01 Ocak 2008 Sayı: 103
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37Seminer: "Hack Show "

Tarih : 03 Ocak 2008

Saat : 12:00- 15:00

Salon Fener
Seminer: " Kadir Has Üniversitesi &
Mentor Proje Yönetimi Akademisi "

Tarih : 05- 06 Ocak 2008, 12-13 Ocak 2008

Saat : 09:00- 17:00

Salon Balat


Bilişim teknolojileri alanında önemli yatırımlara imza atan Türk Telekom’un ana sponsoru olduğu Türk Elektronik Sanayiciler Derneği (TESİD) Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri,
6 Aralık akşamı Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törende sahiplerini buldu.

1999 yılından bu yana her yıl düzenlenen TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri için toplam 18 şirket ve proje başvurmuş, konusunda uzman akademisyenler ve sanayiciler tarafından değerlendirilen projeler arasından TESİD Ödül Yürütme Kurulu’nun seçtiği 14 firma finale kalmıştı. 6 Aralık günü bir araya gelen ve ürün geliştirme sürecinin farklı aşama ve kategorilerine ilişkin dört adet Başarı Ödülü, Türk Telekom Jüri Özel Ödülü, KOBİ ve Büyük Firma alanlarında iki adet Büyük Ödül verilmesini kararlaştıran jüri üyeleri, kazanan firmaları belirledi. Aynı akşam düzenlenen ödül töreninde kazanan firmaların temsilcilerine ödül plaketleri sunuldu.

‘Büyük firma’ alanında, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve ‘KOBİ’ alanında Argela, büyük ödüle layık görüldü. Fikrin yaratılması kategorisinde Airties, ürün özelliğinde yenilikçilik kategorisinde Turkcell, fikrin ürüne dönüşüm süreci kategorisinde Aselsan ve yeni üründe ticari başarı kategorisinde EAS, yaptıkları çalışmalarla başarı ödülü kazandı. Yarışmanın ana sponsoru olan Türk Telekom’un Jüri Özel Ödülü ise Mobinex Venüs’e verildi.

Son dönemde satın aldığı şirketler ve iş ortaklıkları ile bilişim teknolojileri alanında önemli yatırımlar yapan Türk Telekom’un ana sponsorluğunda gerçekleşen TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri törenine Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Öge, Türk Telekom Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz, kamu ve özel sektör yetkilileri ve çok sayıda konuk katıldı.

Ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan, küresel rekabet, teknolojik gelişimin hızı ve kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması için her geçen gün yeni ve değişik seçeneklerin sunulması gerçeği göz önüne alındığında, teknolojik yenilik (inovasyon) ve yaratıcılığın bu alandaki en önemli kriterler olduğunu belirtti. Baysan, “TESİD olarak yenilik ve yaratıcılık konusunda başarılı firmaların ve ürünlerinin Türk kamuoyunda ve sektör içerisinde başarılarını vurgulamayı hedefliyoruz” dedi. Sektör hakkında da açıklamalarda bulunan Baysan, “Elektronik ve bilgi teknolojileri sektörünün üretim rakamları 2006 yılının sonunda 9,5 milyar dolara ulaştı ve bu rakamın 5.1 milyar doları ihracat olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl sektörümüzün Ar-Ge yatırımları da toplam 160 milyon doları buldu” diye konuştu. Katılan tüm firmaları çalışmalarından dolayı kutlayan Baysan, desteklerinden dolayı öncelikle ana sponsorluğu üstlenen Türk Telekom’a ve diğer kuruluşlara teşekkür etti.

Türk Telekom’un yanı sıra Alcatel Lucent, Aselsan, Beko, Havelsan, Sun Microsystems, TTGV, Turkcell ve Vodafone TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri 2007’yi destekleyen firmalar arasında yer alıyor.

2007 TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödüllerini alan firmalar:

Basarı Ödülleri:
1. Fikrin Yaratılma Süreci kategorisinde; AIRTIES
Ürün: “Wireless Video Transmission”

2. Ürün Özelliklerinde Yenilikçilik Yaratıcılık kategorisinde; TURKCELL,
Ürün: “Turkcell Mobil İmza”

3. Yaratıcı Fikrin Yenilikçi Ürüne Dönüşüm Süreci kategorisinde; ASELSAN
Ürün: “Piton Gelişmiş Termal Silah Dürbünü”

4. Yeni Üründe Ticari Başarı kategorisinde; EAS
Ürün: “Elektronik Ücret Toplama Bilet Validatörü” ürünüyle,

Türk Telekom Jüri Özel Ödülünü:
MOBINEX VENUS, ürün: “Smartface Platform”

KOBİ dalında Büyük Ödülü:
ARGELA, ürün:“Yakınsamalı Şebeke Çözümleri”

Büyük Firma dalında Büyük Ödülü:
TÜBİTAK UEKAE, ürün: “FORESC II HF-VHF-UHF/IP Erişim ve Sunucu Cihazı” © Kadir Has Üniversitesi