bir bölümünü Kadir Has Üniversitesi’nde tamamlayacaklar. Aynı öğrenciler, programı 2011 yılında Bejing’deki Pekin Üniversitesi’nde bitirecekler ve mezunlar hem Fordham Üniversitesi’nin hem de Kadir Has Üniversitesi’nin diplomalarını alacaklar.

Executive MBA Çift Diploma Program fikri ilk olarak dört yıl önce, Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta ortaya atıldı. “Küresel Kalkınma ve Dijital Çağ” konulu konferansa Kadir Has Üniversitesi ve Fordham Üniversitesi beraber sponsor olmuşlardı. Bu etkinlik, üst düzeydeki öğrencilerin eğitimi için küresel bir program oluşturulma sözü ile sonuçlandı.

Fordham’ın Executive MBA Programı, iş dünyasına meydan okuyan profesyoneller ve yöneticiler için tasarlandı. Program, öğrencilerin idari gelişmeleri için, iş yerlerinde uygulanabilir yöntemlerle kişisel portföyleri geliştirmesine odaklı.

Dersler, Kadir Has ve Fordham Üniversiteleri öğretim üyeleri tarafından her ay bir hafta sonu Kadir Has Üniversitesi’nde ve diğer zamanlarda uzaktan eğitim yoluyla yapılacak. Fordham Üniversitesi öğretim üyeleri program dahilindeki dersleri vermek amacıyla Türkiye’ye gelecekler.Kadir Has Üniversitesi, İktisat Bölümü Başkanı ve Ortadoğu ve Afrika Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sedat Aybar, bu tür uluslararası vurgusu olan bir EMBA programının Türkiye’de ilk kez yapılıyor olmasının çok heyecan verici olduğunu söyledi. İyi donanımlı ve çok değişik disiplinlerden öğrenciler seçtiklerini kaydeden Aybar, bu öğrencilerin Kadir Has ve Fordham Üniversitelerinin tecrübeli öğretim üyelerinin rehberliğinde iş stratejileri geliştirme eğitimi alacaklarını ve bunun da uzun erimde hem öğrenciler, hem çalıştıkları kurumlar, hem de Türkiye için çok yararlı olacağını belirtti.

Aybar’a göre, bir bacağı ABD’de olan Executive MBA programının Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik olan vurgusu programı son derece çekici kılmaktadır. Küresel krize yüksek büyüme hızı ve cari hesap fazlasıyla yakalanan Çin ve Hindistan gibi ülkelerin önümüzdeki dönemde toplam tüketimlerini arttırarak dünya iktisadi dengelerinin kurulmasına yardımcı olacaklarını belirten Aybar, “dünya ekonomisinde ağırlıkları her geçen gün artan bu tür piyasalara yönelik iş stratejilerinin çizilmesi Türkiye için önem taşımaktadır. Bu EMBA programı bu tür stratejileri çizecek beyinleri yetirştirmeye yönelik katkı yapacaktır” dedi.

Executive MBA programının New York bacağında, CNBC, New York Borsası, Nasdaq, Bloomberg, General Electric, Birleşmiş Milletler gibi ekonomi ve siyaset alanlarında önde gelen kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Programa katılan öğrencilerin yarısına sponsor olan Garanti Bankası’ndan, Altın Piyasası Uzmanı Alper Kalyoncu, Fordham’ın küresel bir üniversite olduğunu ve küresel bir eğitim almak istediğini belirtirken, iş hayatında Amerikan, İngiliz ve Asya Bankalarıyla çalıştığını ve bu açıdan bakıldığında New York’a gitme fırsatının mükemmel olduğunu söyledi. Kalyoncu buna ek olarak şehrin müzik, dans ve iş dünyasının kalbi olduğunu ekledi. Öğrencilerin New York ziyaretlerinin sadece iş dünyası ve kitaplarla sınırlı kalmadığını vurgulayan Kalyoncu, öğrencilerin Broadway’de müzikal izlediklerini ekledi. Kalyoncu, New York’da geçen bir haftanın çok uzun ve dolu geçtiğini bildirdi.

Fodram Üniversitesi eğitim hayatına 1841 yılında 1 bina, 6 öğrenci ve 1 profesörle başladı. Bugün ise 10 fakülte, 14.700 öğrenci, 3 ayrı kampus, Londra ve Bejing’e uzanan programlara sahip. Kadir Has Üniversitesi Global Executive MBA Programıyla sizde Fordham ailesinin bir parçası olma fırsatını yakalıyorsunuz ve mükemmel akademik fırsatlardan yararlanıyorsunuz.


" ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ NASIL YÖNETİLİR? " KONULU SEMİNER ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
EAIE (European Association for International Education) ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi nin düzenlediği ‘Uluslararası İlişkiler Ofisi Nasıl Yönetilir?’ konulu Eğitim Semineri 18-20 Kasım 2009 Kadir Has Üniversitesi Cibali Kadir Has Kampüsünde gerçekleştirildi.
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, COLUMBIA ÜNİVERSİTESİ, VALE COLUMBIA CENTER (VCC) NEW YORK ve DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU (DEİK) TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ OLAN, YURTDIŞINDA DOĞRUDAN YATIRIM YAPAN TÜRK ŞİRKETLERİNİN, ULUSLARARASI PİYASALARDA ARTAN ÖNEMİ ve İŞ STRATEJİLERİNİ ARAŞTIRAN ve BU ALANDA HAZIRLANAN İLK RAPOR OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP ÇALIŞMA AÇIKLANDI
Yurtdışında doğrudan yatırım yapan Türk şirketlerinin, uluslararası piyasalarda artan önemi ve iş stratejilerini araştıran ve bu alanda hazırlanan ilk rapor özelliğine sahip, Kadir Has Üniversitesi ile birlikte, Columbia Üniversitesi, Vale Columbia Center (VCC) New York ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından hazırlanmış olan ortak çalışma, 03 Aralık 2009 Perşembe günü saat 11.00’de Kadir Has Üniversitesi Cibali Kadir Has Kampüsü’nde, projenin Türkiye partnerleri Kadir Has Üniversitesi ve DEİK in katılımıyla Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Sedat Aybar tarafından ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Brezilya, Slovenya, İsrail, Güney Afrika ve Arjantin ile eş zamanlı olarak basın mensuplarına açıklanmıştır.
SEMİNER : " KAN BAĞIŞI ÖNCESİNDE ÖĞRENCİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ "
Kızılay

Tarih: 02 Aralık 2009
Saat: 12:00 - 13:00, Cibali Salonu
FİLM GÖSTERİMİ : " ÖNCE İNSAN "
Tarih Vakfı

Tarih: 02 Aralık 2009
Saat: 13:00 - 14:00, D Blok Sinema B
SEMİNER : " HABİTAT İÇİN GENÇLİK"
Sezai Hazır

Tarih: 09 Aralık 2009
Saat: 12:00 - 13:00, Cibali Salonu
SEMİNER : " YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS BAŞVURULARI İÇİN AMAÇ, ÖZGEÇMİŞ ve TAVSİYE MEKTUBU "
Sibeli Kamışlı (Sabancı Üniversitesi Yazma Becerileri Merkezi),
Ülkü İnal (Fulbright İstanbul Ofisi)


Tarih: 10 Aralık 2009
Saat: 13:30 - 17:30, Fener Salonu

SEMİNER : " TANIMA, TANIŞMA, TANIŞTIRMA"
Prof. Dr. Üstün Dökmen

Tarih: 10 Aralık 2009
Saat: 14:30 - 17:00, Haliç Salonu
SEMİNER : " CEO'LARDAN YÖNETİM DERSLERİ "
Eğitim Kariyer Merkezi

Tarih: 12 Aralık 2009, Saat: 09:00 - 18:00, Haliç Salonu
Tarih: 19 Aralık 2009, Saat: 09:00 - 18:00, Haliç Salonu
SEMİNER : " TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI "
Emrah Gürsel

Tarih: 16 Aralık 2009
Saat: 13:00 - 14:00, Cibali Salonu

SERGİ : " TÜRK RESİM SANATI’NIN BİR ASIRLIK ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR "

REZAN HAS MÜZESİ ,Türk Resim Sanatı’nın Öyküsünü anlatmaya  Ahu–Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile gerçekleşen ,Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”  Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

REZAN HAS Müzesi, HSBC Bank A.Ş.’nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has’ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II “Türk Resminde Yüzyılın Tablosu”adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı tarihinin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı’nın önemli isimleri ile Çağdaş Ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye’de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

   
Tarih: 19 Kasım 2009- 30 Nisan 2010, Saat: 09:00 -18:00 , Rezan Has Müzesi

HSBC Kültürel Değişim Programı Hakkında:

Dünyanın yerel bankası sloganını sahiplenen HSBC, Kültürel Değişim Programı ile dünyadaki farklı kültürleri tanıtılmasını teşvik etmek amacındadır.

Yüzbinlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisine hizmet vermekte olan HSBC Bank, farklı kültür ve değerlerin iş modelleri üzerindeki etkisine hergün tanık olmaktadır. Bu bilgi birikimi, HSBC için sürdürülebilir büyümenin temelini oluşturmaktadır.

Kültürel Değişim Programı, HSBC için müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlama ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmede yararlı bir kaynak niteliğindedir. Bu bağlamda HSBC Kültürel Değişimi güzel sanatlardan yerel lezzetlere, dilden edebiyata kadar en geniş anlamda özümsemektedir.

www.hsbc.com/culturalexchange 

© Kadir Has Üniversitesi