01 Ekim 2008 Sayı: 113
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız.


Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
2008-2009 AKADEMİK YILINA TÖRENLE BAŞLADI

Kaliteli eğitim anlayışı ve birbiri ardına gerçekleştirdiği atılımlarla ülkemizin en hızlı gelişen üniversitesi olarak bilinen Kadir Has Üniversitesi, 2008 – 2009 Akademik Yılı’nı, görkemli bir törenle açtı.

Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde düzenlenen törende konuşma yapan Mütevelli Heyet Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi’nin Atatürk ilke ve inkılapları ile çağdaş bilimi referans aldığını, modern bilim ve akılcılığın rehberliğinde eğitim verildiğini kaydetti. Geleceğin aydınlık Türkiyesini yönetecek gençleri yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Nuri Has,”Bu vesile ile, bir buçuk yıl önce kaybettiğimiz kurucumuz ve önderimiz, merhum Kadir Has Beyefendi’yi  rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, başta Üniversitemiz olmak üzere, tüm eserlerinin en iyi şekilde korunup geliştirileceğini, değerli konuklarımız huzurlarında bir defa daha ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz ise, “Üniversite farklı düşüncelerin serbestçe konuşulabildiği, inançların ve kişiliklerin birarada yaşadığı serpildiği ve yeşerdiği bir bahçedir. Bu bahçeyi farklılıklar zenginleştirir ve güzelleştirir” dedi. Üniversiteye bu yıl yeni başlayan öğrencilerin taze bir kan ve güç verdiğini belirten Yılmaz, yeni öğrencilerin yüzde 22’sinin birinci, yüzde 40’ının ikinci, yüzde 50’sinin de ilk 5 tercihlerinde üniversitelerini tercih ettiğini bildirdi. Üniversite olarak öğrenciyi merkeze alan bir eğitim anlayışlarının olduğunu belirten Prof. Dr. yücel Yılmaz, yıl geçtikçe çıtayı yükselttikleri üniversitede son yıllarda öğretim kadrosunun da genişlediğini ifade etti. Kadir Has Üniversitesi’nin İstanbul’da tercih edilen önemli vakıf üniversiteleri arasına girdiğini kaydeden Yılmaz, yeni kayıt yaptıran öğrencilerin üniversitede okuyan arkadaşlarından duyarak bu tercihlerini yaptıklarını anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Önder Pekcan tarafından açılış dersi verildi. Törende ayrıca üstün performans gösteren Akademik ve İdari Personele “Teşekkür Beratları takdim edildi.

1997 Yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile eğitimini sürdürüyor.  


4. KADİR HAS ÖDÜLLERİ
2008-2009 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNDE
SAHİPLERİNİ BULDU

Kaliteli eğitim anlayışı ve birbiri ardına gerçekleştirdiği atılımlarla ülkemizin en hızlı gelişen üniversitesi olarak bilinen Kadir Has Üniversitesi, 2008-2009 Akademik Yılı’nı, 4. Kadir Has Ödülleri’nin de sahiplerini bulduğu bir törenle açtı.

Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde, 22 Eylül 2008 saat 13:00’te gerçekleştirilen törende, Türkiye'nin Ortadoğu Politikası (Tarihsel Gelişim Sürecinde Ortadoğu'nun Türkiye Açısından Ekonomik ve Politik Önemi ve Türkiye'nin Bu Konuda Geliştirebileceği Politikalar) konulu 4. Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. Değerlendirme sonucunda birinciliğe Merve İrem Yapıcı (Türkiye'nin Ortadoğu Politikası, Değişim mi? Gelişim mi?) ikinciliğe Dr. Meral Dinçer (Türkiye'nin Ortadoğu Politikası) ve üçüncülüğe Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çiftçi (Türkiye Açısından Ortadoğu'nun Politik ve Ekonomik Önemi ve Geliştireceği Politikalar) layık görüldü.  Mansiyon ödülleri ise Osman Tacettin Necipoğlu, Bezen Balamir Coşkun ve İrfan Kalaycı’ya verildi.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ve
FORDHAM ÜNİVERSİTESİ ORTAK EXECUTİVE MBA PROGRAMI TANITIMI 15 EYLÜL’DE YAPILDI

Türkiye’de ilk kez Kadir Has Üniversitesi ve Fordham Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek Executive MBA Çift Diploma Programı, Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampusu’nde düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı.

