01 Aralık 2008 Sayı: 117
Bültenimiz her ayın 1'inde ve 15'inde yayınlanır.
HABERLER
Kadir Has Üniversitesini
360 derece görmek için
SPORBOARD
Üniversitemiz ile ilgili olan her türlü spor faaliyetini , bu bölümünde görebilirsiniz.
Şirketiniz Hakkında Haberlerin Yayınlanmasını istiyorsanız.
danisma@khas.edu.tr
adresinden bize ulaşınız.


Bültenin size gönderilmesini istemiyorsanız. Mail'inizin Subject Bölümüne "Remove" yazıp
e-vision@khas.edu.tr
adresine yollayınız
.
Ulaşım Bilgileri
Kadir Has Kampüsü
Cibali / İSTANBUL
34083
Telefon :
(212) 533 65 32
(212) 533 57 65
Fax :
(212) 534 07 41
Bahçelievler Kampüsü
Kadir Has Center
Mehmetcik Sok. No.1
34590 Bahçelievler / İstanbul
Telefon :
(212) 441 47 24
Fax :
(212) 441 45 34

Selimpaşa Kampüsü
E-5 Üzeri Selimpaşa / İstanbul
Telefon :
(212) 713 90 08
(212) 713 90 01
(212) 731 90 01
Fax :
(212) 731 57 37


“ AFRİKA DİPLOMATİK AKADEMİSİ 2008 BARIŞ
ve DOSTLUK ÖDÜLܔ HIFZI TOPUZ’A VERİLDİ
"Afrika Diplomatik Akademisi (ADA) 2008 Barış ve Dostluk Ödülü, Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törenle, Hıfzı Topuz’a verildi.

Törende konuşan ADA Başkanı Dr. Benoit Ngome birçok Afrika Hükümeti ve uluslararası organizasyonlar tarafından desteklenen ADA’nın tüm dünyada barış, dostluk ve kalkınmanın gelişmesi için çabalarda bulunduğunu söyledi. 5 yıl önce Türkiye’de çalışmaya başladıklarını kaydeden Ngome, Türkiye’nin dünyadaki rolü üzerinde çok önemli bir yere geleceğine inandığını belirtti. İlki gerçekleştirilen Dostluk ve Barış Ödülü’nün Hıfzı Topuz’a verilmesinin en uygun karar olduğunu bildiren Ngome, “Hıfzı Topuz, 1960’tan beri Afrika’da sürdürdüğü çalışmalar ve Afrika’yla ilgili kitapları, Afrika’nın başka kültürler tarafından tanınmasına büyük katkıda bulundu. Topuz, Afrikalılar farketmeden önce, bu kıtanın dünya sahnesindeki rolünün önemini anladı ve buna inandı. Afrika’nın en önemli liderleriyle tanıştı, orada seminerler verdi, Afrika’da Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulması için büyük çabalar sarfetti” dedi.

ADA tarafından ilk kez verilen Dostluk ve Barış Ödülü’nü alan Hıfzı Topuz ise, bu ödülün bugüne dek aldığı en anlamlı ve değerli ödül olduğunu söyledi. Afrika’ya ilk kez bağımsızlık hareketlerinin yeni başladığı yıllarda gittiğini, bağımsız Afrika fikrine çok ümit bağladığını ve o bölgeye duyduğu yakınlığı dile getirdi. “Kalbimin üçte biri Senegal’de, üçte biri Kongo’da, üçte biri ie Burkino Faso’da kaldı” diyen Topuz, Afrikalıların hem sevinçlerini hem de acılarını paylaştığını belirtti. Kara Çığlık adlı romanının kendisine büyük onur kazandırdığını dile getiren gazeteci yazar Hıfzı Topuz’un bölge ile ilgili birçok eseri bulunuyor.

Kadir Has Üniversitesi Cibali Merkez Kampüsü’nde, 20 Kasım 2008 Perşembe günü, 14.30-17.30 saatleri arasında gerçekleştirilen ödül törenine, ADA Başkan Yardımcısı ve Devlet Eski Bakanı Yüksel Yalova, Kültür Eski Bakanı Ercan Karakaş ve Eski Milletvekili Ediz Hun da katıldı.


GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ TİYATRO BÖLÜMÜ ÖĞRENCİMİZE MİTOS BOYUT’TAN ÖDÜL

Üniversitemiz Tiyatro Bölümünde 1. Sınıf öğrencisi olan Mehmet Yılmaz Ak yazdığı Beşinci Basamak adlı oyunla Mitos Boyut Tiyatro Yayınları’nın düzenlediği Oyun Yazma Yarışması’nda Özendirme Ödülü’ne layık görüldü

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 15 Eylül 2008 tarihinde sonuçlanan yarışmanın seçici Kurulunu Prof. Dr. Metin Balay, Yrd. Doç. Dr. Gülayşe Temeltaş, Ragıp Yavuz, Funda Özşener ve Doğan Korkmaz oluşturdu.

Beşinci Basamak ödül alan diğer yapıtlarla birlikte Mitos Boyut Yayınları tarafından kitap haline getirilerek yayınlandı.

Öğrencimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.


SPOR İLETİŞİM SERTİFİKA PROGRAMI AÇILIYOR!

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Spor Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Spor İletişim Sertifika Programı düzenleyecektir.

Gazete ve televizyonların spor servislerinde kariyer yapmak, spor gazeteciliğinde uzmanlaşmak isteyenler böylece hem “ Spor Medyası”na katılmak hem de bu büyük ve görkemli dünyanın bir parçası olarak katkıda bulunmak olanağına sahip olacaklardır.
TFF Eski Başkanı ve UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Av. Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında gerçekleştirilecek program haftada 8 saat olmak üzere 15 hafta sürecek, dersler Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00–14.00 arasında yapılacaktır.

Dersler Şenes ERZİK, Av.Kemal KAPULLUOĞLU, Halit KIVANÇ, Atilla GÖKÇE, Yiğiter ULUĞ, Mithat BEREKET, Bağış ERTAN, Zeki ÇOL, Fuat AKDAĞ, İbrahim ALTINSAY, Barış KUYUCU, Okay KARACAN gibi konunun uzmanları tarafından verilecektir. 

Başvurular 1 Aralık- 22 Aralık 2008 tarihleri arasında yapılacak, derslere 17 Ocak 2009 Cumartesi günü başlanacaktır.

Ön kayıt için mail adresi:
sevtap.erer@khas.edu.tr
shaum@khas.edu.tr

Detaylı bilgi için :
http://www.khas.edu.tr/tr/akademik/arastirma-uygulama-merkezleri/spor-hukuku-arastirma-ve-uygulama-merkezi

İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNU SERAP ATALAY HOLLYWOOD’DA ÖDÜL KAZANDI...

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun olan Serap Atalay’ın senaryosunu yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği kısa metraj dram türündeki film “Yasak Elma (The Forbidden Fruit)” 7 - 9  Kasım 2008 tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenen  6 th International Student Film Festival Hollywood’da  en iyi yabancı filmler arasında yer aldı ve “Best Foreign Language Suspense/Thriller” ödülünü kazandı.
KISA FİLM OSKARLARINA KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ DAMGASINI VURDU...

 TÜRSAK Vakfı ve METRO Group işbirliği ile bu yıl altıncısı düzenlenen ve “Türkiye’de kısa filmin oskarları” olarak anılan METRO Group Kısa Film Yarışmasında ödüller muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.  

Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencileri tarafından üretilmiş olan 3 film finalde yarışmaya hak kazandı ve bunlardan ikisi birincilik ve ikincilik ödülünü elde etti.  

Sinema ve İletişim alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim gören gençlerin katılımına açık olan ve bu yıl toplam 127 kısa filmin katıldığı yarışmada ön jürinin değerlendirmesi sonucu finale kalan 13 film arasından yarışma jürisi tarafından yapılan seçim sonucu ödüller verildi.  

Birinciliği “ID” adlı filmiyle göğüsleyen Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencisi Simge Gökbayrak, Londra New York Film Akademisinde burslu sinema eğitimi ve 2 bin 500 Euro para ödülü kazandı.

İkinciliği yine Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencisi Serhat Furtuna “Oyun” adlı filmiyle elde etti ve 3 bin Euro para ödülü kazandı.  

Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü öğrencisi Can Fakıoğlu’nun “Aklımın Odaları” adlı filmi de finalde yarışan filmler arasında yer aldı.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
ÖĞRETİM ÜYESİNE ÖDÜL

Mimarlık Vakfı ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin birlikte düzenlediği ‘2. Türkiye Mimarlık Araştırmaları Seçkisi’ sonuçlandı. Beş ayrı bilim alanında 43 doktora çalışmasının katıldığı yarışmada dokuz eser ödüle layık görüldü. Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan’ın Anadolu Demiryolu Çevresinde Gelişen Mimari ve Korunması adlı doktora çalışması bu eserler arasında yer alıyor.

Sayın Yrd. Doç. Dr. Kösebay Erkan’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

SEMİNER: " FULBRIGHT BURSLARI "
Fulbright Türkiye Şubesi

Tarih: 02 Aralık 2008

Saat: 12:00 - 13:00 , Salon Fener

Kariyer Merkezi Etkinliğidir

KONFERANS: " TASARIM VE SOSYAL SORUMLULUK "
Esin NALBANTOĞLU

Tarih: 02 Aralık 2008

Saat: 13:00 - 14:00, Salon Cibali

" YURTDIŞI EĞİTİM FUARI "

Tarih : 02 Aralık 2008
Saat : 13:30 - 15:00, Salon Fener
Saat : 14:30 - 18:00, Salon Cibali

" MONTANA STATE ÜNİVERSİTESİ TANITIM TOPLANTISI "
Montana State Üniversitesi Temsilcileri

Tarih: 04 Aralık 2008

Saat: 11:00 - 12:00, Salon Fener

SEMİNER: " KAN BAĞIŞI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ "
Kızılay Çapa Kan Merkezi Yetkilileri

Tarih : 04 Aralık 2008
Saat : 13:00 - 14:00, Salon Fener
Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ofisi ve Sosyal Bilimler Kulübü ortak etkinliğidir

KONFERANS: " İSRAİL TÜRKİYE İLİŞKİLERİ "
İsrail İstanbul Başkonsolosu

Tarih: 04 Aralık 2008
Saat: 13:30 - 15:00, Salon Cibali

SEMİNER: " CROSSROADS FİLM FESTİVALİ "

PANEL: " AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE ve KOMŞU ÜLKELERDE YÜRÜTÜLEN ARAŞTIRMA
ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN
FİNANSMANINA KATKISI "

Tarih : 15 Aralık 2008 / SAAT: 10:00 – 13:00

Yer : Kadir Has Üniversitesi - Cibali Kampusu D Blok Büyük Salon


Panel Bilgileri:

KHU/OPRC, “Avrupa Birliği’nin Türkiye ve komşu ülkelerde yürütülen araştırma ve danışmanlık hizmetlerinin finansmanına katkısı” konulu paneli sunar. Panelin amacı araştırma ve danışmanlık hizmetleri için finansman sağlanması sırasında izlenmesi gereken yöntemler hakkında, araştırmacılar, Sivil Toplum Kuruluşları, yerel yönetim temsilcileri, kâr amacı taşıyan veya taşımayan kurumların temsilcileri gibi ilgili katılımcılara bilgi vermektir.


Açılış:


9.30 Kayıt ve Kahve
10.00 KHÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz’ın açılış konuşması. KHÜ uluslararası danışmanlık ve araştırma projelerine destek vererek bir mükemmeliyet merkezi olma yolunda ilerlemektedir.
10.15 Konuşmacıların takdim edilmesi: 

  • Dr. Rifat Barokas, KHU/OPRCS müdürü, Panel Başkanı
  • Stefano Sedola, IBF Uluslarası Danışmanlık (Brüksel) Türkiye ve Ortadoğu temsilcisi
  • Aki Virtanen, Finnish Consulting Group Türkiye temsilcisi
  • Ms. Nevin Baran, Uluslararası danışman

Seminer Konuları ve Konuşmacılar:

10.30: Stefano Sedola: AB finansmanlı projelere teklif verilmesi ve projelerin kazanılması
11.00: Aki Virtanen: AB finansmanlı projelerin kazanılması ve uygulanması: Vaka İncelemeleri
11: 30; Nevin Baran: Araştırma ve danışmanlık projeleri için finansman sağlamak
12.00: Kahve arası
12.15; Dr. Rifat Barokas, Değerlendirme ve özet
12.30: Soru - Cevap
13.00: Kapanış

Kimler Katılmalı:

Araştırma projelerinin finansmanı konusunda bilgi edinmek isteyen ve danışmanlık projeleri üzerinde çalışan KHÜ ve diğer üniversitelerden öğretim üyeleri, yerel yönetim ve STK temsilcileri. Panel esnasında yapılacak sunumların bir kısmı Türkçe, bir kısmı İngilizce olacaktır, simültane tercüme yapılmayacaktır.

