Eğer bu e-maili düzgün göremiyorsanız, lütfen buraya tıklayın

15 Haziran 2009 Sayı: 129
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız
.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 2008-2009 YILI MEZUNLARI DİPLOMALARINA KAVUŞTU

Kadir Has Üniversitesi, 2008 – 2009 Öğretim Yılı Mezunları, yoğun bir eğitim döneminin ardından diplomalarına kavuşmanın heyecanını yaşadı.

Açılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz ve Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has’ın yaptığı tören, 14 Haziran 2009 Pazar günü, Selimpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Kadir Has Üniversitesi’nin 12’inci yılını tamamladığını belirten Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Nuri Has, bu sürenin üniversiteler tarihinde çok uzun olmamasına rağmen, 12 yıl boyunca sürekli olarak büyük atılım yapma gayreti içerisinde olduklarını, üniversiteyi tüm kurumlarıyla hizmete soktuklarını ve Türk kamuoyunda saygın bir konuma ulaştıklarını kaydetti. Ayrıca, Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa kampusünde kuruluş aşamasında bulunan Teknopark konusuna değinen Nuri Has, “Teknopark’ın geliştirilmesi, ülkemize ve özellikle Trakya bölgesindeki sanayi kuruluşlarımıza bilim ve teknik yönünden destek verebilmemiz için yoğun bir faaliyetin içerisine girmiş bulunuyoruz. Bu vesile ile, Silivri Belediyesi’nin çok değerli başkanı ile Belediye Meclisi’nin saygıdeğer üyelerine huzurlarınızda şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

Ardından 4 yıllık eğitim dönemini bitiren 9. dönem mezunlarına seslenen Nuri Has, “Fikir özgürlüğünün en sağlıklı şekilde yaşandığı bir öğretim kurumunda dört güzel yılınızı geçirdiniz. Biliyorum ki, yeni yaşamınızda yüksek bilgi donanımınızla her ortamda fark yaratacaksınız” diye konuştu.

Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise konuşmasına merhum Kadir Has’ın öğrencilere “beyaz güvercinlerim” dediğini hatırlatarak başladı. Hayatın tümünün bir sınav olduğunu hatırlatan Can Has, “Bu süreçte gerek üniversitemizde kazandığınız mesleki bilgilerle gerekse aldığınız ve pekiştirdiğiniz etik değerlerle bundan sonraki yaşamınızda da çok başarılı olacağınıza bütün kalbimle inanıyorum” şeklinde konuştu. Can Has şöyle devam etti:

“Kurucumuz Sayın Kadir Has’ın vasiyeti gereği; bütün çağdaş olan hakları, en iyi öğretim kadrosu ile hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan sizlere sunma çabası içinde olduk ve daima öyle olacağımızdan emin olmanızı isterim. Üniversite eğitiminin insan hayatında ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğunuzu biliyorum. Burada edindiğiniz bilgilerin ülkemizin kalkınmasında birer yapı taşı olacağına inancım sonsuzdur. Ayrıca şunu bilmenizi isterim ki, Kadir Has Üniversitesi, bundan sonraki yaşamınızda da gerek duyduğunuzda her zaman yanınızda olacaktır.”

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz ise Kadir Has Üniversitesi’nin Amerika’dan Çin’e Kore’ye, İngiltere’den Avusturya’ya birçok üniversitenin sadece işbirliğine razı oldukları değil diplomalarını paylaştıkları bir düzeye eriştiğini belirtti ve ardından sadece son 1 ay içinde bu bağlamda gerçekleşen gelişmeleri şu şekilde özetledi: “Amerika’nın en önde üniversitelerinden Columbia Üniversitesiyle bir ortaklık anlaşması imzaladık. Amerika’nın ilk 10 üniversitesi içinde yer alan Carnegie Mellon Üniversitesi’yle en üst düzeyde bir işbirliğinin tohumlarını attık. Viyana Teknik Üniversitesi ile ortak diploma anlaşması imzaladık. Bu programın içeriğini oluşturmak üzere bir heyet gönderdiler. Viyana Üniversitesi ile sonbaharda uzaktan ortak ders başlatıyoruz. Michigan Üniversitesi yetkilileri işbirliği anlaşması imzalamak üzere kampusümüze geldiler ve Mühendislik Fakültemizle ortak işbirliği anlaşması imzaladık”.