Fordham Üniversitesi öğretim üyeleri ve yöneticilerinin katıldığı tanıtım toplantısında, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz, Fordham Graduate School of Business Administration Dekanı Dr. Howard Tuckman ve The Beijing Center Kurucu Direktörü  Dr. Ron Anton birer konuşma yaptı. Fordham Üniversitesi’nden Francis Petit, Prof. James Kelly ve Prof. Sertan Kabadayı ise sunumlarıyla programı tanıttılar

Kapanış konuşması, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Enar Tunç ve Fordham Graduate School of Business Dekan Vekili İlhan Akbil tarafından gerçekleştirildi 

Executive MBA programına katılanlar, her iki üniversitenin de diplomalarına sahip olacaklar. MBA süresince Amerikalı Öğretim Görevlileri, Kadir Has Üniversitesi’ne gelecekler. Öğrenciler programın ilk haftasında Amerika’da eğitim görecekler. Daha sonra ayda bir Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Kadir Has Üniversitesi’nde ders alacaklar.

21 ay sonunda; katılımcılar Pekin’de bir hafta ders alma olanağına sahip olacaklar. Başvuruların 15 Ocak 2009’a dek kabul edileceği MBA Programı, 1 Mart 2009 tarihinde başlayacak

Amerika’nın en iyi işletme okulları listesinde 24’üncü sıraya yerleşen ve uluslararası MBA konusunda oldukça deneyimli olan Fordham Üniversitesi’nin 5 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Çin Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi ile de ortak çalışmaları bulunan Fordham Üniversitesi’nde yaklaşık 2 bin de Çinli öğrenci eğitim görüyor. Fordham Üniversitesi aynı zamanda iş dünyasından pek çok başarılı ismin mezun olduğu bir üniversite niteliğini taşıyor.


İSTANBUL-MARMARA YAŞLILIK ÇALIŞTAYI
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR...

İstanbul – Marmara Yaşlılık Çalıştayı 8 Ekim Çarşamba günü Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampüsünde gerçekleştirilecek. İstanbul ve Marmara bölgesindeki 65 yaş üstü yaşlı nüfusun yaşam kalitesini artırmak amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya geleceği çalıştay, KASEV Vakfı öncülüğünde düzenleniyor.

2008-2012 İstanbul – Marmara Yaşlılık Eylem planının hazırlığı niteliğinde yapılacak olan çalıştay sonunda bir delegasyon yayınlanarak, çıkan sonuçlar paylaşılacak. Toplantı yaşlılık ve sorunları ile ilgilenen tüm sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, basın ve öğrencilere açık.

Tarih   : 8 Ekim Çarşamba
Saat    : 10:00 – 17:00 arası
Yer      :  KHÜ Merkez Kampüsü, CİBALİ Toplantı Salonu


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 
“TOYP-THE OUTSTANDING YOUNG PERSONS”  TÜRKİYE’NİN ON BAŞARILI GENCİ YARIŞMASININ ÖDÜL GALA GECESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK!

Bu sene Kadir Has Üniversitesinde 14.’su gerçekleştirilecek Türkiye’nin On Başarılı Genci Yarışması, başarılı gençlerimizin desteklenmesi ve uluslar arası platformda ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması açısından çok önemlidir. Ülkemizde ödül kazanan gençler, bütün ülkelerden gelen adaylarla beraber, uluslar arası büyük jürinin değerlendirmesine girmekte ve uluslar arası etapta da birincilik aldıkları takdirde dünyada “Yılın En Başarılı Gençleri” ödüllerini, bir sonraki yılın Dünya Kongresinde almaktadır.

Ödül gecesi 10 Ekim Cuma günü üniversitemizin Cibali Kampüsü, Haliç toplantı salonunda gerçekleştirilecek. 

Tarih   : 10 Ekim Cuma
Saat    : 19:00 – 23:00 arası
Yer      :  KHÜ Merkez Kampüsü, Haliç Toplantı Salonu


WORKSHOP: AVRUPA KOLEJİ NATOLİN KAMPÜSÜ ÇALIŞMA GEZİSİ 'AB ve TÜRKİYE: DİĞERİNİ ANLAMAK'

Tarih : 14-17 Ekim 2008


 “DEĞER KATAN KURUMSAL SOSYALSORUMLULUK” KONFERANSI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 
EV SAHİPLİĞİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR...

