01 Kasım 2007 Sayı: 99
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız.

Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37




 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ - REZAN HAS MÜZESİ
“ULUSLARARASI BONCUK VE BONCUK İŞLEME SANATI KONFERANSI’NA” EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Geçtiğimiz sezon önemli sergiler ile açılışını gerçekleştiren Kadir Has Üniversitesi-Rezan Has Müzesi, 22-25 Kasım 2007 tarihleri arasında “Uluslararası Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı’na” ev sahipliği yaparak yeni sezona  merhaba diyor.

Kadir Has Üniversitesi ve Rezan Has Müzesi; boncuk tarihinin ve boncuk işleme sanatının irdelendiği konferanslara, boncuk yapımı ile ilgili atölye çalışmalarına, sanatçıların boncuklarını satabileceği boncuk pazarına ve Anadolu boncukları ile modern boncuklardan oluşan iki ayrı sergiye ev sahipliği yapıyor. Binlerce yıldan beri  süslenmek için kullanılmasının yanısıra, dini amaçlar ve ticaret ile insanlık tarihinin bir parçası olan boncuğa, dünyada ve ülkemizde ilginin artması ve boncuk sanatının inanılmaz bir ivme kazanması böyle bir konferansın ülkemize getirilmesinin en büyük nedenini oluşturuyor.

AKADEMİK SUNUMLAR:
Akademik programın teması “Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatına Evrensel Bakış”; tarihten üretime ve ticarete, takı olarak kullanıma kadar boncuğun uygarlık tarihindeki yerinin irdelendiği ve boncuk işleme sanatının gelişiminin ve yeni tekniklerin tartışılacağı iki konferans dizisi; günümüz boncuğunun yanı sıra bin yıllar önceki boncuk ve değişik kültürlerde boncuğa yüklenen değerler üzerine konusunda uzman, birçok ülkeden konuşmacıların katılımı ile gerçekleştiriliyor. Davetli konuşmacıların listesine ve konuşma konularına www.istanbul-boncuk.org web sayfasından ulaşmak mümkün.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI:
Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı süresince, konusunda uzmanlaşmış yerli ve yabancı 35 eğitmen tarafından verilecek olan çeşitli malzeme ve teknikleri içeren, değişik beceri seviyesine hitap eden 59 uygulamalı eğitim semineri bulunmaktadır. Bu eğitimlerde sıcak cam tekniği ile cam boncuk yapımıkum boncuk ile boncuk işleme tekniği, metal kil tekniği, tel teknikleri, keçe ile takı yapımı, mine tekniği ve birçok değişik teknik öğretilecektir. Tüm gün sürecek olan uygulamalı seminer programlarına, basvurular www.istanbul-boncuk.org sitesinden direkt olarak yapılabilir.

BONCUK PAZARI :

Konferans ile bağlantılı olarak Kadir Has Üniversitesi’nde, dünyanın her yerinden gelecek boncuk sanatçılarının ve ustalarının eserlerinin sergileneceği renkli bir boncuk pazarı konferans süresince geç saatlere kadar açık olacaktır. 22-25 Kasım 2007 tarihleri arasında ilk iki gün sadece konferans katılımcılarına açık olacak boncuk pazarı, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde halka açık olarak devam edecektir. 

SERGİLER:
Kadir Has Üniversitesi, Rezan Has Müzesi, konferans boyunca Gönül Paksoy’un özel boncuk koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. M.Ö.11. yüzyıldan günümüze değin boncukların sanatseverlerle buluşacağı sergide, deniz kabuğu, kemik, cam, taş ve pişmiş toprak gibi çeşitli malzemeden yapılmış boncukların yanı sıra Paksoy’un tasarımları da yer alacak.

Kadir Has Sanat Galerisi’nde ise uluslararası cam boncuk ustaları birliğinin ve Arizona Boncuk Müzesi’nin hazırladığı “Trajectories” adlı sergi yer alacak. 67 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi aralık ayı sonuna kadar sürecek.

Ayrıca Kadir Has Vakfı da Arkeoloji Müzesi’nde 23 Kasım 2007, Cuma günü açılışı yapılacak olan “Boncuk, Güç, Din ve Güzellik” isimli serginin sponsorluğunu üstlenecek. Kadir Has Vakfı daha önce hiç teşhir edilmemiş boncuk ve boncuk temalı buluntuların sergilenmesini sağlayarak her zamanki gibi kültüre destek vermeye devam ettiğini bir kez daha gösteriyor.

 “Uluslararası Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı”; 22–25 Kasım 2007 tarihleri arasında, Kadir Has Üniversitesi ve Rezan Has Müzesi, Kadir Has Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için www.istanbul-boncuk.org sitesinden yararlanabilirsiniz.