Konuşmasına “bu yaşam yarışında KENDİNİZE GÜVENİN” sözlerini vurgulayarak devam eden Rektör Prof.Dr. Yılmaz,  öğrencilerin gelişmiş bir batı üniversitesinin mezunlarıyla yarışabilir düzeyde olduklarını belirtti. Tüm bu niteliklerin, öğrencileri yaşam yarışında yükseltecek güçlü bir kanadını oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Yücel Yılmaz, “Ancak tek kanatla uçulmaz. Sizi uçuracak diğer kanadınız ise, en az bunun kadar önemli ve güçlüdür.  Bu kısacık sürede, Kadir Has Üniversitesinin adı tüm ülkemizde, saygı, kalite ve itibarı temsil eden bir ad oldu. Bu da merhum Kadir Has büyüğümüzün adına yakışır bir düzeydir”  şeklinde konuşmasına devam etti.

Destekleri, katkıları ve yoğun uğraşlarından ötürü öğretim kadrosuna, mütevelli heyetine, velilere teşekkür eden Prof.Dr. Yılmaz konuşmasını  “Son bir sözüm daha var. Bu söz, bize hatırlatma görevi verilen ama aslında size emanet edilmiş bir görevdir. Büyük atamız, Türkiye Cumhuriyetini size emanet etti; Cumhuriyetimizin birikimlerine sahip çıkın. Ülkemizi çağdaş, insanımızı mutlu yapmada cesur olun, sorumluluk almaktan korkmayın” diyerek bitirdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen – Edebiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi toplam 457 mezun verdi. Sosyal Bilimler ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda ise 280 öğrenci mezun oldu.

CARNEGIE MELLON ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Rektörümüz Prof. Dr. Yücel Yılmaz ABD'ne gerçekleştirdiği seyahat sırasında 12 Mayıs 2009 günü Carnegie Mellon Üniversitesi'ni ziyaret etmiştir. ABD'nin tanınmış yüksek eğitim kurumlarından olan CMU özellikle öncü nitelikte ileri teknoloji araştırmalarıyla öne çıkmaktadır. Bu ziyaret sırasında Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi ve Robotics Enstitüsü'nü inceleyen rektörümüz daha sonra CMU Başkanı Dr. Jared Cohon'la uzun , samimi, ileriye yönelik işbirliği konuları üzerine verimli bir görüşme  gerçekleştirmişlerdir.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ'NDE BİR İLK

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ve FORDHAM ÜNİVERSİTESİ EMBA İŞBİRLİĞİ

Dünyanın en önemli MBA eğitimleri arasında gösterilen Fordham Üniversitesi Executive MBA Programı, Fordham Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan işbirliği çerçevesinde Türkiye’de de gerçekleştiriliyor. Amerika’nın en iyi işletme okulları listesinde 24’üncü sıraya yerleşen (Executive MBA programı 2008 yılında Wall Street Journal’da # 26’ıncı sırada yer aldı) ve uluslararası MBA konusunda oldukça deneyimli olan Fordham Üniversitesi’nin 5 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Çin’deki Pekin Üniversitesi ile de ortak çalışmaları bulunan Fordham Üniversitesi’nde yaklaşık 2 bin de Çinli öğrenci eğitim görüyor. Fordham Üniversitesi, aynı zamanda iş dünyasının pekçok önde gelen isminin de mezun olduğu bir üniversite olma niteliğini taşıyor.

Fordham University Graduate School of Business, öğrenci merkezli, 90 farklı ülkeden öğrenci barındıran küresel bir networkle işletme eğitimi veren dünyanın en saygın üniversitelerden biri olarak biliniyor. Fordham University Graduate School of Business, küresel iş hayatının merkezi sayılabilecek New York City’de kurulu olmasıyla da öne çıkıyor. Ayrıca derslerin çoğuna üniversitenin işbirliği halinde çalıştığı başarılı büyük kurumların yetkilileri girebiliyor.