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenleyeceği “Değer Katan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Konferansı” 17 Ekim Cuma günü üniversitemizin Merkez Kampüsü, D Blok toplantı salonunda gerçekleştirilecektir.

Avrupa Birliği’nin Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde uygulanacak bu konferans ile KSS konusundaki farklı çalışmalar hakkında şirketlerin, sivil toplum kuruluşlarının, akademik kurumların ve kamunun bilgi edinmesi amaçlanmaktadır.

Konferansta Toyota Europe KSS Müdürü Stefan Crets, CSR Europe’ın İspanya Ulusal Ortağı Foretica Genel Müdürü German Granada tarafından özel sunumlar gerçekleştirilecektir. Ayrıca KSSD ve CSR – Europe tarafından KSS örnekleri konusunda sunumlar aktarılacaktır.

Tarih   : 17 Ekim Cuma
Saat    : 10:00 – 15:00 arası
Yer      : KHÜ Merkez Kampüsü, D Blok Toplantı SalonuREZAN HAS MÜZESİ SEZONA İKİ YENİ SERGİYLE ‘MERHABA’ DİYOR…

Rezan Has Müzesi yeni sezonda sanatseverleri dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Haliç’i konu alan resim ve fotoğraf sergisi ile buluşturuyor.

Haliç’in binlerce yıllık kültür mirasını koruma ve gelecek nesillere aktarma misyonunu üstlenen Rezan Has Müzesi; üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan bölgenin unutulmuş değerini tekrar hatırlatmak, “Haliç” ile bağlarını kuvvetlendirmek ve bir anlamda O’na sahip çıkmak adına,  sezona Türk Resim Sanatı Ustaları’nın Haliç’i kendi özgün yorumları ile ölümsüz eserlere dönüştürdükleri “Hali煔 sergisi ile başlıyor.

Adnan Çoker, Bedri Baykam, Devrim Erbil ve Ergin İnan gibi günümüz Çağdaş Resim Ustaları’nın Haliç’i kendi tarzlarında yorumladıkları eserlerle katıldıkları bu özel sergiden elde edilecek gelir yurtiçinde ve yurtdışında sanat eğitimi almak isteyen öğrencilerin eğitimi için ayrılan HASVAK Burs Fonu’na aktarılacak.

Sanat dünyasında iz bırakacağına inandığımız bu sergi 23 Ekim–31 Aralık 2008 tarihleri arasında Rezan Has Müzesi’nde görülebilir.

Müzenin ev sahipliği yaptığı sergilerden bir diğeri ise fotograf sanatçısı Burak Serdaroğlu’nun “Derme / Çatma” adlı sergisi.
Burak Serdaroğlu objektifini Haliç’e cevirip; Türkiye’nin acı gerceği olan çarpık kentleşmenin Haliç’in dokusunda bıraktığı  izleri ve bölge insanının günlük yaşamından çarpıcı kareleri izleyiciye sunuyor.


Üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan bölgenin, çok katmanlı sosyo-kültürel yapısını dramatik bir yorumla fotoğraflarına yansıtan sanatçının sergisi ise 22 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında Rezan Has Müzesi-Sanat Galerisi’nde  sanatseverlerle buluşacak.

Ek 1: “Hali煔 resim sergisinde eserleri olan sanatçılar.

”HALİÇ...”  SERGİSİNE KATILAN SANATÇILAR

 1. ADEM GENÇ
 2. ADNAN ÇOKER
 3. AYDIN AYAN
 4. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
 5. BEDRİ BAYKAM
 6. DEVRİM ERBİL
 7. ERGİN İNAN
 8. FEVZİ KARAKOÇ
 9. GÜNGÖR TANER
 10. HABİP AYDOĞDU
 11. KOMET
 12. MEHMET GÜN
 13. MEHMET UYGUN
 14. MUSTAFA ATA
 15. OKTAY ANILANMERT
 16. ÖMER ULUÇ
 17. ÖZDEMİR ALTAN
 18. RESUL AYTEMUR
 19. SÜLEYMAN SAİM TEKCAN
 20. TOMUR ATAGÖK
 21. UTKU VARLIK
 22. YUSUF TAKTAK
 23. ZEKAİ ORMANCI
© Kadir Has Üniversitesi