Bilgi için: Ayça Genç (0532) 780 93 62
(0212) 533 65 32 / 495 
Zeynep Culha          zeynepculha@rhm.org.tr
Simge Çelik Atasoy  simgecelik@rhm.org.tr



KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
CUMHURİYET KUPASI
6. KÜREK YARIŞ SONUÇLARI

Cumhuriyet Kupası Kadir Has Üniversitesi 6. Kürek Yarışları’nı kazanan sporculara kupa ve madalyaları görkemli bir törenle verildi. 6. Kürek Yarışları’nın sonuçları aşağıdaki gibidir

1- Üniversitelerarası Genel Klasmanında Cumhuriyet Kupası’nı birinci olarak kazanan: Kadir Has Üniversitesi
2- Kulüplerarası Genel Klasmanında Cumhuriyet Kupası’nı birinci olarak kazanan: Anadolu Hisarı Spor Kulübü
3- Üniversiteli BAYANLAR TEK ÇİFTE kategorisinde:   

BİRİNCİ- Kadir Has Üniversitesi’nden Duygu Şenol
İKİNCİ-İstanbul Üniversitesi’nden Göksu Aslan
ÜÇÜNCÜ-Koç Üniversitesi’nden Doğa Ortaköylü

Kulüp yarışlarında GENÇ A ERKEKLER DÖRT ÇİFTE kategorisinde:  
BİRİNCİ-Şişecam Çayırova Kulübü’nden
1-Bayram Sönmez
2-Mustafa Dinç
3-Murat Kurt
4-Koray Can
İKİNCİ- Beşiktaş Kulübü’nden
1-Doğukan Bilir
2-Aykut Bilge
3-Cem Başoğlu
4-Güvenç Uzun
ÜÇÜNCÜ-Denizcilik İşletmeleri Kulübü’nden
1-Serdar Yavuz
2-Emre Can
3-Mustafa Ekiz
4-Ögeday Özcan

Üniversiteli BAYANLAR İKİ ÇİFTE  kategorisinde:  
BİRİNCİ- Kadir Has Üniversitesi’nden                
1-Nazlı Şen                                                                                 
2-Pınar Kalafat

Kulüp yarışlarında Genç B ERKEKLER DÖRT TEK kategorisinde:  
BİRİNCİ- Anadolu Hisarı Kulübü’nden                     
1-Osman Alim
2-Tuğrul Gösterit
3-Çağrı Türkmen
4-Uzman Alp

Üniversiteli ERKEKLER DÖRT ÇİFTE  kategorisinde: 
BİRİNCİ- Deniz Harp Okulu’ndan
1-Bahadır C. Kardeş
2-Mutlu Özmen
3-Cengiz Ekici
4-Engin Bektaş
İKİNCİ- Kadir Has Üniversitesi’nden                  
1-Kenan Türkoğlu                                                                                 
2-Emre Çıkıncı                                                                                 
3-Serkan Güngör
4-Murat Aykol
ÜÇÜNCÜ- Koç Üniversitesi’nden                             
1-Mustafa Gökçe
2-Umut Bedise
3-Talha Akyol
4-Efe Tuncay

Kulüp yarışlarında Hafif Kilo ERKEKLER TEK ÇİFTE kategorisinde:
BİRİNCİ- Beşiktaş Kulübü’nden Evren Yeltepe
İKİNCİ- Denizcilik İşletmeleri Kulübü’nden Serdar Yavuz
ÜÇÜNCÜ- Tekel  Kulübü’nden Cemal Yıldız

Kulüp yarışlarında GENÇ B ERKEKLER İKİ   ÇİFTE kategorisinde: 
BİRİNCİ- ODTÜ Kulübü’nden                                 
1-Bilgay Kaya
2-Tuna Özbek
İKİNCİ- Şişecam Çayırova Kulübü’nden                   
1-Samet Çay
2-Zafer Gündoğdu
ÜÇÜNCÜ-Denizcilik İşletmeleri Kulübü’nden
1-Taylan Öztürk
2-Emre Can 

Üniversiteli ERKEKLER DÖRT TEK  kategorisinde: 
BİRİNCİ- Deniz Harp Okulu’ndan                            
1-Mutlu Özmen
2-Cengiz Ekici
3-Ömer Mutlu
4-Harun Kara
İKİNCİ- Koç Üniversitesi’nden                                 
1-Burak Demirpehlivan
2-Umut Bedisel
3-Talha Akyol
4-Can İşeri
ÜÇÜNCÜ-Gebze Yüksek Tekn. Enstitüsü’nden        
1-Şükrü Safa Çınar
2-İsmail A. Ayhan
3-Burak Acarla
4-İsmail Kandemir

Üniversiteli  BAYANLAR DÖRT ÇİFTE  kategorisinde: 
BİRİNCİ- Kadir Has Üniversitesi’nden                
1-Nazlı Şen                                                                                 
2-Duygu Şenol                                                                                 
3-Pınar Kalafat      
4-Eda Başaran