Katılım Ücretsizdir

SOHBET: " HUKUKÇU VE HİTABET KONFERANSLARI "
Av. Berra Besler - İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkez Müdürü

Tarih : 15 Kasım 2008

Saat : 16:00 - 19:00, Salon Fener


GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

" TESİD YENİLİKÇİLİK YARATICILIK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU "

Ülkemiz ekonomisinin gelişmesi, onun itici güçlerinden biri olan Türk Elektronik Sanayii’nin gelişerek rekabet gücünü arttırması, dünya ekonomisine uyum sağlaması, dünya ile bütünleşme sürecinde teknolojik gelişme ve ihracat açısından büyük önem taşımaktadır.

Hızlı teknolojik değişmeler, kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok değişik seçenekler sunmaktadır. Küresel rekabete açık ortamda, firma seçiminde belirleyici etkenler arasında teknolojik açıdan güçlü ve yenilikçi bir ürün ön sırada yer almaktadır. Böyle bir ürün elde etmek için yapılacak çalışmaların temelinde ise teknolojik yenilik (inovasyon) ve yaratıcılık bulunmaktadır.

Türk Elektronik Sanayii dernek başkanı Suat Baysan yenilik ve yaratıcılık konusunda başarılı firmaların teşviki için ödül sistemi kurulduğunu; ödül alan firmalar ve ürünlerinin Türk kamuoyunda ve sektör içerisinde hak ettikleri farklı konumu vurgulamak için; 1999 yılından başlayarak, TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri vermekte olduğunu ve 2008 yılnda bu ödüllerin sekizincisinın bugün sahiplerini bulacağını bildirdi.

Türk Elektronik sanayicileri Derneği Ödülleri 27 Kasım 2008 akşamı Kadir Has Üniversitesinde düzenlenen törenle sahiplerine verilmiştir.
Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren, Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Tunç Yorulmaz, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz, kamu ve özel sektör yetkilileri, elektronik sanayii camiası ve çok sayıda konuk katılmıştır.

Ödül alan firma ve ürünleri aşağıda verilmektedir.

Türk Telekom Jüri Özel Ödülünü:

  •  “Türk Telekom Jüri Özel Ödülü”nü     Elkotek iletişim araçları A.Ş, “INTELIEX IP Haberleşme Platformu” ürünüyle,

KOBİ Dalında

  • “KOBİ dalında Yaratıcı Fikir Ödülü”nü; İDEAL TEKNOLOJİ BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ A.Ş,  “İ-AİS- TBCS KLAS B CS AİS TRANSPONDER” ürünüyle,
  • “KOBİ dalında Yenilikçi Ürün Ödülü”nü; VODAFONE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ AŞ, “KISA MESAJLARDA TÜRKÇE KARAKTERLERİN ETKİN KULLANIMI” ürünüyle,
  •  “KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü”nü;  ARLA MÜHENDİSLİK LTD., “CityNET ŞEHİR SOKAK AYDINLATMA OTOMASYONU” ürünüyle,

Büyük Firma Dalında

  • “Büyük Firma dalında Yaratıcı Fikir Ödülü”nü; TÜRKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA ve GELİŞTİRME AŞ,  “SINIRLARDA DOLAŞIM YÖNETİCİSİ” ürünüyle,
  • “Büyük Firma dalında Yenilikçi Ürün Ödülü”nü; GRUNDİG ELEKTRONİK AŞ, “ARÇELİK TV 94-511 ZP2HD SR5  LCD TV” ürünüyle,
  • “Büyük Firma dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü”nü; ANEL TELEKOMİNİKASYON ELEKTRONİK SİSTEMLERİ AŞ ve MAVİSİS TEKNOLOJİ END. SAN. TİC. AŞ, birlikte “OKDA AKILLI SOLAR GÜÇ DÖNÜŞTÜRÜCÜ  SİSTEMİ” ürünüyle,