Fordham University Graduate School of Business mezunlarının büyük bir çoğunluğu finans (finance) sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Okul mezunları, finans sektöründen sonra sırasıyla pazarlama (marketing) ve danışmanlık (consulting) sektörlerinde yer alıyorlar.

Yapılan eğitim işbirliği anlaşması çerçevesinde öğrenciler, Executive MBA Programı’nın ilk haftasını New York’da, son haftasını ise Pekin’de alacaklar. Kalan 21 aylık eğitim ise her ay bir haftasonu Kadir Has Üniversitesi’nde verilecek. Toplam 20 dersin 14’ü Fordham, 6’sı Kadir Has Üniversitesi’nin uluslararası akredite olmuş hocaları tarafından verilecek.

Daha detaylı bilgi almak için: vakman@khas.edu.tr

The Emerging Market Global Players (EMGP) Project, gelişmekte olan ülke (GOÜ) merkezli Çok Uluslu Şirketleri (ÇUŞ) saptamayı ve sıralamayı amaçlayan bir projedir.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS
ve DOKTORA PROGRAMLARINA BAŞVURULAR
01 TEMMUZ 2009 TARİHİNDE BAŞLAYACAKTIR
Detaylar için lütfen tıklatınız....
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE
İLK 10 BELLİ OLDU !

Üniversitemiz 1. Sınıflarının bu yıl ilk kez almaya başladıkları KH 100-02 Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında 66 sosyal sorumluluk projesi “KHÜ-2009’un En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” olmak için yarışıyor.

 Bu projeler çeşitli kriterlere göre geçtiğimiz günlerde değerlendirildi ve ilk 10 proje belli oldu. İlk 3 projenin 2009-2010 öğretim yılı açılış törenlerinde açıklanacağı yarışmanın finalistleri aşağıda alfabetik olarak sıralanmıştır:

ANTİ NAYLONCULAR
ANTİ SİLAH
DARÜLACEZE HALKINA YARDIM
DEPREMSAVARLAR
ENGELSİZ İSTANBUL ve ULAŞILABİLİR ÜNİVERSİTE
GRUP HAS
İLAÇ PAYLAŞIM PLATFORMU
PİL DÖNÜŞTÜRÜCÜLER
TİYATROCULAR
0140
ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YÖNELİK "TASARIM ATÖLYESİ" ÇALIŞMASI YAPILDI

Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından üniversite adaylarının meslek seçimlerinde etkin bir rol oynayacağı düşüncesiyle birincisi 4-5 Nisan 2009 tarihlerinde yapılan ‘Tasarım Atölyesi’ başlıklı çalışmanın ikincisi 16-17 Mayıs tarihlerinde ‘Tasarım Atölyesi 2’ adı ile gerçekleştirilmiştir.

Çalışmaya katılan, tasarım alanlarında eğitim almayı düşünen öğrencilerin yanısıra, henüz meslek seçimi yapmamış veya tamamen farklı bir seçim yapacak olan birbirinden bağımsız çeşitli gruplardaki öğrenciler eğitim alacakları üniversitenin seçiminden önce, üniversiteleri görmek, bilgilenmek istediklerini ve bu çalışma sayesinde Kadir Has Üniversitesi’ni tanıma fırsatı ele geçirmekten duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Atölye çalışması sonunda öğrencilerin Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki bölümlerinin içeriği ve giriş sınavları ile ilgili bilgi edinmek için fakülte dekanı ve öğretim üyeleri ile birebir konuşma fırsatları oldu. Gerek bu diyalog, gerekse Tasarım Atölyesi’nde yapılan çalışmalar yoluyla öğrenciler, fakültemizde yürütülen eğitimin el becerisinin ötesinde, eleştirel düşünce ve fikir geliştirmeye dayandığını öğrendiler.