KIDEMLİ  ERKEKLER  DÖRT ÇİFTE  kategorisinde: 
1- Murat Yavuzcan
2- Zafer Ekin
3- Ahmet Şen
4- Yalçın Özcan

1- Ahmet Pınar
2- Serkan Türkmen
3- Mustafa Pişici
4- Korhan Küçük

1- Selim Yalçın
2- Miraç Tonbaz
3- Jean Baptish
4- Birol Çetin

Kulüp yarışlarında
GENÇ A ERKEKLER SEKİZ TEK kategorisinde:  
BİRİNCİ- Körfez Hereke SümerSpor’dan                 
1-Engin Özkan
2-Muhammed Canşi
3-Özkan Özkara
4-Önder Talaş
5-Soner Ataş
6-Burak Yıldırım
7-Sezgin Günalp
8-Kadir Biçer
(Erman Uyumaz)
İKİNCİ- Anadolu Hisarı İdman Yurdu’ndan   
1-Umut Maraklı
2-Bahadır Kaykaç
3-Ogün Sandalcı
4-Levent Tural
5-Osman Alim
6-Tuğtul Gösterit
7-Çağrı Türkmen
8-Uzbay Alp
(Kadir Alim)

Üniversiteli ERKEKLER İKİ ÇİFTE  kategorisinde: 
BİRİNCİ- Gazi-ODTÜ Üniversiteleri karması            
1-Baha Er
2-Buğra Kayaalp
İKİNCİ- Kadir Has Üniversitesi’nden                  
1-Kenan Türkoğlu                                                                                 
2-Serkan Güngör
ÜÇÜNCÜ-Deniz Harp Okulu’ndan                           
1-Engin Bektaş
2-Ömer Mutlu

KIDEMLİ ERKEKLER DÖRT TEK  kategorisinde:  
1-İlhan Akgün
2-Serkan Tutgun
3-Ümit Hallaç
4-Burak Demirsaran

1-Mustafa Toprak
2-Zeyd Yüksek
3-Barış Öztürk
4-Burçin Arbay

1-Murat Yavuzcan
2-Zafer Elçin
3-Ahmet Şen
4-Yalçın Özcan

Üniversiteli ERKEKLER TEK ÇİFTE  kategorisinde:
 

BİRİNCİ- Marmara Üniversitesi’nden Levent Atıl
İKİNCİ- Sakarya Üniversitesi’nden Hüseyin Kandemir          
            
ÜÇÜNCÜ-Kadir Has Üniversitesi’nden Emre Çıkıncı

Kulüp yarışlarında GENÇ A BAYANLAR İKİ ÇİFTE kategorisinde:  
BİRİNCİ- Anadolu Hisarı İdman Yurdu’ndan 
1-Kübra Yenigün
2-Nükte Özgür

Kulüp yarışlarında BÜYÜK A ERKEKLER SEKİZ TEK kategorisinde:
BİRİNCİ- Tekel Kulübü’nden                        
1-Mustafa Yıldız
2-Göksen Çınar
3-Emre Sunay
4-Salih Özkan
5-Özgür Uzun
6-Ozan Tetik
7-Tolga Sarıyıldız
8-Cemal Yıldız
(Orkun Özbudak)
İKİNCİ- Deniz Kuvvetleri Kulübü’nden                     
1-Egemen Artık
2-Orhan Civan
3-Ceyhan Özler
4-Mehmet E. Emre
5-Tayfun Çotuk
6-Sinan C. Güneş
7-Emre Yıldırım
8-Hasan M. Türkcan
(Onur Özkaya)

Üniversiteli ERKEKLER SEKİZ TEK  kategorisinde:  
BİRİNCİ- Deniz Harp Okulu Kulübü’nden                
1-Bahadır C. Kardeş
2-Mutlu Özmen
3-Cengiz Ekici
4-Engin Bektaş
5-Ömer Mutlu
6-Harun Kara
7-Murat E. Uslu
8-Mustafa Ö. Savrım
(Onur Özkaya)
İKİNCİ- Kadir Has Üniversitesi Kulübü’nden     
1-Kenan Türkoğlu                                                                               
2-Emre Çıkıncı
3-Alper Kızılbayır
4-Murat Aykol
5-Ünsal Özmestik
6-Savaş Aka
7-Altuğ Ünüvar
8-Caner Süvari
(Can Gündüz)
ÜÇÜNCÜ- Boğaziçi Üniversitesi Kulübü’nden  
         
1-Sefa B. Özgülük
2-Mehmet Tuğutlu
3-Doğugün Özkaya
4-Orhan Öztürk
5-Sertuğ Başol
6-Kutlu K. Haliloğlu
7-Bora Aydın
8-Hasan T. Göller
(Kemal Baykal)

 
© Kadir Has Üniversitesi