Ödüllerimize destek olan başta Ana Sponsorumuz Türk Telekom olmak üzere Destekleyen     Kuruluşlarımız; ANELTECH – ASELSAN – HAVELSAN - GRUNDIG Elektronik - TTGV – TURKCELL – VODAFONE firmalarına teşekkür ederiz.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI EĞİTİMİ TARTIŞTI

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) 27 Kasım 2008 Perşembe günü, 09.00-13.00 saatlerinde, Kadir Has Üniversitesi Cibali Merkez Kampüsü’nde “Türkiye’de Üçüncü Sektör ve Eğitim” konulu bir konferans düzenlendi. 

Başta eğitim olmak üzere sağlık, çevre, gençlik gibi çeşitli sosyal alanlarda faaliyet gösteren 100’ü aşkın vakıf ve derneği bir araya getiren TÜSEV ve eğitim alanında izleme, araştırma ve savunu çalışmaları yapan ERG’nin işbirliğiyle düzenlenen konferansta sivil toplum-eğitim ilişkisi uzmanlar ve sivil toplum liderlerinin katılımıyla tartıştı. Konferans, Türkiye’nin kalkınmasına eğitim yoluyla destek vermeyi amaçlayan sivil toplum kuruluşlarının bu alanda daha yenilikçi ve etkili çalışmalarda bulunabilmesini hedefliyor. Bu hedefe yönelik olarak 21. yüzyılda eğitimde trendler ve üçüncü sektör; eğitim politikaları, araştırma, savunuculuk ve üçüncü sektör ve eğitimde yaratıcı modeller ve iyi örnekler başlıklı üç oturum gerçekleştirildi. 

Kadir Has Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Can Has ile TÜSEV Yönetim Kurulu Başkanı ve ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’in yapatıkları açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğin bir amacı da, eğitimi destekleyici sivil toplum kuruluşlarıyla; misyonlarını eğitim aracılığıyla gerçekleştiren kuruluşlar arasında bilgi paylaşımını arttırmaktır.  

TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) Hakkında: 100’den fazla mütevellisi bulunan TÜSEV 1993 yılında Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları tarafından kurulmuştur. Amacı, vakıfların ve derneklerin oluşturduğu “üçüncü sektörün” mali, yasal ve işlevsel altyapısını güçlendirmek, sivil toplumu geliştirmek ve sivil toplum kuruluşlarının uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini geliştirmektir. TÜSEV ile ilgili detaylı bilgiye  www.tusev.org.tr adresinden ulaşılabilir.   

ERG (Eğitim Reformu Girişimi) Hakkında: ERG eğitim politikalarına ve karar verme süreçlerine, araştırma, savunu ve izleme yoluyla katkıda bulunmak üzere, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde 2003 yılından beri uygulanmakta olan bir projedir. ERG hakkında detaylı bilgiye www.erg.sabanciuniv.edu adresinden ulaşılabilir. 

SOHBET: " KENT BİLGİ SİSTEMİ"
Mustafa Demir - Fatih Belediye Başkanı

Tarih : 26 Kasım 2008

Saat : 11:30 - 13:00, Salon Cibali

SEMİNER: " SATIŞIN 10 ALTIN KURALI "

Infonet Genel Müdürü  ve “Satışın 10 Altın Kuralı”  isimli kitabın yazarı Sn.Taner Özdeş, öğrencilere, satışta insan psikolojisinin önemini ve satışı arttırmada kritik rol oynayan 10 kuralı, çalışma hayatı boyunca edindiği kendi deneyimleri ve ünlü markaların yaklaşımları ile açıklamıştır.

SEMİNER: " DAVID EDGAR: BİR TOPLUM YAŞAMININ SAHNEDE HAYATA GEÇİRİLMESİ
Dr. Anthony Paul PENNINO

Tarih : 25 Kasım 2008

Saat : 16:00 - 18:00, Salon Cibali

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Kültür ve Sanat Seminerleri

© Kadir Has Üniversitesi