Çalışmayı yapan akademisyenlerin yol göstericiliğinde Üniversite’nin ve Fakülte’nin mekansal imkanları, eğitimin kalitesi ve samimi ortamı ile tanışan öğrencilerin kendilerine ve geleceğe dair güven duygularının geliştiğini ifade etmeleri çalışmanın hedefine ulaştığının göstergesi oldu.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ 5.YIL ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kuruluşunun 5.yılı etkinlikleri çerçevesinde, tüm öğrencilerin katılımıyla “BAK!” ana başlıklı tasarım yarışması gerçekleştirdi.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri alışılagelen algılama ve kavramsallaştırma alışkanlıklarının dışında arayışlara yönelmeyi, toplumsal kalıpların olduğu kadar, öznel sınırların da dışında düşünmeyi, yepyeni bir bakışla daha önce görülmemiş olanı keşfetmeyi, bir başka deyişle ‘bambaşka bir gözle bakmayı’ denedikleri çeşitli ürünlerle yarışmaya katıldılar ve "kente, tarihe, kültüre, çevreye, 'öteki'ne, kendine, daha önce bakmadığın bir 'açıdan', bir  'perspektiften', bir 'şekilde' BAK! tılar.

Yarışmanın ödül töreni 29 Mayıs akşamı Cibali kampusü C Blok’ta gerçekleşti. Ödül töreninin ardından yarışmada dereceye giren ödüllerin sergilendiği sergi açılışını Tiyatro bölümü birincilik ödülünü alan performans izledi.
Törenin ardından düzenlenen şenlikte TEMA adlı perküsyon grubunun davetlilerinde katılımıyla gerçekleştirdiği performasla, öğrenci, öğretim üyeleri ve davetliler keyifli saatler geçirdiler


İSTANBUL İÇİN BİR PROJEDE OLMAK...
Komşulararası / Amongstneighbours – İstanbul-Berlin

Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve Tiyatro Bölümü öğrencilerinden oluşan bir grup öğrencimiz 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinden biri olan “KOMŞULARARASI / İstanbul-Berlin” projesinde yer aldılar.

Katılımcı öğrencilerimiz üniversitemizde eğitim gördükleri tasarım ve oyunculuk alanlarını besleyen resim – heykel – fotoğraf vb. plastik sanat çalışmalarının üretimi  ile karşılaştılar. Bu karşılaşma ile eş zamanlı olarak üretimi gerçekleştirecek Berlin’den gelen sanatçılara üretim aşamasında yardımcı olarak bu projenin bir parçası olma fırsatını yakaladılar. Çalışma sonunda bir sanat yapıtının üretim aşamasının ve sergileme süreç ve işleyişin önemli kriterlerini, zorluklarını öğrenirken, İstanbul-Cihangir semti ve çevresinde yapılan bu çalışma aracılığıyla çevre-sanat-izleyici ilişkilerine dair çok önemli ve değerli, gerçek bir deneyim elde ettiler. Projenin uluslararası olması nedeniyle başka bir ülkeden, başka bir kültürden ama ortak sanat kaygılarına sahip sanatçılarla dostluk ve bilgi yüklü bir iletişim kurmanın olanağı da buldular. Altı gün çok çalışıp, çok   yorulmakla  birlikte İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması yolunda  gerçekleşen bir projede olmaktan onur duydular. Gönüllü ve aktif olarak çalışmaya katılan tüm öğrencilerimizi yürekten kutlarız. 


GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ TASARIM KAMPI

6-12 TEMMUZ 2009

Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu yaz ilk kez gerçekleştireceği Tasarım Kampı ile tasarım ve sahne dünyasına ilgi duyan Lise 3. ve 4. sınıf öğrencisi tüm gençlere kapılarını açıyor. Bir hafta sürecek olan Tasarım Kampı’nda genç tasarımcı ve tiyatrocu adayları iç mimarlıktan, endüstri tasarımına, grafik tasarımından tiyatroya uzanan yelpazede seçebilecekleri çeşitli atölye çalışmalarına ve bilgi modüllerine katılmak, yaratıcılıklarını keşfetmek, Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tanımak, kendilerini denemek ve belki de ileride meslekleri olacak, günümüz iş dünyasında önemi her gün artan alanlarla tanışmak fırsatı bulacaklar. Uygulayarak öğrenmenin, eğlenerek üretmenin keyfiyle güzel sanatlar fakültesi akademik kadrosunun eşliğinde geçecek bir haftanın sonunda, katılımcılara ailelerinin de katıldıkları bir törenle katılım sertifikaları verilecek.

Tasarım Kamp’ına katılım ücretsiz olup katılımcıların, velileri tarafından imzalanmış olan katılımcı formunu doldurmaları gerekmektedir. Katılım formu fakültemiz web sayfasından temin edilebilir. Kamp programı ve detaylar ilerleyen tarihlerde fakültemiz web sayfasına konulacaktır. Kontenjanımız sınırlı olduğundan başvurularınızı hızlı bir şekilde tamamlamanızı öneririz.

Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için:

 : Tasarım Kampı kişisini ekleyiniz ve Tasarım Kampı etkinliğine üye olunuz.
Tasarım Kampı Koordinatörü
Yard.Doç.Dr. Orçun Kepez İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Kadir Has Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi
Tel: 0212 533 5765 & 0212 533 6532 dahili: 1310
E-posta: orcun.kepez@khas.edu.tr

TASARIM KAMPI BAŞVURU FORMU


2009 SİVİL TOPLUM FORUMU

STEP 2009 Sivil Toplum Forumu, ülke genelinden ve çeşitli sektörlerden 200'ü aşkın sivil toplum paydaşını 19 Haziran 2009’da İstanbul’da bir araya getiriyor; Türkiye’nin sivil toplum alanındaki ilk uluslararası karşılaştırmalı ve en kapsamlı araştırması olan STEP sonuçları kamuoyu ile paylaşılıyor. Forum'da, kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademinin önde gelen temsilcileri katılımcı bir yöntemle sivil toplumun SWOT analizini yapıyor; Sivil toplumu güçlendirmeye yönelik politika önerileri ve hareket planları geliştiriyor.

Türkiye’de vatandaşların sivil topluma katılımı ne derece yaygın, aktif ve çeşitli gerçekleşiyor?
Sivil toplum kuruluşları arasında iletişim ve işbirlikleri ne derece gelişmiştir?
STK’ların mali, teknolojik ve insan kaynakları amaçlarını gerçekleştirmelerinde yeterli midir?
STK’lar bazı temel demokratik değerleri ne derece benimseyip uygulamaktadır?
Sivil toplumun Türkiye’nin önde gelen sosyal ve siyasal sorunlarına etkisi nasıldır?
İçinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve kültürel ortam sivil toplumun gelişimini ne derece teşvik ediyor?
Kamu ve özel sektörün sivil toplumla ilişkileri nasıl?
Avrupa Birliği üyelik sürecinin sivil toplumun gelişimine etkisi nasıl?
Türkiye’de sivil toplum ne gibi bölgeler arası farklılıklar gösteriyor?
Türkiye’de sivil toplum 2005’den günümüze nasıl bir değişim gösteriyor?

Mercek Altında
Kimlik Politikalarının Kadın Örgütlerine Katılımdaki Rolü
Kurumsal Sosyal Sorumluluğun STK Mali Kaynaklarına Etkisi
STK’larda Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık
Sivil Toplumun Eğitim Politikalarına Etkisi
AB Sürecinin STK’ların Organizasyon Düzeyine Etkisi

Tarih: 19 Haziran 2009, İstanbul
Saat: 09.00-17.00, Kadir Has Üniversites, D Büyük Salon


KONFERANS: "AB GENÇLİK POLİTİKALARI LİTVANYA DENEYİMİ VE TÜRKİYE”
Genç İşadamları Derneği

Tarih: 22 Haziran 2009
Saat:
16:00, Fener Salonu


GENÇ TURİZİMCİLER ZİRVESİ

Tarih:
22 - 23 Haziran 2009

Saat:
09:00 - 18:00 - Fener, Haliç Salonu


Ekonomi Kulübü ve Genç Turizmciler Derneği ortak etkinliğidir


SEMPOZYUM: " ASIL İŞVEREN - ALT İŞVEREN İLİŞKİSİ
ve UYGULAMADAKİ SORUNLAR "
İş Müffetişleri Derneği

Tarih: 27 Haziran 2009
Saat:
09:00 -18:00 , Cibali Salonu
© Kadir Has Üniversitesi